24 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  POKAZALI CHARAKTER  
Czwarty mecz i trzecia wygrana w tym sezonie. To dobry start piłkarzy ręcznych WKS Grunwald w I lidze. Tym razem poznaniacy pokonali na wyjeździe UKS GOSiR Kąty Wrocławskie 20:19 (10:7). Wynik wskazywałby na równą walkę, tymczasem przez 60 minut inicjatywa należała do mocno osłabionej kadrowo ekipy Grunwaldu.

Czwarty mecz i trzecia wygrana w tym sezonie. To dobry start piłkarzy ręcznych WKS Grunwald w I lidze. Tym razem poznaniacy pokonali na wyjeździe UKS GOSiR Kąty Wrocławskie 20:19 (10:7).
Wynik wskazywałby na równą walkę, tymczasem przez 60 minut inicjatywa należała do mocno osłabionej kadrowo ekipy Grunwaldu. Ułożona gra w ataku, gdzie wyróżniali się skrzydłowi, przynosiła bramki. Zaczęło się od 4:2 w 10 minucie i tak też trwało do przerwy. Kontrola nad wynikiem i utrzymywaniem przewagi bo brakowało ataku z drugiej linii pod nieobecność Michała Nieradko.
Po przerwie, do 50 minuty goście przeważali korzystając z umiejętności rzutowych Damiana Bajki, Filipa Stachowiaka. W trudnych momentach włączał się doświadczony Michał Tórz. Jego rzut w 28 minucie na 20 do 17 miał decydujące znaczenie dla końcowego wyniku. Podobnie jak waleczność kołowych Patryka Piechowiaka i Piotra Nowickiego oraz doświadczonego bramkarza Filipa Tarko. Przy okazji pozdrawiamy kontuzjowanego drugiego bramkarza WKS Patryka Kulczyńskiego.
Ważne, że wojskowi pokazali charakter i na bardzo trudnym terenie w Kątach Wrocławskich, mimo kłopotów kadrowych, zdobyli trzy punkty! Dodajmy, że mecz rozgrywany był bez udziału publiczności.
UKS GOSiR Kąty Wrocławskie - WKS Grunwald Poznań 19:20 (7:10)
Jerzy Raube

24 Październik 2020 - POKAZALI CHARAKTER 
 
 24 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  O GODZ. 18 KIBICUJEMY ZAWODNIKOM GRUNWALDU!  
W sobotę wieczorem (godz. 18) drużyna WKS Grunwald zmierzy się na wyjeździe z UKS GOKiS Kąty Wrocławskie. Beniaminek pierwszej ligi poczyna sobie na początku sezonu dobrze i ma na koncie 5 punktów.

W sobotę wieczorem (godz. 18) drużyna WKS Grunwald zmierzy się na wyjeździe z UKS GOKiS Kąty Wrocławskie. Beniaminek pierwszej ligi poczyna sobie na początku sezonu dobrze i ma na koncie 5 punktów. Siłą tego teamu jest ambicja, waleczność i gra zespołowa. Na pewno poznaniaków czeka trudny mecz i bez wątpienia dużo pobiegają. Główny atut gospodarzy polega na szybkim ataku i powrocie do defensywy. Prosty szczypiorniak, aczkolwiek skuteczny w ich wykonaniu.
Mecz odbędzie się bez widowni, ale za to z transmisją na YouTube.
link:

https://www.youtube.com/watch?v=Ca4Iig4-GA0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3nwHymuOeDOhhGRRCqvf6h3Ukfb00Cz3GvBBSMK2xWjLv3PtfWgzswSYU

Przypominamy: o godzinie 18!
JR

24 Październik 2020 - O GODZ. 18 KIBICUJEMY ZAWODNIKOM GRUNWALDU! 
 
 21 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MEDIA O GRUNWALDZIE  
WKS Grunwald pokonał głównego pretendenta do awansu do SUPERLIGI piłki ręcznej KPR Ostrovia 29:25 i uzyskał dobre recenzje mediów. Bardzo przychylnie odnieśli się do występu podopiecznych trenera Rafała Walczaka koledzy dziennikarze z Głosu Wielkopolskiego.

WKS Grunwald pokonał głównego pretendenta do awansu do SUPERLIGI piłki ręcznej KPR Ostrovia 29:25 i uzyskał dobre recenzje mediów. Bardzo przychylnie odnieśli się do występu podopiecznych trenera Rafała Walczaka koledzy dziennikarze z Głosu Wielkopolskiego. Powiało optymizmem po tym występie, ale do sukcesu droga daleka.
Poniżej link do strony internetowej Głosu.


https://gloswielkopolski.pl/w-derbach-szczypiornistow-po-emocjonujacym-meczu-grunwald-poznan-lepszy-od-ostrovii-nielba-przegrywa-i-obsuwa-sie-w-tabeli-i/ar/c2-15242029

JR

21 Październik 2020 - MEDIA O GRUNWALDZIE 21 Październik 2020 - MEDIA O GRUNWALDZIE 
 
 19 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  OLDBOYE WALCZĄ I PLANUJĄ...  
Piłkarze ręczni Oldboye WKS Grunwald Poznań kolejny raz w tym sezonie zagościli na turniejowym parkiecie, tym razem w Świdnicy - opowiada Michał Bąk, zawodnik i organizator zespołu. Rano 10 października w 11 osobowym składzie wyruszyliśmy z nadziejami po lepszy wynik niż w SANTOKU koło Gorzowa, gdzie zajęliśmy VII miejsce.

Piłkarze ręczni Oldboye WKS Grunwald Poznań kolejny raz w tym sezonie zagościli na turniejowym parkiecie, tym razem w Świdnicy - opowiada Michał Bąk, zawodnik i organizator zespołu.
Rano 10 października w 11 osobowym składzie wyruszyliśmy z nadziejami po lepszy wynik niż w SANTOKU koło Gorzowa, gdzie zajęliśmy VII miejsce. Po przepracowanych godzinach i wylanym pocie na treningu okazało się, że zajmujemy V miejsce w XIII TURNIEJU PIŁKI RĘCZNEJ MASTERS, przy ośmiu zespołach męskich. Piąte miejsce wywalczone w ciężkich bojach z tak utytułowanymi zespołami jak HELIOS MASTERS CZEMPIŃ, MASTERS DZIERŻONIÓW ŚWIDNICA, CHKS Łódź HANDBALL TEAM, SPR MASTERS Świdnica daje nadzieje na lepsze rezultaty i mobilizuje do dalszej prace na treningach..
Już niebawem, bo na początku grudnia planujemy wyjazd do PABIANI, aby walczyć o miejsca na podium. Trzymajcie za nas kciuki...
Trzymamy i gratulujemy sportowej postawy!
JR

19 Październik 2020 - OLDBOYE WALCZĄ I PLANUJĄ... 
 
 19 Październik 2020 
 Klub WKS Grunwald 
   MAJOR STANISŁAW WAŻYDRĄG - WKS TO CZĘŚĆ MOJEGO ŻYCIA  
Na pierwszym w nowej kadencji posiedzeniu Zarządu WKS Grunwald, Prezes Klubu generał broni Lech Konopka, w obecności członków Zarządu, kierowniczej kadry sekcji sportowych i zaproszonych gości uhonorował byłego Dyrektora Klubu majora Stanisława Ważydrąga.

Na pierwszym w nowej kadencji posiedzeniu Zarządu WKS Grunwald, Prezes Klubu generał broni Lech Konopka, w obecności członków Zarządu, kierowniczej kadry sekcji sportowych i zaproszonych gości uhonorował byłego Dyrektora Klubu majora Stanisława Ważydrąga.
Jak już podawaliśmy, zatwierdzone na Walnym Zgromadzeniu Delegatów wyróżnienie, to tytuł Honorowego Członka WKS Grunwald Poznań. Wspaniałemu Koledze, Dyrektorowi Klubu, majorowi Stanisławowi Ważydrągowi, w imieniu całej Klubowej Braci bardzo serdecznie gratulujemy. Poniżej zapowiadany okolicznościowy materiał związany z przygodą Pana Majora Stanisława z WKS Grunwald.
Rozmawiamy z b. Dyrektorem WKS Grunwald mjr. rez. Stanisławem Ważydrągiem
Rozwinięcie skrótu WKS...

- WKS to dla Ciebie bardzo ważny symbol zawsze to podkreślałeś. To nierozłączna część Twojego życia?.
- Tak, to prawda. Z Klubem byłem, a właściwie jestem związany od 21 lat, czyli jedną trzecią mojego życia. A co do skrótu WKS, to dla mnie on oznacza:

W - jak ?Wojskowy? ? będąc żołnierzem, identyfikowałem się ze specyfiką wojskowego klubu i starałem się poprzez swoją działalność i przykład osobisty stwarzać warunki, aby nasi zawodnicy i trenerzy odznaczali się cechami dobrych żołnierzy, takimi jak waleczność, honor, ambicja, dyscyplina, wytrwałość itd;
K - jak ?Klub? ? to stowarzyszenie o pięknej historii i przebogatej tradycji , ale dla mnie to przede wszystkim wspólnota ludzi, działaczy i sportowców, dążących do osiągnięcia wysokich wyników sportowych przez najlepszych zawodników, ale również dla tych, którzy nigdy mistrzami nie będą, stwarzając im jak najlepsze warunki do uprawiania sportu, poświęcając niejednokrotnie swój prywatny czas, nie oczekując nic w zamian, no może poza wolą walki na boisku, macie, korcie czy strzelnicy od naszych sportowców;
S ? jak ?Sportowy? ? przez duże ?S?, to profesjonalny Klub sportowy, mający bardzo dobrą strukturę organizacyjną, oddanych działaczy sportowych, doświadczonych szkoleniowców i ambitnych zawodników.
Te wszystkie czynniki zdecydowały o tym, że przez tak wiele lat WKS Grunwald istnieje jako wielosekcyjny klub sportowy i może pochwalić się wspaniałymi wynikami sportowymi i organizacyjnymi. I oby tak było w przyszłości.

- To jedyny Klub sportowy, w którym rozwijałeś swoje sportowe wizje, realizowałeś zamierzenia, pomysły, pracowałeś z ludźmi.....
- Nie licząc małego klubu z mojej rodzinnej miejscowości, w którym uprawiałem piłkę nożną, chyba jak każdy chłopak. Ale WKS Grunwald Poznań to inny ?świat?.
Kiedy w październiku 1999 roku objąłem obowiązki szefa Klubu spełniło się moje marzenie, gdyż zawsze chciałem działać w sporcie, najlepiej w wojsku. To też zaważyło o wyborze studiów w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Jednak z braku miejsc nie dostałem się na upragniony kierunek oficer WF i zostałem dowódcą ogólnowojskowym. Po 15 latach dowodzenia pododdziałami od szczebla plutonu i kompanii po batalion wróciłem do sportu, do WKS Grunwald.
Na początku nie było łatwo przestawić się z rygoru wojskowego na pracę w środowisku bardziej sportowym niż wojskowym. Ale dzięki przychylności przełożonych, szczególnie Pana płk. Eugeniusza Sitka i ppłk. Zygmunta Skrobickiego oraz wsparciu ze strony podwładnych pokonywałem te trudności w początkowym okresie mojej pracy w Klubie. Najważniejszą rzeczą, którą udało nam się stworzyć w tym czasie, to trwałe struktury organizacyjne Klubu oparte na nowym Statucie Klubu, w których to strukturach sekcje sportowe stały się bardziej samodzielne, otrzymały więcej autonomii, ale i odpowiedzialności za swoje decyzje. Powstały Zarządy sekcji, które wspierały Zarząd Klubu i kierowników sekcji w działalności sportowo-organizacyjnej. Do dziś przynosi to pozytywne efekty w postaci bardzo dobrych wyników sportowych zawodników przy jednocześnie dobrej kondycji finansowej sekcji sportowych.
- Dla WKS Grunwald pracowałeś jako organizator imprez, jako dyrektor zarządzający, poznawałeś ludzi...
- Można powiedzieć, że co tydzień Klub był i jest organizatorem imprezy i to wysokiej rangi, bo rozgrywane są mecze mistrzostw Polski hokeja na trawie albo w hali, jak też I ligi piłkarzy ręcznych. To duża odpowiedzialność i wielki wysiłek, który trzeba włożyć w przygotowanie takich imprez sportowych. Ale dzięki oddaniu i doświadczeniu takich ludzi jak kierownik sekcji piłki ręcznej Krzysztof Brzeziński, czy kierownik sekcji hokeja na trawie Waldemar Serowski, zawody te odbywają się na wysokim poziomie organizacyjnym i co bardzo ważne w sposób bezpieczny. Nasz Klub wspólnie z Wojskowym Zespołem Sportowym był też co roku organizatorem wielu imprez sportowych wysokiej rangi (również międzynarodowych) w tenisie ziemnym, biegach przełajowych, zapasach, biegu na orientację, strzelectwie sportowym. Właśnie w takich sytuacjach, gdzie wymagane było poświęcenie i duże umiejętności organizacyjne, można było przekonać się o sile kolektywu oraz jak wspaniałych mamy ludzi w Klubie.
- Co znaczy dla Ciebie dzisiaj ten Klub?
- Tak jak powiedziałem na początku WKS Grunwald Poznań to duża i bardzo ważna część mojego życia. Klub to przede wszystkim wspaniali ludzie. Najbardziej cenne dla mnie było to, że poznałem i mogłem swoją osobą wspierać wybitnych zawodników, medalistów Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata, Europy i Polski i ich trenerów, czym może choć trochę przyczyniłem się do ich sukcesów. Cieszę się, że mogłem poznać i współpracować z wieloletnim Prezesem Klubu Panem generałem Lechem Konopką i Wiceprezesem pułkownikiem Zygmuntem Skrobickim, którzy niejednokrotnie przyczynili się do tego, ze WKS Grunwald przetrwał największe trudności, o czym niewielu wiedziało. Klub to też oddani pracownicy, bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie naszego stowarzyszenia, m.in. księgowa Klubu - Pani Ewa Jakubowska, pielęgniarka - Pani Ania Cieloszyk, czy autor książkowego wydawnictwa z okazji 70-lecia Klubu redaktor Jerzy Raube. Wszystkim wymienionym i nie wymienionym z nazwiska, z którymi dane mi było współpracować przy tej okazji z serca dziękuję. Mam nadzieję, że dzięki takim ludziom i podobnym, Klub będzie dalej się rozwijał i świętował swoje kolejne jubileusze.
- Życząc zdrowia i pomyślności dziękuję za rozmowę.
Jerzy Raube

19 Październik 2020 - MAJOR STANISŁAW WAŻYDRĄG - WKS TO CZĘŚĆ MOJEGO ŻYCIA 
 
 18 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MECZ JAK Z BAJKI  
Dawno takiego meczu nie było w hali przy ul. Newtona. Wynik Czytelnicy już znają z sobotniego newsa. Dziś komentarz z dystansu, bo nam też udzieliły się emocje. Poziom i szybkość gry, przygotowane akcje, wykorzystanie indywidualnych predyspozycji graczy, to wszystko było w tym meczu.

Dawno takiego meczu nie było w hali przy ul. Newtona. Wynik Czytelnicy już znają z sobotniego newsa. Dziś komentarz z dystansu, bo nam też udzieliły się emocje. Poziom i szybkość gry, przygotowane akcje, wykorzystanie indywidualnych predyspozycji graczy, to wszystko było w tym meczu. I to z obu stron, choć bardziej konsekwentni byli podopieczni trenera Rafała Walczaka i oni zasłużenie wygrali 29:25.
Zaczęło się jak w ...bajce, a to za sprawą szybkiego Damiana Bajki. Po jego dynamicznych wejściach Grunwald objął prowadzenie 2:1 (w sumie zdobył on 5 bramek). Ostrowianie ani przez chwilę nie odpuszczali. Solidni w obronie dość skutecznie zmuszali rywali do wymuszonych strat i kontrowali. Akcje organizował przede wszystkim dobrze nam znany z występów w Poznaniu Mikołaj Przybylski. Wynik oscylował w okolicach remisu (3:3, 6:6, 8:8, 9:9). W końcówce pierwszej połowy (20 min) po 2 błędach gospodarzy zrobiło się 9:11. Odpowiedź młodzieży Pawła Smolińskiego i D. Bajki dała znów wyrównanie (11:11). Odpowiedź gości i rzutach najlepszego w ich szeregach Patryka Marciniaka dała im najwyższe prowadzenie 14:11. Uspokojenie i podpowiedź taktyczna z ławki Grunwaldu przyniosła skutek. Po bramkach P. Smolińskiego, Mikołaja Ploski i D. Bajki wynik przed przerwą uległ spłaszczeniu (14:15).
W przerwie kibice zacierali ręce i czekali na jeszcze większe emocje.
Znów zaczął kto? Oczywiście Damian Bajka! Wojskowi poszli za ciosem rzucając do boju największe siły (w przenośni i dosłownie), bo na zmianę rzucali Patryk Piechowiak i Michał Nieradko. W 40 min. wyświetlono wnik 20 do 18. Z kolei 4 minuty później było 23:19 i nie mieliśmy już wątpliwości, że tak dysponowani poznaniacy nie oddadzą już trzech punktów. Tak też się stało.
W ofensywie było bardzo dobrze. W defensywie, szczególnie w drugiej połowie też. Dodajmy duży udział w zwycięstwie naszych bramkarzy Filipa Tarko i młodego Miłosza Byczka. Brawo za grę i emocje w tych trudnych warunkach. Ale o tym w kolejnych komentarzach.

WKS Grunwald Poznań ? KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski 29:25 (14:15)

Szczegóły w załączniku.
Fot. Gazeta Ratajska

Jerzy Raube

18 Październik 2020 - MECZ JAK Z BAJKI 18 Październik 2020 - MECZ JAK Z BAJKI 18 Październik 2020 - MECZ JAK Z BAJKI 18 Październik 2020 - MECZ JAK Z BAJKI 18 Październik 2020 - MECZ JAK Z BAJKI 
 
 17 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MECZ KOLEJKI DLA GRUNWALDU!  
Mecz SUPER! Miał być mecz kolejki i był! I to dla WKS Grunwald i jego sympatyków! Poznaniacy pokonali jednego z faworytów pierwszej ligi KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski 29:25 (14:15). Wojskowi zawalczyli znakomicie.

Mecz SUPER! Miał być mecz kolejki i był! I to dla WKS Grunwald i jego sympatyków! Poznaniacy pokonali jednego z faworytów pierwszej ligi KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski 29:25 (14:15).
Wojskowi zawalczyli znakomicie. Efekty tej walki zawodnicy zamieścili w mediach społecznościowych. A raczej dowód na to, że przeciwnicy nie żartowali. W jednej z końcowych akcji kapitan naszej drużyny Piotr Nowicki stracił koszulkę (na zdjęciu). Ale nic to, grał nadal i trzeba dodać znakomicie. Tak jak cały TEAM! Brawo. Więcej po powrocie do redakcji.
Jerzy Raube

17 Październik 2020 - MECZ KOLEJKI DLA GRUNWALDU! 
 
 17 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  GRAMY O 18  
Piłkarze ręczni WKS Grunwald zapraszają na mecz kolejki z KPR Ostrovia. Zapowiadają się duże emocje, bowiem obie ekipy pretendują do medalowych miejsc pierwszej ligi grupy B. Mecz, jak już wiemy, odbędzie się bez udziału publiczności.

Piłkarze ręczni WKS Grunwald zapraszają na mecz kolejki z KPR Ostrovia. Zapowiadają się duże emocje, bowiem obie ekipy pretendują do medalowych miejsc pierwszej ligi grupy B. Mecz, jak już wiemy, odbędzie się bez udziału publiczności. Ale będziemy mogli go obejrzeć za pośrednictwem przekazu internetowego. Na transmisję zaprasza redakcja Planeta Sportu. Szczegóły na plakacie.
JR

17 Październik 2020 - GRAMY O 18 
 
 16 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MECZ ONLINE  
WKS Grunwald w meczu o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej podejmie w sobotę (17 bm) czołowy zespóół KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Pandemia sprawiła, że mecz ten będzie rozgrywany przy pustych trybunach.

WKS Grunwald w meczu o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej podejmie w sobotę (17 bm) czołowy zespóół KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Pandemia sprawiła, że mecz ten będzie rozgrywany przy pustych trybunach. Przypominamy o transmisji w mediach społecznościowych.
Szczegóły na plakacie.
red

16 Październik 2020 - MECZ ONLINE 
 
 16 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NIE MOŻEMY, ALE...  
To musiało nastąpić, biorąc pod uwagę liczbę narastających zakażeń. Od jutra (17 bm.) wszystkie imprezy sportowe odbywać się będą przy pustych trybunach. Zatem kibice muszą pozostać w domach.

To musiało nastąpić, biorąc pod uwagę liczbę narastających zakażeń. Od jutra (17 bm.) wszystkie imprezy sportowe odbywać się będą przy pustych trybunach. Zatem kibice muszą pozostać w domach. Przed meczem piłkarzy ręcznych WKS Grunwald i KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski mamy dobrą informację płynącą z redakcji sportowej Planeta Sportu. Otóż dziennikarze zapowiadają transmisję internetową z hali przy ul. Newtona 2, w sobotę od godz. 18! Zatem sympatycy szczypiorniaka mogą rezerwować sobie czas na sobotni wieczór przed laptopami. Zaraza nam psuje plany, ale nie zmienia naszych zainteresowań i sportowych sympatii. Nie możemy na żywo w hali oglądać spotkania, ale miejmy nadzieję, że uda się włączyć transmisję online! Kibicujemy wojskowym i możemy na gorąco komentować przebieg gry. Najtrafniejsze opinie zamieścimy na naszej stronie www.
Jerzy Raube

16 Październik 2020 - NIE MOŻEMY, ALE... 
 
 15 Październik 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  W POZNANIU NA CZERWONO  
Od soboty mamy nowe warunki życia związane z obostrzeniami sanitarnymi. Rząd zaprezentował dodatkowe ograniczenia w strefach żółtej i czerwonej, mają one wejść w życie od 17 października W czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

Od soboty mamy nowe warunki życia związane z obostrzeniami sanitarnymi.

Rząd zaprezentował dodatkowe ograniczenia w strefach żółtej i czerwonej, mają one wejść w życie od 17 października
W czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

Nowe ograniczenia w strefie czerwonej przewidują m.in. zakaz wesel i imprez okolicznościowych, zamknięcie basenów i siłowni, przejście na nauczanie hybrydowe bądź zdalne, zawody sportowe bez publiczności
Nowe ograniczenia w strefie żółtej:
lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 - 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
od 19.10 - ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach - max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Nowe ograniczenia w strefie czerwonej:
ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2,
w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 - 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni
Opr. Jerzy Raube

15 Październik 2020 - W POZNANIU NA CZERWONO 
 
 15 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MIKOŁAJ WRACA DO POZNANIA  
Przed meczem w Gorzowie ze Stalą w ekipie piłkarzy ręcznych WKS Grunwald była pełna mobilizacja. To co będzie w sobotę, 17 października w Poznaniu, kiedy zawita KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski, pogromca gorzowian w 4.

Przed meczem w Gorzowie ze Stalą w ekipie piłkarzy ręcznych WKS Grunwald była pełna mobilizacja. To co będzie w sobotę, 17 października w Poznaniu, kiedy zawita KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski, pogromca gorzowian w 4. kolejce 32:26! Główny pretendent do awansu został rzucony na kolana. A roli egzekutorów wystąpili Patryk Marciniak (14 bramek) i bracia Przybylscy. Mikołaj Przybylski (nr 31) jeszcze w tamtym sezonie liderował w zespole wojskowych, zatem doskonale zna zespół Grunwaldu. Tak, on zna, ale trener Rafał Walczak i zawodnicy znają jego możliwości i pomysły na rozegraniu. Zapowiada się ciekawe spotkanie dwóch godnych siebie rywali.
Początek o godz. 18 w sobotni wieczór (17 bm.) w hali przy ul Newtona. Na tę porę nie ma jeszcze obostrzeń sanitarnych i kibice mogą obejrzeć mecz.
Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

15 Październik 2020 - MIKOŁAJ WRACA DO POZNANIA 
 
 09 Październik 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  SPORTOWE WSPÓŁZAWODNICTWO UHONOROWANE  
W Centrum Olimpijskim PKOl na Gali Sportu Wojskowego podsumowano współzawodnictwo sportowe Polskich Sił Zbrojnych za 2019 rok. Celem wydarzenia było uczczenie dowódców i sportowców - żołnierzy oraz podziękowanie im za trud i wysiłek włożony w kształtowanie wizerunku żołnierza jako osoby zdyscyplinowanej, wyszkolonej i wysportowanej.

W Centrum Olimpijskim PKOl na Gali Sportu Wojskowego podsumowano współzawodnictwo sportowe Polskich Sił Zbrojnych za 2019 rok. Celem wydarzenia było uczczenie dowódców i sportowców - żołnierzy oraz podziękowanie im za trud i wysiłek włożony w kształtowanie wizerunku żołnierza jako osoby zdyscyplinowanej, wyszkolonej i wysportowanej.
Uroczystość rozpoczął Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych - generał Jarosław Mika, który nie tylko podkreślił znaczenie kultury fizycznej w wojsku, ale również podsumował rok 2019 pod kątem zawodów sportowych.
- Domeną kultury fizycznej jest jej dynamika, ciągłość zmian, różnorodność form oraz stanowiące jej istotę dążenie do doskonałości. Rok 2019 obfitował w różnego rodzaju imprezy sportowe, najważniejszą z nich były z pewnością VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe, które rozgrywane są w cyklu czteroletnim. Z Chin, gdzie odbyła się ostatnia edycja zawodów przywieźliśmy aż 60 medali, co dało nam 5. miejsce w klasyfikacji.  Dzisiaj chcielibyśmy podziękować wszystkim sportowcom, trenerom, kadrze instruktorskiej oraz całemu gronu osób  zabezpieczających i wspomagających sport w wojsku - powiedział generał. J. Mika. Wielki udział w tych wynikach mieli sportowcy z Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań, kierowanego przez ppłk. Zygmunta Skrobickiego. O wynikach w Wuhan informacje są w postach poniżej.
Podczas Gali Sportu Wojskowego odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnień w kilku kategoriach. Polski Komitet Olimpijski był reprezentowany przez Sekretarza Generalnego PKOl - Adama Krzesińskiego, który wręczył Wojskowej Federacji Sportu Złoty Medal Zasługi Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Medalem 100-lecia PKOl został wyróżniony z kolei generał Jarosław Mika oraz Prezes Wojskowej Federacji Sportu - generał broni Lech Konopka. Gratulujemy!
W uroczystości wziął udział Wiceprezes Rady Ministrów, który niedawno został nominowany na Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Piotr Gliński.

Jerzy Raube

09 Październik 2020 - SPORTOWE WSPÓŁZAWODNICTWO UHONOROWANE 09 Październik 2020 - SPORTOWE WSPÓŁZAWODNICTWO UHONOROWANE 
 
 08 Październik 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  HONOROWY CZŁONEK WKS GRUNWALD STANISŁAW WAŻYDRĄG  
W środę, na posiedzeniu Zarządu WKS Grunwald, Prezes Klubu generał broni Lech Konopka, w obecności członków Zarządu, kierowniczej kadry sekcji sportowych i zaproszonych gości uhonorował byłego Dyrektora Klubu majora Stanisława Ważydrąga.

W środę, na posiedzeniu Zarządu WKS Grunwald, Prezes Klubu generał broni Lech Konopka, w obecności członków Zarządu, kierowniczej kadry sekcji sportowych i zaproszonych gości uhonorował byłego Dyrektora Klubu majora Stanisława Ważydrąga.
Jak już podawaliśmy, zatwierdzone na Walnym Zgromadzeniu Delegatów wyróżnienie, to tytuł Honorowego Członka WKS Grunwald Poznań. Wspaniałemu Koledze, Dyrektorowi Klubu, majorowi Stanisławowi Ważydrągowi, w imieniu całej Klubowej Braci bardzo serdecznie gratulujemy. Wkrótce zamieścimy okolicznościowy materiał związany z tą uroczystością.
Fot. Krzysztof Matras 

Jerzy Raube

08 Październik 2020 - HONOROWY CZŁONEK WKS GRUNWALD STANISŁAW WAŻYDRĄG 08 Październik 2020 - HONOROWY CZŁONEK WKS GRUNWALD STANISŁAW WAŻYDRĄG 
 
 07 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  KORONAWIRUS PRZEŁOŻYŁ MECZ  
Pandemia koronawirusa coraz mocniej komplikuje terminarze zawodów sportowych. W sobotę odwołano, dosłownie na kilka minut przed rozpoczęciem turniej o Puchar Polski w piłce ręcznej. Przed godziną poinformował nas kierownik sekcji WKS Grunwald Krzysztof Brzeziński o odwołaniu meczu sobotniego w pomiędzy PKM Zachód AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego i wojskowymi.

Pandemia koronawirusa coraz mocniej komplikuje terminarze zawodów sportowych. W sobotę odwołano, dosłownie na kilka minut przed rozpoczęciem turniej o Puchar Polski w piłce ręcznej.
Przed godziną poinformował nas kierownik sekcji WKS Grunwald Krzysztof Brzeziński o odwołaniu meczu sobotniego w pomiędzy PKM Zachód AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego i wojskowymi. Kilku zawodników z Zielonej Góry, po zawodach akademickich, zostało poddanych kwarantannie.
ZPRP zatwierdził nowy termin spotkania w Zielonej Górze na dzień 30 października o godz. 19.
Co będzie dalej? Tego nie wie nikt.
Tymczasem mamy nowe obostrzenia. Obowiązek zakrywania ust i nosa w strefie czerwonej i żółtej, wymóg zachowania co najmniej 100 metrów odległości między zgromadzeniami, ograniczenia w liczbie osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych - między innymi takie nowe obostrzenia znalazły się w opublikowanym właśnie projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w związku ze stanem epidemii COVID-19. Większość nowych rygorów ma wejść w życie w sobotę 10 października.
Do tematu powrócimy.
Jerzy Raube

07 Październik 2020 - KORONAWIRUS PRZEŁOŻYŁ MECZ 
 
 06 Październik 2020 
 Klub WKS Grunwald 
   DBAJMY O SIEBIE - KLUCZOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA  
Mamy kolejną poważną falę zachorowań na COVID-19. Poniżej przypominamy OBECNE ZASADY I OGRANICZENIA. DBAJMY O SIEBIE - KLUCZOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ: 1,5 metra - minimalna odległość między pieszymi Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

Mamy kolejną poważną falę zachorowań na COVID-19. Poniżej przypominamy OBECNE ZASADY I OGRANICZENIA.

DBAJMY O SIEBIE - KLUCZOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OGRANICZENIA
W PRZEMIESZCZANIU SIĘ:
1,5 metra - minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
Wyłączeni z tego obowiązku są:
rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby
z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie,
osoby, które zasłaniają usta i nos.

 
ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH:
Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa
w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych.
Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej ? np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.
Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:
w autobusie, tramwaju i pociągu,
w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
w kinie i teatrze,
u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
w kościele i szkole, na uczelni
w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
w restauracji lub barze ? gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,
w pracy ? jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),
podczas przebywania w lesie,
podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego
w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).
Obowiązuje do: odwołania.
Ważne! Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu:
całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nos
 
KWARANTANNA
 Ograniczenie dotyczy osób, które:
przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE,
miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę
Listę osób wyłączonych z obowiązkowej kwarantanny przy przekraczaniu granicy zewnętrznej UE określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r.
w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku
z wystąpieniem stanu epidemii.
Z kwarantanny, po przekroczeniu granicy Polski, zwolnieni są:
obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) ? stron umowy
o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci;
pasażerowie statku powietrznego w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002r. ? Prawo lotnicze, wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium państwa nieobjętego zakazami w ruchu lotniczym określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 119 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. ? Prawo lotnicze, z wyjątkiem pasażerów statku powietrznego wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium Republiki Białorusi albo Ukrainy.
Z obowiązkowej kwarantanny wyłączeni są wszyscy kształcący się w Polsce studenci, uczestnicy studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego, a także doktoranci oraz wszyscy naukowcy prowadzący w naszym kraju działalność naukową.
Obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać także cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi polskich obywateli albo pozostają pod ich stałą opieką.
Na czym polega?
Od 2 września 2020 r. obowiązują nowe zasady dotyczące:
kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie);
izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego
w kierunku SARS-CoV-2  jest dodatni).
Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19.
W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.
Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni - przy jednoczesnym odstąpieniu od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.
Obowiązuje: od 2 września 2020 r.
 Przez ten czas:
nie można opuszczać domu,
spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu ? one również muszą zostać poddane kwarantannie,
w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Obowiązuje: od 20 czerwca 2020 r.
Ważne! Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną
i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.
 
ŻYCIE SPOŁECZNE
KOMUNIKACJA PUBLICZNA
Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym.
Na czym polega?  Zarządzający transportem publicznym mogą podwyższyć limit pasażerów środku transportu publicznego. Ile osób może wejść na pokład?
Danym środkiem transportu można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:
50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących
i stojących, przy czym co najmniej połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.
100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących
i stojących, przy czym co najmniej połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.
Obowiązuje do: odwołania. 
 
KULTURA
TEATRY, OPERY, KINA I MUZEA
Otwarte zostały instytucje kultury takie jak: teatry, kina, sale koncertowe, galerie, muzea, opery i salony wystawiennicze.
W imprezach kulturalnych i rozrywkowych może uczestniczyć więcej niż 150 osób - obowiązuje jednak określony reżim sanitarny.
W pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych może być zajęte co drugie miejsce na widowni (nie więcej jednak niż 50% miejsc).
W przypadku braku wyznaczonych miejsc, widzowie muszą zachować odległość minimum 1,5 m od innych osób. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust.
Na obiektach sportowych na otwartym powietrzu (otwartych lub półotwartych,
z miejscami siedzącymi dla widzów lub bez) może być zajęte co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie (nie więcej jednak niż 50% miejsc dla publiczności). W przypadku braku wyznaczonych miejsc, widzowie muszą zachować odległość minimum 1,5 m. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust.
Na otwartym powietrzu jednocześnie liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników to maksymalnie 1 osoba na 5 m2. Zachować należy co najmniej 1,5 m odległości od innych osób poprzez wyznaczenie miejsc dla publiczności znakami poziomymi. Jeśli nie jest możliwe zachowanie 1,5 m odległości od innych osób, wówczas obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust.
Obowiązuje: do odwołania
  
GOSPODARKA
GASTRONOMIA
W placówkach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami (2 m). Obowiązuje zakrywanie nosa i ust (nie dotyczy to konsumpcji) i np. przy wyjściu do toalety w restauracji. Zachowane zostają dotychczasowe reżimy sanitarne (np. dezynfekcja stolików).
 
HOTELE
Restauracje i bary hotelowe są otwarte i mogą serwować gościom posiłki na sali ? zasady jak przy restauracjach i barach.
Obowiązuje od: 30 maja 2020 r.
Ważne! Od 6 czerwca w hotelach  mogą działać baseny, siłownie i kluby fitness.

SPORT I REKREACJA
SIŁOWNIE, BASENY I KLUBY FITNESS
Zostały  otwarte siłownie, baseny, kluby fitness oraz kluby taneczne.
Ważne! Na basenach publiczność może zajmować co drugie miejsce na widowni
(w rzędach naprzemiennie). Jeśli nie ma wyznaczonych miejsc, na widowni może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi 50 proc. przewidzianej liczby miejsc. W tym przypadku jednak musi być zachowany  dystans społeczny ? 1,5 m. Ograniczenie to nie dotyczy widza, który jest z dzieckiem poniżej 13. roku życia lub osobą
z niepełnosprawnościami, a także osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących.
Ograniczono limit osób korzystających z aquaparku do 75 proc. obłożenia obiektu.
Obowiązuje od: 25 lipca (udział publiczności), baseny otwarte od 6 czerwca 2020 r.
 
TRENINGI NA OTWARTEJ PRZESTRZENI I WSPÓŁZAWODNICTWO SPORTOWE
Osoby uprawiające sport nie muszą nosić maseczek.
Organizowanie wydarzeń sportowych jest możliwe do 250 uczestników.
Nie ma obowiązku zachowania dystansu społecznego, choć jest to zalecane.
Ważne! Na obiektach sportowych na otwartym powietrzu (otwartych lub półotwartych,
z miejscami siedzącymi dla widzów lub bez) możliwy jest udział publiczności.  Zajęte może być co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, przy zachowaniu odległości 1,5 m, publiczność będzie mogła zająć nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc dla niej przewidzianych. Ograniczenie to nie dotyczy widza, który jest z dzieckiem poniżej 13. roku życia lub osobą
z niepełnosprawnościami, a także osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących.
Ważne! Pola golfowe, korty tenisowe, stajnie, stadniny i tory wyścigowe dla koni, infrastruktura do sportów wodnych i lotniczych ? nie obowiązuje limit 250 uczestników.
Obowiązuje od: 30 maja, udział publiczności od 25 lipca 2020 r.

ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU KWARANTANNY DLA UCZESTNIKÓW MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODÓW SPORTOWYCH
Zwolnienie z obowiązku kwarantanny dla osób spoza UE dotyczy:
zawodników,
członków sztabu szkoleniowego,
lekarzy, fizjoterapeutów,
sędziów,
akredytowanych dziennikarzy.
Zwolnienie dotyczy osób, które biorą udział w zawodach organizowanych przez:
międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski,
międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do federacji sportowej
polski związek sportowy.
Ważne! Osoby, które przekraczają polską granicę, muszą przedstawić Straży Granicznej pismo wystawione przez organizatora zawodów sportowych. Może to być także ? poświadczony przez właściwy w danym sporcie polski związek sportowy ? dokument zawierający dane dotyczące odbywania się zawodów sportowych, ich terminu oraz charakteru uczestnictwa.
Obowiązuje od: 15 sierpnia 2020 r.

Red.

06 Październik 2020 - DBAJMY O SIEBIE - KLUCZOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA 
 
 05 Październik 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  UCHWAŁA WALNEGO ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZEGO WKS GRUNWALD  
WKS Grunwald Poznań prowadzi swoją działalność statutową w okresie szczególnym. Sportowcy, szkoleniowcy, kierownictwo Klubu realizują zadania w okresie epidemii. Muszą się dostosowywać do przepisów regulacji rządowych.

WKS Grunwald Poznań prowadzi swoją działalność statutową w okresie szczególnym. Sportowcy, szkoleniowcy, kierownictwo Klubu realizują zadania w okresie epidemii. Muszą się dostosowywać do przepisów regulacji rządowych. Wynikają stąd określone trudności, z którymi należy się mierzyć. W tym roku, tak wynika z regulacji statutowych, miało się odbyć Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Klubu w marcu. Epidemia sprawiła, że należało przesunąć z powodów obiektywnych termin zebrania. Jak już informowaliśmy w postach poniżej Zebranie odbyło się 30 września br.
Delegaci podjęli Uchwałę nr 2/WZS-W/2020
WALNEGO ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZEGO DELEGATÓW WOJSKOWEGO KLUBU SPORTOWEGO GRUNWALD POZNAŃ
z dnia 30.09.2020 r.

Obradujący na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań delegaci oceniają działalność statutową Władz Klubu w okresie 2016-2019 jako dobrą.
Założone generalne cele i podstawowe zadania poprzedniej uchwały realizowane były właściwie, co przyniosło końcowy efekt we wzroście wyników sportowych
w okresie kadencji.
Z perspektywy minionego okresu, biorąc pod uwagę osiągnięcia sportowo-organizacyjne, a także finansowe WKS Grunwald, Walne Zgromadzenie stwierdza, że podejmowane przez Zarząd decyzje, zmierzenia oraz przedsięwzięcia okazały się właściwe. Zgromadzeni delegaci składają wszystkim członkom ustępujących władz Klubu serdeczne podziękowania.
Delegaci na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań po wysłuchaniu:
Sprawozdania Zarządu Klubu z działalności w latach 2016-2019;
Sprawozdania Komisji Rewizyjnej Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań;


UCHWALAJĄ:


I. W zakresie działalności statutowej:
1. Zobowiązuje się Zarząd i wszystkich członków Klubu do:
kontynuowania działań na rzecz wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród dzieci, młodzieży, w środowisku wojskowym
i cywilnym, w mieście Poznaniu i województwie wielkopolskim;
dalszego propagowania sportu poprzez organizowanie i udział w imprezach sportowych i rekreacyjnych;
zwiększenia aktywności członków sekcji sportowych w działalności statutowej Klubu;
poszerzania współpracy z klubami sportowymi, szkołami, urzędami państwowymi i samorządowymi oraz strukturami wojskowymi zajmującymi się kulturą fizyczną;
współpracy z Wojskowym Zespołem Sportowym Poznań na wszystkich możliwych płaszczyznach.

II. W zakresie sportu wyczynowego zobowiązuje się:
1. Kierowników sekcji sportowych do:
stworzenia optymalnych warunków zawodnikom i szkoleniowcom do przygotowania się do udziału w zawodach i imprezach sportowych;
systematycznego naboru nowych członków do sekcji sportowych;
podjęcia działań na rzecz zwiększenia wpływu na funkcjonowanie związków sportowych poprzez uczestnictwo w ich władzach statutowych.
2. Trenerów i instruktorów do:
doskonalenia form treningowych oraz motywowania zawodników do wysiłku;
ciągłego pogłębiania wiedzy specjalistycznej i umiejętności szkoleniowych;
zachowywania zasad bezpieczeństwa w czasie treningów i zawodów.
3. Zawodników do:
godnego reprezentowania Klubu poprzez ciągłe podnoszenie poziomu sportowego;
stosowania się do regulaminów sportowych i zasad fair ? play;
przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas treningów oraz zawodów;
dbałości o powierzony sprzęt sportowy i inne mienie klubowe.

III. W zakresie organizacji imprez sportowych:
1. Utrzymanie na wysokim poziomie organizacji imprez sportowych.
2. Stosowanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas imprez sportowych.IV. W zakresie działalności gospodarczej i finansowej:
1. Utrzymać możliwość zmniejszenia wysokości składki członkowskiej, ze względu na trudną sytuację finansową członka-uczestnika klubu - na wniosek zainteresowanego.
2. Poszerzać formy działalności w celu pozyskiwania większej ilości sponsorów
i darczyńców dla sekcji sportowych i Klubu.
3. Zwiększyć wpływy finansowe sekcji sportowych ze składek członkowskich.
4. Prowadzić analizę wydatków połączoną z racjonalnym planowaniem potrzeb.
5. Rozpowszechnić wśród członków Klubu i ich rodzin możliwość przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz naszego Klubu.
6. Nie doprowadzać do deficytu finansowego w sekcjach sportowych poprzez racjonalne gospodarowanie uzyskanymi środkami finansowymi.


V. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań:
1. Zatwierdza Sprawozdanie Zarządu Klubu z działalności w latach 2016-2019.
2. Przyjmuje Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań.
3. Udziela absolutorium ustępującemu Zarządowi Klubu z działalności w latach 2016-2019.
4. Zatwierdza przyjęte w głosowaniach uchwały i protokoły: Komisji Mandatowej, Skrutacyjnej oraz Uchwał i Wniosków Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań z dnia 30.09.2020 r.
5. Zawarte w sprawozdaniu za okres lat 2016-2019 kierunki działania i główne zadania na lata 2020-2023 przyjąć jako podstawę do dalszej działalności WKS Grunwald.
6. Walne Zgromadzenie zatwierdza sprawozdanie finansowe za 2019 rok. Strata za 2019 rok w kwocie 116 040,92 zostanie zaliczona w koszty 2020.
7. Walne Zgromadzenie przyjęło w głosowaniu wniosek o nadanie tytułu Honorowego Członka WKS Grunwald Panu Stanisławowi WAŻYDRĄGOWI.


VI. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań zobowiązuje Zarząd Klubu, Komisję Rewizyjną i wszystkich członków Klubu do realizacji niniejszej Uchwały.
Fot. Sylwester Jakubowski
Red.

05 Październik 2020 - UCHWAŁA WALNEGO ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZEGO WKS GRUNWALD 05 Październik 2020 - UCHWAŁA WALNEGO ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZEGO WKS GRUNWALD 05 Październik 2020 - UCHWAŁA WALNEGO ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZEGO WKS GRUNWALD 
 
 04 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  UDANA PREZENTACJA  
Miała być prezentacja piłkarzy ręcznych WKS Grunwald którzy w sezonie 2020/2021 będą rywalizować w I lidze piłki ręcznej mężczyzn. I była! Z efektami jakże miłymi dla zebranej w hali przy ul.

Miała być prezentacja piłkarzy ręcznych WKS Grunwald którzy w sezonie 2020/2021 będą rywalizować w I lidze piłki ręcznej mężczyzn. I była! Z efektami jakże miłymi dla zebranej w hali przy ul. Newtona publiczności. Znamy już wynik (28:16) w informacji poniżej. Teraz kilka zdań komentarza. Przede wszystkim od początku do końca sobotniego spotkania wojskowi bardzo dobrze bronili. W każdej połówce tylko po 8 straconych bramek. Rywale z Grodkowa nie potrafili rzucić z drugiej linii zatrzymując się na wysokiej obronie gospodarzy. Z kolei Grunwald atakował szybko i skutecznie stosując różnorodne zagrywki. Podopieczni trenera Rafała Walczaka od pierwszych minut przejęli inicjatywę i konsekwentnie realizowali plan taktyczny.
Pisaliśmy, że kierownictwo sekcji i zawodnicy deklarują wypełnić cele postawione przed zespołem, to znaczy zajęcie czołowego miejsca w rywalizacji pierwszoligowej. Co prawda w pierwszej kolejce wrócili z Gorzowa bez zdobyczy punktowej, ale to był trudny mecz z pretendującą do awansu miejscową Stalą. W następnej kolejce poznaniacy jadą do Zielonej Góry. PKM Zachód AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego w sobotę przegrał wysoko (27:41) w Gorzowie i po trzech kolejkach zajmuje ostatnie miejsce w tabeli grupy B. Grunwald jest faworytem, ale nikt punktów darmo nie odda. Trzeba zagrać przynajmniej z taką determinacją, jak w meczu z UKS Olimp.
Przy okazji, kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński poinformował nas, że w piątek juniorzy Grunwaldu pokonali w rozgrywkach regionalnych Posnanię 40:21. Brawo!
W załączniku aktualna lista seniorów WKS Grunwald oraz zdjęcie zespołu po wygranym spotkaniu z UKS Olimp Grodków.
Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

04 Październik 2020 - UDANA PREZENTACJA 04 Październik 2020 - UDANA PREZENTACJA 04 Październik 2020 - UDANA PREZENTACJA 04 Październik 2020 - UDANA PREZENTACJA 04 Październik 2020 - UDANA PREZENTACJA 

ZAŁĄCZNIK 1 (PDF)
 
 03 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  GRAMY O PODIUM  
Jest wynik są znakomite recenzje. Świetnie zagrali piłkarze ręczni WKS Grunwald, którzy wreszcie wystąpili w Poznaniu i w pięknym stylu pokonali UKS Olimp Grodków 28:16 (14:8). Wojskowi od początku przypuścili szturm na bramkę Grodkowa.

Jest wynik są znakomite recenzje. Świetnie zagrali piłkarze ręczni WKS Grunwald, którzy wreszcie wystąpili w Poznaniu i w pięknym stylu pokonali UKS Olimp Grodków 28:16 (14:8).
Wojskowi od początku przypuścili szturm na bramkę Grodkowa. Już w 3 minucie było 3:0. W 11 min. 6:1. Olimp wyszedł wysoką obroną , próbował spłaszczyć wynik i w 22 minucie pojawił się rezultat 10:5. Wtedy karnego obronił Filip Tarko (na zdjęciu). Poznaniacy wrócili do swego grania i na przerwę schodzili przy wyniku 14:8.
Po zmianie stron rosło tempo i wynik. 16:9, 19:10, 22:11 w 45 minucie. Już było wiadomo, że 3 punkty będą zapisane na konto Grunwaldu. 10 minut później na tablicy wyświetlono 24:14. Oj, dawno tak nie było - komentowali kibice. Ostatecznie skończyło się na 12 bramkach przewagi.
Ważne, że Grunwald wraca do walki o podium.
Szczegóły z meczu w załączniku.
Jerzy Raube

03 Październik 2020 - GRAMY O PODIUM 03 Październik 2020 - GRAMY O PODIUM 
 
 02 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  GRUNWALD WALCZY O TRZY PUNKTY  
Nowy sezon. Pierwszy mecz u siebie. Piłkarze ręczni WKS Grunwald zapraszają w sobotę, o godz. 18, na spotkanie z UKS Olimp Grodków. Bramkarz wojskowych Patryk Kulczyński mówi otwarcie, że zespół jest dobrze przygotowany i na pewno powalczy o 3 punkty.

Nowy sezon. Pierwszy mecz u siebie. Piłkarze ręczni WKS Grunwald zapraszają w sobotę, o godz. 18, na spotkanie z UKS Olimp Grodków. Bramkarz wojskowych Patryk Kulczyński mówi otwarcie, że zespół jest dobrze przygotowany i na pewno powalczy o 3 punkty. - Byliśmy bliscy dobrego wyniku w Gorzowie - mówi Patryk. - - Nie wyszło, ale teraz u siebie czas na odrobienie dystansu do czołówki. Powalczymy i wierzę, że zrealizujemy nasze plany - dodał.
My też wierzymy w wygraną. Do zobaczenia w sobotni wieczór.
JR

02 Październik 2020 - GRUNWALD WALCZY O TRZY PUNKTY 
 
 02 Październik 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  PREZENTACJA ZESPOŁU PIŁKARZY RĘCZNYCH  
3 października (sobota), zaprezentują się publiczności poznańskiej piłkarze ręczni WKS Grunwald którzy w sezonie 2020/2021 będą rywalizować w I lidze piłki ręcznej mężczyzn. Co prawda już 2 tygodnie temu zainaugurowano rozgrywki, ale dopiero w 3.

3 października (sobota), zaprezentują się publiczności poznańskiej piłkarze ręczni WKS Grunwald którzy w sezonie 2020/2021 będą rywalizować w I lidze piłki ręcznej mężczyzn. Co prawda już 2 tygodnie temu zainaugurowano rozgrywki, ale dopiero w 3. kolejce wojskowi zagrają u siebie, w hali przy ul. Newtona 2.
Kierownictwo sekcji i zawodnicy deklarują wypełnić cele postawione przed zespołem, to znaczy zajęcie czołowego miejsca w rywalizacji pierwszoligowej. Deklaracje te oparte są na ocenie prac związanych z tworzeniem nowego budżetu i budowy zespołu. Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami władz ZPRP od nowego sezonu 2021/2022 utworzona zostanie I liga centralna.
44 zespoły w I lidze w sezonie 2020/2021. Według propozycji ZPRP, pierwsza liga od sezonu 2021/22 będzie liczyć tylko 16 drużyn. W najbliższych miesiącach gra będzie toczyć się nie tylko o awans do Superligi, ale także o miejsce w czołowej czwórce grupy, gwarantującej udział w rozgrywkach I ligi centralnej. Pozostałe zespoły zagrają w 3-4 grupach regionalnej I ligi.
Związek argumentuje reformę chęcią podniesienia rangi i poziomu rozgrywek, pozyskania sponsora tytularnego rozgrywek oraz ewentualnego nadawcy telewizyjnego.
Praktycznie każdy mecz decydować będzie o być albo nie być w lidze centralnej. W 1. kolejce Grunwald miał bardzo trudny mecz w Gorzowie. Trzymał się dobrze w walce z głównym kandydatem do awansu do Superligi, Stalą. Jednak w końcówce spotkania bardziej skuteczni byli gospodarze. Nie udało się, ale poznaniacy pokazali, że stać ich walkę o czołową trójkę. W zespole doszło do zmian kadrowych. Odszedł m.in. rozgrywający Mikołaj Przybylski. Przybyła z kolei grupa młodych zawodników. Bartosz Paw (prawe rozegranie), Daniel Kelm Daniel (lewe skrzydło), Miłosz Byczek (bramkarz), cała trójka z Zagłębia Lubin. Kolejni gracze Mikołaj Płoski Mikołaj rozgrywający z MKS Brodnica, Filip Liske Filip rozgrywający ze Sparty Oborniki, Paweł Smoliński skrzydłowy z Nielby Wągrowiec. Wychowankowie klubu (juniorzy) Viggo Wiśniewski (lewe skrzydło) i Oskar Ralcewicz (lewe rozegranie). Cały skład zespołu w załączniku. Prezesem sekcji jest Krzysztof Pokrywka, trenerem Rafał Walczak i kierownikiem sekcji Krzysztof Brzeziński.
Zespół piłkarzy ręcznych ma duże wsparcie lokalnych mediów i co szczególnie ważne sponsorów. Wszyscy życzą wojskowym zajęcia jak najwyższego miejsca w lidze. Oby się powiodło.
Już w sobotę (3 bm.) WKS Grunwald spotka się z UKS Olimp Grodków. Początek spotkania o godz. 18, w hali przy ul. Newtona 2.
Jerzy Raube

02 Październik 2020 - PREZENTACJA ZESPOŁU PIŁKARZY RĘCZNYCH 

ZAŁĄCZNIK 1 (PDF)
 
 01 Październik 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE WKS GRUNWALD   
W środę, 30 września, o godz. 16.30 rozpoczęło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów WKS Grunwald Poznań. W tym roku odbywało się warunkach szczególnych związanych z pandemią.

W środę, 30 września, o godz. 16.30 rozpoczęło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów WKS Grunwald Poznań. W tym roku odbywało się warunkach szczególnych związanych z pandemią. Przestrzegano obowiązujące zasady i ograniczenia związane z koronawirusem.
Zebranie otworzył prezes Klubu gen. broni Lech Konopka.
Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć byłego trenera sekcji piłki ręcznej Klubu, prezesa Wielkopolskiego Związku Piłki Ręcznej, Marka Werle, który zmarł nagle 30 września. Cześć Jego Pamięci!

Przyjęto porządek i regulamin Walnego Zebrania. Dalsze obrady poprowadził Cezary Młynarczyk. Wybrano komisje: mandatową, skrutacyjną oraz uchwał i wniosków. Po sprawach proceduralnych, sprawozdanie Zarządu Klubu z działalności w ubiegłej kadencji przedstawił prezes Klubu generał Lech Konopka. Sprawozdanie komisji rewizyjnej przedstawił Waldemar Serowski.
W drugiej części Zebrania przyjęto plan zamierzeń i Uchwały Walnego Zebrania Delegatów.
Na zakończenie komisja skrutacyjna przedstawiła wyniki wyborów. W skład Komisji Rewizyjnej weszli Radosław Łagodowski, Krzysztof Mączka i Włodzimierz Woronkiewicz.
Przedstawiono też skład Zarządu Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald. Na pierwszym posiedzeniu postanowiono, że prezesem Klubu został gen. broni Lech Konopka. Ponadto do składu weszli: wiceprezesi Bartosz Gruszecki i Waldemar Ząbek, sekretarz Dariusz Przybylski, członkowie Rafał Miernik, Krzysztof Pokrywka, Jacek Piazdecki, Janusz Brzezicha, Sławomir Woźniak, Krzysztof Kłosek.
Wkrótce więcej szczegółów na temat uchwał i zadań stojących przed Klubem.
Jerzy Raube

01 Październik 2020 - WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE WKS GRUNWALD  
 
 30 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  ODSZEDŁ MAREK WERLE  
Dziś w nocy w wieku 65 lat zmarł nagle Marek Werle. Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Ręcznej, koordynator  OSPR w województwie wielkopolskim, w latach 2006-2012 wiceprezes ds. szkoleniowych ZPRP oraz przewodniczący Rady Trenerów ZPRP.

Dziś w nocy w wieku 65 lat zmarł nagle Marek Werle. Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Ręcznej, koordynator  OSPR w województwie wielkopolskim, w latach 2006-2012 wiceprezes ds. szkoleniowych ZPRP oraz przewodniczący Rady Trenerów ZPRP.

Jego pasją była piłka ręczna. Mógł o tej pięknej dziedzinie sportu mówić godzinami. Znał dobrze każde środowisko sportowe w Wielkopolsce. Jako zawodnik bronił barw MKS Starówka Poznań, AZS Poznań, SKS Posnania i Nielby Wągrowiec.
Był trenerem m.in. WKS Grunwald Poznań prowadząc zespół seniorów w I lidze. Ze środowiskiem WKS Grunwald blisko związany. Był zapraszany na uroczystości Klubowe. Na naszym zdjęciu honoruje swego młodszego kolegę trenera Stanisława Igela podczas obchodów Jubileuszu 70-lecia WKS Grunwald.
M. Werle jako trener prowadził też zespoły AZS Poznań i SKF Metalplast Oborniki.
Uhonorowany Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Złotą Odznaką AZS, Medalem Za Zasługi dla Rozwoju Polskiej Piłki Ręcznej i Diamentową Odznaką ZPRP.
Zarząd Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald składa najserdeczniejsze wyrazy współczucia Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona
we wtorek 6.10.2020 r. o godz. 12.00
w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej,
os. Zwycięstwa 123 w Poznaniu.
Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godz. 13.50
na cmentarzu Junikowo.

Red.
Fot. Jerzy Raube

30 Wrzesień 2020 - ODSZEDŁ MAREK WERLE 
 
 29 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  AUTOTAK WŚRÓD SPONSORÓW  
Do piłkarzy ręcznych WKS Grunwald nadeszła dobra wiadomość - grono sponsorów sekcji powiększyła firma autotak. Firma poznańska ma w ofercie: samochody dostawcze samochody osobowe mikrobusy 9-osobowe autolawety do 1450 kg lawety do 2190 kg Jak pisze szefostwo firmy: Z naszych usług korzystają przede wszystkim stali klienci, ale z przyjemnością pozyskamy nowych.

Do piłkarzy ręcznych WKS Grunwald nadeszła dobra wiadomość - grono sponsorów sekcji powiększyła firma autotak.
Firma poznańska ma w ofercie:
samochody dostawcze
samochody osobowe
mikrobusy 9-osobowe
autolawety do 1450 kg
lawety do 2190 kg

Jak pisze szefostwo firmy: Z naszych usług korzystają przede wszystkim stali klienci, ale z przyjemnością pozyskamy nowych.

My też tak uważamy, bo członkowie sekcji już mają o firmie autotak dobre zdanie. A teraz czas na sympatyków szczypiorniaka w Poznaniu!

JR

29 Wrzesień 2020 - AUTOTAK WŚRÓD SPONSORÓW 
 
 28 Wrzesień 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  30. 09. WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZE DELEGATÓW WKS GRUNWALD   
Przypominamy, że 30 września, o godzinie 16.30 w Hali Sportowej przy ulicy Saperskiej 48 odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Delegatów WKS Grunwald Poznań. Pan Prezes Generał Lech Konopka informuje, iż zamierzenie poprzedzi o godz.

Przypominamy, że 30 września, o godzinie 16.30 w Hali Sportowej przy ulicy Saperskiej 48 odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Delegatów WKS Grunwald Poznań.
Pan Prezes Generał Lech Konopka informuje, iż zamierzenie poprzedzi o godz. 16 Posiedzenie Zarządu WKS Grunwald, podczas którego omówiona będzie treść sprawozdania finansowego.
I UWAGA! Prośba o zapoznanie wybranych delegatów sekcji z treścią "Zasad i ograniczeń Covid 19"! Wszelkie spotkania w czasie narastającej fali zakażeń są pod specjalną ochroną.
JR

28 Wrzesień 2020 - 30. 09. WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZE DELEGATÓW WKS GRUNWALD   
 
 24 Wrzesień 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM RP  
Nowe rozwiązania, z których mogą skorzystać Polacy, to wynik kolejnego etapu procesu reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP. Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności.

Nowe rozwiązania, z których mogą skorzystać Polacy, to wynik kolejnego etapu procesu reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP.
Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności. To tylko niektóre ze zmian, które od 2 września 2020 r. dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim. To także kolejne działania resortu obrony narodowej, które wpisują się w prowadzoną kampanię Zostań Żołnierzem RP.
Wystarczy wejść na Portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl i mamy pełną informację.
Red.

24 Wrzesień 2020 - ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM RP 
 
 23 Wrzesień 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZE DELEGATÓW WKS GRUNWALD   
Przypominamy, że 30 września, o godzinie 16.30 w Hali Sportowej przy ulicy Saperskiej 48 odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Delegatów WKS Grunwald Poznań. Pan Prezes Generał Lech Konopka informuje, iż zamierzenie poprzedzi o godz.

Przypominamy, że 30 września, o godzinie 16.30 w Hali Sportowej przy ulicy Saperskiej 48 odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Delegatów WKS Grunwald Poznań.
Pan Prezes Generał Lech Konopka informuje, iż zamierzenie poprzedzi o godz. 16 Posiedzenie Zarządu WKS Grunwald, podczas którego omówiona będzie treść sprawozdania finansowego.
- Ponadto proszę o zapoznanie wybranych delegatów sekcji z treścią "Zasad i ograniczeń Covid 19" - dodał.
Red.

23 Wrzesień 2020 - WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZE DELEGATÓW WKS GRUNWALD  
 
 20 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  BYŁA MOBILIZACJA, ZABRAKŁO NA KONIEC AMUNICJI  
BYŁA MOBILIZACJA, ZABRAKŁO NA KONIEC AMUNICJI Przed wyjazdem do Gorzowa w ekipie piłkarzy ręcznych WKS Grunwald była pełna mobilizacja, aby nie dać się zaskoczyć faworyzowanej Stali. Mecz od początku toczył się pod dyktando gospodarzy, ale nie mogli oni uzyskać większej przewagi.

BYŁA MOBILIZACJA, ZABRAKŁO NA KONIEC AMUNICJI

Przed wyjazdem do Gorzowa w ekipie piłkarzy ręcznych WKS Grunwald była pełna mobilizacja, aby nie dać się zaskoczyć faworyzowanej Stali.
Mecz od początku toczył się pod dyktando gospodarzy, ale nie mogli oni uzyskać większej przewagi. Zaczęło się od 3:0, ale po kontrach było 3:3. Potem 7:3, 8:6, 9:8 i po udanych akcjach najlepszych graczach wojskowych Daniela Bartłomiejczyka i Michała Nieradko 10:10 i 12:12. Niestety, w końcówce pierwszej części czerwoną kartkę ujrzał doświadczony Michał Tórz za faul na szarżującym na bramkę Grunwaldu przeciwniku. Duża to strata, bowiem M. Tórz odgrywa znaczącą rolę i w ataku i w obronie. Od niego zaczyna się wiele akcji i sporo on sam kończy, dodajmy skutecznie. Na domiar złego kontuzje wykluczyły z meczu kilku podstawowych zawodników.
Po przerwie wojskowi nie mieli już nic do stracenia. Mocniej przycisnęli rywali i już po kwadransie remisowali 21:21, ba za chwilę objąć prowadzenie 22:21 po akcji najskuteczniejszego tego dnia D. Bartłomiejczyka. Od tego momentu coś się zacięło w dobrze funkcjonującej drużynie gości. Straty piłek, nie przygotowane rzuty i słabość w obronie skutkowało to stratą kolejnych pięciu bramek. Na tablicy w 51 minucie pojawił się wynik 26:22. Raczej było wiadomo, że osłabiona kadrowo ekipa z Poznania tego meczu już nie odwróci...
Nie udało się zdobyć punktów na inaugurację. Ale była walka i ambitna postawa. Teraz nastąpi przerwa w rozgrywkach, bowiem Grunwald pauzuje. W Poznaniu, na pierwszym meczu w hali przy ul. Newtona, kibice zobaczą swój zespół 3 października. Przeciwnikiem będzie mocny UKS Olimp Grodków!

TL Ubezpieczenia Stal Gorzów - WKS Grunwald Poznań 33:27 (17:15)
Najwięcej bramek dla Stali zdobyli: Aleksander Kryszeń 14 i Mariusz Kłak 6.
Dla gości: Daniel Bartłomiejczyk12 i Michał Nieradko 8.
Szczegóły z meczu w załączniku.

WYNIKI 1. KOLEJKI:

TL UBEZPIECZENIA STAL GORZÓW - WKS Grunwald Poznań 33:27, Bór Oborniki Śląskie - UKS Kąty Wrocławskie 27:27, w rzutach karnych 1:3, Siódemka Miedź Legnica - Ostrovia Ostrów Wlkp. 28:24, Szczypiorniak Gorzyce Wielkie - AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego 37:32.
Jerzy Raube

20 Wrzesień 2020 - BYŁA MOBILIZACJA, ZABRAKŁO NA KONIEC AMUNICJI 20 Wrzesień 2020 - BYŁA MOBILIZACJA, ZABRAKŁO NA KONIEC AMUNICJI 
 
 19 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  PRZEGRALI, ALE...  
Przegrali, ale... W meczu 1. kolejki I ligi piłki ręcznej grupy B mężczyzn, TL Ubezpieczenia Stal Gorzów ? WKS Grunwald Poznań w Gorzowie Wielkopolskim 33:27 (17:15). Suchy wynik nieco wypacza opinię o tym co się działo na parkiecie.

Przegrali, ale...
W meczu 1. kolejki I ligi piłki ręcznej grupy B mężczyzn, TL Ubezpieczenia Stal Gorzów ? WKS Grunwald Poznań w Gorzowie Wielkopolskim 33:27 (17:15).
Suchy wynik nieco wypacza opinię o tym co się działo na parkiecie. Wojskowi mocno powalczyli z faworyzowaną ekipą Stali. Ani jedna, ani druga drużyna, nie mogła zdobyć wyraźnej przewagi. Co prawda w I połowie gospodarze dyktowali warunki, ale nie wychodzili poza obręb dwóch bramek przewagi. Po przerwie Grunwald mozolnie odrabiał straty i w 48 minucie po kolejnej kapitalnej akcji, wyróżniającego się Daniela Bartłomiejczyka objął prowadzenie 22:21. Wydawało się, że goście pójdą za ciosem, tymczasem posypały się straty i posypały bramki. Tyle, że dla Stali.
Wrócimy do omówienia tego meczu wkrótce.

Jerzy Raube

19 Wrzesień 2020 - PRZEGRALI, ALE... 
 
 19 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NA POCZĄTEK W JASKINI LWA  
Dzisiaj staruje sezon 2020/2021 pierwszej ligi piłki ręcznej! WKS Grunwald powalczy z TL Ubezpieczenia Stal w Gorzowie. Terminarz bardzo trudny, bo już na inaugurację zafundowano wojskowym głównego faworyta grupy B.

Dzisiaj staruje sezon 2020/2021 pierwszej ligi piłki ręcznej! WKS Grunwald powalczy z TL Ubezpieczenia Stal w Gorzowie. Terminarz bardzo trudny, bo już na inaugurację zafundowano wojskowym głównego faworyta grupy B. Ponieważ poznaniacy też celują w podium zapowiada się mecz kolejki. Początek spotkania godzina 16. Zapowiadamy relację tekstową z meczu.
https://www.facebook.com/StalGorzow47

JR

19 Wrzesień 2020 - NA POCZĄTEK W JASKINI LWA 
 
 17 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  CEL JEDEN - PODIUM  
Do redakcji nadszedł komunikat. Klub Sportowy Stal Gorzów uprzejmie informuje, że mecz 1 kolejki I ligi piłki ręcznej mężczyzn, TL Ubezpieczenia Stal Gorzów ? WKS Grunwald Poznań rozegrany zostanie w Gorzowie Wielkopolskim w hali sportowej Zespołu Szkół nr 20 ul.

Do redakcji nadszedł komunikat. Klub Sportowy Stal Gorzów uprzejmie informuje, że mecz 1 kolejki I ligi piłki ręcznej mężczyzn, TL Ubezpieczenia Stal Gorzów ? WKS Grunwald Poznań rozegrany zostanie w Gorzowie Wielkopolskim w hali sportowej Zespołu Szkół nr 20
ul. Szarych Szeregów 7.

19.09.2020 (sobota) godz. 16.00 TL Ubezpieczenia Stal Gorzów ? WKS Grunwald Poznań.

Suchy komunikat, ale jakże wiele przynoszący emocji. W 1. kolejce spotykają się bowiem główni pretendenci do podium sezonu 2020/2021. Sezon to szczegółny, bowiem rozgrywki są eliminacją do centralnej I ligi piłki ręcznej, zapowiadanej za rok. Awans z każdej z czterech grup obecnej pierwszej ligi uzyska tylko trójka najlepszych zespołów. W grupie B do tych miejsc kandydują Stal i Grunwald, ale także MSPR Siódemka Miedź Legnica, KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski, czy też Śląsk Wrocław. Chociaż pozostałych zespołów nie można ustawiać poza podium. Poziom drużyn na tym szczeblu jest bardzo wyrównany. Pokazały to choćby mecze kontrolne w okresie przygotowań, gdzie padło wiele zaskakujących wyników. Choćby w sobotę, podczas Memoriału Marka Zielonki w Gryfinie, gdzie miejscowy drugoligowy KPR Blejkan pokonał Stal Gorzów 18:13 (grano 2x20 min.). Ale to towarzyskie granie.
W sobotę kostiumy graczy będą pękały w szwach, bo walka będzie na serio, dla wielu zespołów o życie - jak mówią szkoleniowcy. W czasie przerwy w rozgrywkach zapadły jak zwykle decyzje kadrowe. Z Poznania wyjechał rozgrywający Mikołaj Przybylski. Są nowi gracze, którzy starali się w okresie przygotowań zadomowić w zespole trenera Rafała Walczaka. On też podejmie decyzję jaka siódemka wyjdzie na parkiet w sobotę w Gorzowie.

Z kolei w Stali za wyniki odpowiadać będzie Oskar Sierpina, 31-letni obrotowy zespołu, który jednocześnie pozostanie graczem na boisku. Na stanowisku trenera zastąpił Dariusza Molskiego, szkoleniowca w ostatnich czterech sezonach prowadzącego I zespół.
Zapowiadają się duże emocje. Kibicom podpowiadamy, że ze względu na przepisy sanitarne w hali zostanie udostępniona tylko połowa miejsc.
Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

17 Wrzesień 2020 - CEL JEDEN - PODIUM 17 Wrzesień 2020 - CEL JEDEN - PODIUM 
 
 10 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  STACJA CENTRALNA  
44 zespoły w I lidze w sezonie 2020/2021. Według propozycji ZPRP, pierwsza liga od sezonu 2021/22 będzie liczyć tylko 16 drużyn. W najbliższych miesiącach gra będzie toczyć się nie tylko o awans do Superligi, ale także o miejsce w czołowej czwórce grupy, gwarantującej udział w rozgrywkach I ligi centralnej.

44 zespoły w I lidze w sezonie 2020/2021. Według propozycji ZPRP, pierwsza liga od sezonu 2021/22 będzie liczyć tylko 16 drużyn. W najbliższych miesiącach gra będzie toczyć się nie tylko o awans do Superligi, ale także o miejsce w czołowej czwórce grupy, gwarantującej udział w rozgrywkach I ligi centralnej. Pozostałe zespoły zagrają w 3-4 grupach regionalnej I ligi.
Związek argumentuje reformę chęcią podniesienia rangi i poziomu rozgrywek, pozyskania sponsora tytularnego rozgrywek oraz ewentualnego nadawcy telewizyjnego. Zamysł ciekawy, ale czy do końca przemyślany, choćby ze względu na możliwości finansowe ewentualnych uczestników rozgrywek w lidze centralnej. Zmiany skutkować będą większymi wymaganiami licencyjnymi. Czy to pomoże w podniesieniu poziomu na tym szczeblu rozgrywek...
Nasz zespół WKS Grunwald przygotowuje się do nowego sezonu rozgrywając sporą liczbę spotkań. W środę poznaniacy grali w Żyrardowie o puchar prezydenta tego miasta. Ich rywalem był AZS UW Warszawa. Po wyrównanym spotkaniu minimalnie lepsi byli akademicy zwyciężając 26:24. Przypomnijmy, że podczas weekendu WKS Grunwald zajął trzecie miejsce w turnieju w Koszalinie.
JR

10 Wrzesień 2020 - STACJA CENTRALNA 
 
 08 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  POKAZ W ŻYRARDOWIE  
Z okazji obchodów 20 lecia, UKS Trójka Żyrardów ma niespodziankę dla mieszkańców Żyrardowa. W hali AQUA, tym razem zobaczyć będzie można w akcji 1 ligowych piłkarzy ręcznych, którzy 9 września o godz.

Z okazji obchodów 20 lecia, UKS Trójka Żyrardów ma niespodziankę dla mieszkańców Żyrardowa. W hali AQUA, tym razem zobaczyć będzie można w akcji 1 ligowych piłkarzy ręcznych, którzy 9 września o godz. 18 rozegrają towarzyskie spotkanie o Puchar Prezydenta Miasta Żyrardowa. Serdecznie zapraszamy.

A co ma do tego WKS Grunwald? Otóż jednym z zespołów promujących piłkę ręczną będą właśnie poznaniacy! Ich rywal, to także zespół z tradycjami AZS UW Warszawa. Wojskowych czeka kolejny mocny sprawdzian przed pierwszoligowym sezonem. A pokazowy mecz zobowiązuje!
Jerzy Raube

08 Wrzesień 2020 - POKAZ W ŻYRARDOWIE 08 Wrzesień 2020 - POKAZ W ŻYRARDOWIE 
 
 06 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  SPRAWDZIAN W KOSZALINIE  
W weekend odbywał się XII Memoriał Bartosza Bigdy, Filipa Potocznika i Mariusza Wnuka w Koszalinie. W turnieju wzięli udział piłkarze ręczni pierwszoligowego WKS Grunwald Poznań. Był to ciekawy sprawdzian przed zbliżającym się sezonem 2020/2021, bowiem trwają przetasowania kadrowe w ekipie seniorów.

W weekend odbywał się XII Memoriał Bartosza Bigdy, Filipa Potocznika i Mariusza Wnuka w Koszalinie. W turnieju wzięli udział piłkarze ręczni pierwszoligowego WKS Grunwald Poznań.
Był to ciekawy sprawdzian przed zbliżającym się sezonem 2020/2021, bowiem trwają przetasowania kadrowe w ekipie seniorów. Jak już podawaliśmy, Grunwald wygrał i przegrał z KSPR Gwardia Koszalin, zwyciężył Blejkan Gryfino oraz w ostatnim meczu zremisował 24:24 (13:12) z NLO SMS ZPRP Gdańsk.
Trener Rafał Walczak ma bogatą listę wniosków z pierwszej części przygotowań i w tym tygodniu można spodziewać się wielu rozstrzygnięć.
Fot. organizatora
Jerzy Raube

06 Wrzesień 2020 - SPRAWDZIAN W KOSZALINIE 
 
 05 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  W DRUGIM LEPIEJ W KOSZALINIE  
Za nami kolejne sobotnie spotkania XII Memoriału Bartosza Bigdy, Filipa Potocznika i Mariusza Wnuka w Koszalinie. W drugim występie zawodnicy WKS Grunwald Poznań pokonali KPR Blejkan Gryfino 28:21. Z kolei KSPR Gwardia wygrała z NLO SMS ZPRP Gdańsk 27:21.

Za nami kolejne sobotnie spotkania XII Memoriału Bartosza Bigdy, Filipa Potocznika i Mariusza Wnuka w Koszalinie.
W drugim występie zawodnicy WKS Grunwald Poznań pokonali KPR Blejkan Gryfino 28:21.
Z kolei KSPR Gwardia wygrała z NLO SMS ZPRP Gdańsk 27:21.
W trzecim popołudniowym spotkaniu NLO SMS ZPRP Gdańsk zwyciężył Blejkan Gryfino 27:21.
W niedzielę podopieczni trenera Rafała Walczaka zagrają z SMS Gdańsk o drugie miejsce w turnieju.
JR

05 Wrzesień 2020 - W DRUGIM LEPIEJ W KOSZALINIE 
 
 05 Wrzesień 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM RP  
Nowe rozwiązania, z których mogą skorzystać Polacy, to wynik kolejnego etapu procesu reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP. Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności.

Nowe rozwiązania, z których mogą skorzystać Polacy, to wynik kolejnego etapu procesu reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP.
Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności. To tylko niektóre ze zmian, które od 2 września 2020 r. dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim. To także kolejne działania resortu obrony narodowej, które wpisują się w prowadzoną kampanię Zostań Żołnierzem RP.
Wystarczy wejść na Portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl i mamy pełną informację.
Red.

05 Wrzesień 2020 - ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM RP 
 
 05 Wrzesień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MEMORIAŁ W KOSZALINIE  
Memoriał w Koszalinie W weekend odbywa się XII Memoriał Bartosza Bigdy, Filipa Potocznika i Mariusza Wnuka w Koszalinie. Jak podają organizatorzy, Bartosz Bigda oraz Filip Potocznik zginęli 3 października 2008 w wypadku samochodowym pod Sławnem, podczas powrotu do Koszalina z Gdańska, gdzie studiowali na Akademii Wychowania Fizycznego.

Memoriał w Koszalinie
W weekend odbywa się XII Memoriał Bartosza Bigdy, Filipa Potocznika i Mariusza Wnuka w Koszalinie. Jak podają organizatorzy, Bartosz Bigda oraz Filip Potocznik zginęli 3 października 2008 w wypadku samochodowym pod Sławnem, podczas powrotu do Koszalina z Gdańska, gdzie studiowali na Akademii Wychowania Fizycznego. Razem z nimi zginęła ich koleżanka Anna Racja. Mieli zaledwie po 20 lat, zaczynali dopiero przygodę ze sportem, z dorosłym życiem, lecz nie było im dane ją ukończyć.

W tym roku w XII Memoriale udział biorą NLO SMS ZPRP Gdańsk, KPR Blejkan Gryfino, WKS Grunwald Poznań i gospodarz KS Gwardia Koszalin.
W pierwszym spotkaniu Gwardia pokonała zaskakująco wysoko WKS Grunwald 29:15.
Całe info na plakacie.
JR

05 Wrzesień 2020 - MEMORIAŁ W KOSZALINIE 
 
 01 Wrzesień 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE WKS GRUNWALD  
WKS Grunwald Poznań prowadzi swoją działalność statutową w okresie szczególnym. Sportowcy, szkoleniowcy, kierownictwo Klubu realizują zadania w okresie epidemii. Muszą się dostosowywać do przepisów regulacji rządowych.

WKS Grunwald Poznań prowadzi swoją działalność statutową w okresie szczególnym. Sportowcy, szkoleniowcy, kierownictwo Klubu realizują zadania w okresie epidemii. Muszą się dostosowywać do przepisów regulacji rządowych. Wynikają stąd określone trudności, z którymi należy się mierzyć. W tym roku, tak wynika z regulacji statutowych, ma się odbyć Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Klubu. Epidemia sprawiła, że należało przesunąć z powodów obiektywnych termin zebrania. Są też dalsze podjęte działania w tym zakresie. Poniżej zamieszczamy informację na ten temat.

Szanowni Państwo,
Stosownie do oceny sytuacji epidemiologicznej i spiętrzenia się zamierzeń sportowo - organizacyjnych sekcji oraz po konsultacji z Członkami Zarządu Klubu (90 procent), a także Kierownikami Sekcji, stosownie do zapisów Statutu WKS Grunwald ( § 26 pkt 1) zostaje zmieniony termin Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego WKS Grunwald z 11 września na 30 września 2020 r. Godzina 16.30 (drugi termin 17.00).
Miejsce zebrania Hala Sportowa przy ul.Rolnej w Poznaniu. Pozostałe ustalenia organizacyjno - metodyczne pozostają bez zmian. Proszę o weryfikację już dostarczonych materiałów i do 7 września przesłanie ostatecznej ich wersji.


Pozdrawiam  z wyrazami należytego szacunku,
gen. Lech KONOPKA (Prezes)

Red.

01 Wrzesień 2020 - WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE WKS GRUNWALD 
 
 29 Sierpień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  TRADYCYJNY TURNIEJ I PIERWSZE MECZE  
W sobotę 29 sierpnia w hali SP nr 72 przy ul. Newtona 2 w Poznaniu, rozegrany został Turniej im. Jerzego Kuleczki, byłego znakomitego zawodnika WKS Grunwald Poznań, wielokrotnego reprezentanta Polski.

W sobotę 29 sierpnia w hali SP nr 72 przy ul. Newtona 2 w Poznaniu, rozegrany został Turniej im. Jerzego Kuleczki, byłego znakomitego zawodnika WKS Grunwald Poznań, wielokrotnego reprezentanta Polski.
W imprezie oprócz gospodarzy, zespołu Grunwaldu udział wzięły dwie inne czołowe drużyny I ligi mężczyzn: MKS Nielba Wągrowiec oraz KS Gwardia Koszalin. Na początek, bardzo odmłodzony zespół gospodarzy Grunwald zmierzył się ze zwycięzcą grupy A I ligi Nielbą. Wynik 31:27 dla ekipy z Wagrowca. W drugim spotkaniu Gwardia aspirująca do czołowych miejsc w nowym sezonie pokonała Nielbę 35:28. Wreszcie w ostatnim meczu turnieju Grunwald pokonał zespól z Koszalina 24:22. Cała trójka zdobyła solidarnie po 2 punkty i o miejscach decydowały bramki. I tak pierwsze miejsce zdobyła Gwardia, drugie WKS Grunwald i trzecie Nielba.
- Była to bardzo dobra okazja do sprawdzenia nowych graczy oraz miłe spotkanie pokoleń piłki ręcznej - ocenił kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński. Na trybunach widzieliśmy m.in. byłych zawodników i trenerów Bolesława Olejniczaka, Henryka Piotrowskiego, Andrzeja Siekierskiego i Ireneusza Zawala. Tradycyjnie zawody obserwowała dyrektor Wydziału Sportu UM Poznania dr Ewa Bąk.
Po zakończeniu ostatniego meczu odbyła się ceremonia zamknięcia turnieju i wręczenie nagród z udziałem Pani dyrektor SP 72 Dagmary Bajerlajn i prezesa WKS Grunwald gen. broni Lecha Konopki.
Pierwsze spotkania za nami o kolejnych napiszemy wkrótce.
Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

29 Sierpień 2020 - TRADYCYJNY TURNIEJ I PIERWSZE MECZE 29 Sierpień 2020 - TRADYCYJNY TURNIEJ I PIERWSZE MECZE 29 Sierpień 2020 - TRADYCYJNY TURNIEJ I PIERWSZE MECZE 29 Sierpień 2020 - TRADYCYJNY TURNIEJ I PIERWSZE MECZE 29 Sierpień 2020 - TRADYCYJNY TURNIEJ I PIERWSZE MECZE 
 
 28 Sierpień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  ZAPROSZENIE NA TURNIEJ IM. JERZEGO KULECZKI - GRAMY W SOBOTĘ!  
Sekcja piłki ręcznej WKS Grunwald zaprasza sympatyków na sobotnie otwarcie sezonu 2020/2021 w Poznaniu. Zaczynamy mocnym akcentem od tradycyjnego Turnieju im. Jerzego Kuleczki. Znakomita okazja do spotkań z byłymi zawodnikami i szkoleniowcami oraz powitanie pierwszoligowego zespołu Grunwaldu.

Sekcja piłki ręcznej WKS Grunwald zaprasza sympatyków na sobotnie otwarcie sezonu 2020/2021 w Poznaniu. Zaczynamy mocnym akcentem od tradycyjnego Turnieju im. Jerzego Kuleczki. Znakomita okazja do spotkań z byłymi zawodnikami i szkoleniowcami oraz powitanie pierwszoligowego zespołu Grunwaldu.

Przypomnijmy, że sportowa kariera Jerzego Kuleczki (ps. Młody Kulej) związana była z Grunwaldem Poznań, w którym grał do 1986 roku. W tym czasie zdobył z drużyną dwa Puchary Polski (1979, 1980) oraz dwa brązowe medale mistrzostw Polski (1973, 1977).
W drużynie narodowej w latach 1974-1981 rozegrał 131 spotkań, w których zdobył 187 bramek. W 1974 roku zdobył srebrny medal Pucharu Świata, w 1978 roku wywalczył z reprezentacją szóste miejsce podczas mistrzostw świata rozegranych w Danii.
Od 1986 roku mieszkał w Austrii, gdzie do 1992 roku grał w klubie Koeflach. W ostatnich latach swojego życia Jerzy Kuleczka zmagał się z ciężką chorobą i niestety, 5 maja 2009 roku, przegrał walkę o życie. Jurek był objawieniem piłki ręcznej, ponieważ jako 15-latek trenował z pierwszym zespołem Grunwaldu ? wspomina Bogdan Sojkin, wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. ? Dwa lata później był podstawowym graczem zespołu. Był lewym rozgrywającym, ale potrafił zagrać praktycznie na każdej pozycji. Na bramkę rzucał z niesamowitą
siłą. Zawsze grał z wielkim zaangażowaniem. To był wspaniały człowiek, o gołębim sercu. Zawsze koleżeński i chętny do pomocy dla innych.
? Myślę, że obok Henia Rozmiarka i Zbigniewa Dybola, jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych Grunwaldu i reprezentacji Polski - wspomina Maciej Kostencki. ? Podobnie jak jego starszy brat Zbigniew, nigdy nie zmienił barw klubowych w Polsce.

HARMONOGRAM TURNIEJU
Turniej im. J. Kuleczki odbędzie się 29 sierpnia (sobota) w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 72 ul. Newtona 2.

godz.11 WKS GRUNWALD POZNAŃ - MKS NIELBA WĄGROWIEC
godz. 13 MKS NIELBA - KS GWARDIA KOSZALIN
godz. 15 WKS GRUNWALD - KS GWARDIA
Około godz. 16 zakończenie turnieju
Zapraszamy! Organizatorzy przygotowali niespodzianki...
Jerzy Raube

28 Sierpień 2020 - ZAPROSZENIE NA TURNIEJ IM. JERZEGO KULECZKI - GRAMY W SOBOTĘ! 
 
 27 Sierpień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  KIERO POPROWADZI AUDYCJĘ W RADIO METEOR  
Zapraszamy na dzisiejszą audycję Radia Meteor. Gościem będzie kierownik sekcji piłki ręcznej WKS Grunwald Poznań Krzysztof Brzeziński, który opowie kibicom o nowym zespole seniorów oraz wprowadzi w zbliżający się sezon 2020/2021.

Zapraszamy na dzisiejszą audycję Radia Meteor. Gościem będzie kierownik sekcji piłki ręcznej WKS Grunwald Poznań Krzysztof Brzeziński, który opowie kibicom o nowym zespole seniorów oraz wprowadzi w zbliżający się sezon 2020/2021. Warto posłuchać, bo będą ciekawostki personalne i ocena możliwości naszej pierwszoligowej drużyny.
Początek spotkania ze sportem o godz. 19.05.
JR

27 Sierpień 2020 - KIERO POPROWADZI AUDYCJĘ W RADIO METEOR 
 
 24 Sierpień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  CZTERY KWARTY  
Zbliża się sezon ligowy i ligi piłki ręcznej. W pierwszym oficjalnym meczu kontrolnym zespół Grunwaldu pokonał KPR Świdnica 51-40 (13-12, 20-26, 33-42, 41-50). Grano 4 x 25 minut. W zespole gospodarzy zadebiutowali nowi zawodnicy, którzy są sprawdzani przed rozgrywkami ligowymi - Mikołaj Płoski, Kacper Michalski, Bartosz Paw, Filip Liske, Daniel Kelm, Konrad Ciołak, Miłosz Byczek.

Zbliża się sezon ligowy i ligi piłki ręcznej. W pierwszym oficjalnym meczu kontrolnym zespół Grunwaldu pokonał KPR Świdnica 51-40 (13-12, 20-26, 33-42, 41-50). Grano 4 x 25 minut.
W zespole gospodarzy zadebiutowali nowi zawodnicy, którzy są sprawdzani przed rozgrywkami ligowymi - Mikołaj Płoski, Kacper Michalski, Bartosz Paw, Filip Liske, Daniel Kelm, Konrad Ciołak, Miłosz Byczek.
Najwięcej bramek (8) zdobył Daniel Kelm oraz wychowanek Klubu, junior Vigo Wiśniewski 6 bramek.
Już w sobotę zapraszamy na turniej im. Jerzego Kuleczki w hali przy ul. Newtona 2. Więcej szczegółów poniżej.
Jerzy Raube

24 Sierpień 2020 - CZTERY KWARTY 
 
 18 Sierpień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  ZAPROSZENIE NA TURNIEJ IM. JERZEGO KULECZKI  
WKS Grunwald Poznań organizuje tradycyjny Turniej im. Jerzego Kuleczki. Zdaniem znawców piłki ręcznej obok Henryka Rozmiarka i Zbigniewa Dybola, jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych Grunwaldu i reprezentacji Polski.

WKS Grunwald Poznań organizuje tradycyjny Turniej im. Jerzego Kuleczki. Zdaniem znawców piłki ręcznej obok Henryka Rozmiarka i Zbigniewa Dybola, jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych Grunwaldu i reprezentacji Polski. Podobnie jak jego starszy brat Zbigniew, nigdy nie zmienił barw klubowych w Polsce.
Na pierwsze w nowym sezonie 2020/2021 spotkanie ze szczypiorniakiem zapraszamy 29 sierpnia, o godz. 11, do hali przy ul. Newtona 2.
O honorowy puchar zagrają trzy zespoły pierwszoligowe: MKS Nielba Wągrowiec, Gwardia Koszalin i gospodarz WKS Grunwald.
Stęskniliście się za piłkarzami ręcznymi? Dochodzą do nas głosy, że tak! Zatem do zobaczenia w sobotę, 29 sierpnia!
Szczegóły zawodów w załączniku.
Jerzy Raube

18 Sierpień 2020 - ZAPROSZENIE NA TURNIEJ IM. JERZEGO KULECZKI 

ZAŁĄCZNIK 1 (PDF)
 
 15 Sierpień 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  WIERNI OJCZYŹNIE  
100 lat temu miała miejsce Bitwa Warszawska. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki w obronie niepodległości. Bitwa Warszawska była także szczególnym momentem dla Europy i świata.

100 lat temu miała miejsce Bitwa Warszawska. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki w obronie niepodległości. Bitwa Warszawska była także szczególnym momentem dla Europy i świata.
Był to historyczny polski wkład w obronę najwyższych wartości: wolności, godności ludzkiej, i prawie narodów do samostanowienia. Świat jaki znamy, zawdzięczamy bohaterom Bitwy Warszawskiej.

My, ludzie w mundurach, członkowie Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań, doskonale znamy tamte wydarzenia, podziwiamy kunszt taktyczny dowódców, pamiętamy o bohaterach tych walk.
W tym roku w wielu miejscach w Polsce z udziałem Wojska Polskiego odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterów Bitwy Warszawskiej. Będziemy razem w 100. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej!

Wojskowy Klub Sportowy Grunwald już blisko 75 lat prowadzi działalność środowiskową w Poznaniu. Przełom gospodarczy i społeczny w 1989 roku miał dla Klubu duże znaczenie. Po zmianie ustroju, w nowych warunkach ekonomicznych i gospodarczych nastąpił rozwój czołowych sekcji. Inne musiały stanąć przed trudnym zadaniem szukania sponsorów. Klub zmieniał swoje oblicze. Dzięki twórczemu wkładowi doświadczonych członków WKS Grunwald, kierownictwu, właściwemu zarządzaniu, Klub należy do czołówki stowarzyszeń sportowych Wielkopolski. Za wszystkie Nasze sportowe dokonania otrzymał wiele wyróżnień i nagród od przełożonych z Wojska Polskiego jak też władz krajowych i samorządowych. Złożyła się na to praca wielu, wielu osób - członków WKS Grunwald Poznań.

Długo można opowiadać, jak wspaniałe osiągnięcia sportowe były i są udziałem naszych zawodników. Mamy przecież medalistów i uczestników Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw Świata i Europy oraz wielu najważniejszych imprez sportowych na arenach całego świata.
Nieprzypadkowo w naszym Klubie znalazły się niezwykłe talenty, którym zawdzięczamy sukcesy sportowe. To również rezultat pracy naszych szkoleniowców, wychowawców, a także organizatorów i kierowników szkolenia sportowego. Należą do sportowej elity na świecie. Dali temu dowód choćby ostatnio, w październiku 2019 roku, zdobywając medale w barwach WKS Grunwald Poznań podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w chińskim Wuhan. Tam sławili nasz Klub i Wojsko Polskie patrona sportowców i trenerów spod znaku Niebiesko-Biało-Zielonych.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak uhonorował medalistów po powrocie z historycznych Światowych Wojskowych Igrzysk w Chinach.
Jesteśmy przekonani, że Klub nadal będzie się prężnie rozwijał i jego zawodnicy w przyszłości będą stanowić o sile reprezentacji Polski, nawiązując tym samym do poprzedników. Biorąc przykład z patriotycznej postawy uczestników zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
Jerzy Raube

15 Sierpień 2020 - WIERNI OJCZYŹNIE 
 
 13 Sierpień 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  SZEF MON DZIĘKOWAŁ ŻOŁNIERZOM  
- Jak co roku w przeddzień święta Wojska Polskiego spotykam się z żołnierzami dziękując im za ich codzienną służbę. Wręczam odznaczenia, wyróżniam tych, którzy na co dzień wyróżniają się właśnie służbą dla Polski.

- Jak co roku w przeddzień święta Wojska Polskiego spotykam się z żołnierzami dziękując im za ich codzienną służbę. Wręczam odznaczenia, wyróżniam tych, którzy na co dzień wyróżniają się właśnie służbą dla Polski. Dziękuję Im za postawę. Nawiązuję w ten sposób do wielkich zdarzeń sprzed 100 lat kiedy to żołnierze Wojska Polskiego po 123 latach niewoli stanęli na straży bezpieczeństwa odrodzonej Rzeczypospolitej. Oni wyróżnili się niezwykłą dzielnością, niezwykłym męstwem ofiarnością - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami.

W czwartek, 13 sierpnia, z  okazji zbliżającego się święta Wojska Polskiego i w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej szef MON wręczył żołnierzom  wyróżnienia i medale - Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Za Zasługi dla Obronności Kraju. Minister wyróżnił także żołnierzy Kordzikami Honorowymi Sił Zbrojnych oraz wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego.  Spotkanie było również okazją do wyróżnienia żołnierzy Wojska Polskiego, którzy poza służbą wojskową w czasie wolnym ratowali czyjeś życie, zdrowie oraz dobytek. Za tę bohaterską postawę 15 żołnierzy zostało otrzymało nagrody pieniężne.
- Dziś kiedy wręczałem odznaczenia dziękowałem żołnierzom właśnie za ich postawę wzorowaną na tej postawie z przed 100 lat. Ważna jest codzienna służba, ale ważne są także reakcje żołnierzy Wojska Polskiego, wtedy kiedy formalnie są poza czasem służby, kiedy mają wolne. Chciałem podkreślić, że w odpowiedzi na moje gratulacje usłyszałem, że to jest czymś zupełnie oczywistym taki jest obowiązek żołnierza Wojska Polskiego.  To piękna postawa, tak właśnie jest żołnierz Wojska Polskiego - reaguje wtedy, kiedy ktoś potrzebuje pomocy. To jest bohaterstwo, które zasługuje na wyróżnienie, na docenienie, na pokazanie, że ta postawa jest postawą wzorową. Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za to, że dzięki ich codziennej służbie Polska jest bezpieczna - powiedział na zakończenie spotkania minister Mariusz Błaszczak.
Fot. MON
Jerzy Raube

13 Sierpień 2020 - SZEF MON DZIĘKOWAŁ ŻOŁNIERZOM 
 
 11 Sierpień 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  GRUNWALD DOCENIONY  
Pandemia w dużym stopniu utrudnia nam codzienne życie, jednak władze Poznania postanowiły nadal wspierać sport kwalifikowany w mieście. Zatwierdzono już podział miejskich dotacji i koszyków. W puli zamiast ubiegłorocznych 3,9 mln zł było tylko 2,6 mln zł, ale drużyny z pierwszego koszyka (koszykarki Enei AZS, siatkarki Enei Energetyka i piłkarze ręczni WKS Grunwald) za mocno nie straciły, bo otrzymają kwoty bardzo zbliżone do tych z poprzedniego sezonu.

Pandemia w dużym stopniu utrudnia nam codzienne życie, jednak władze Poznania postanowiły nadal wspierać sport kwalifikowany w mieście. Zatwierdzono już podział miejskich dotacji i koszyków. W puli zamiast ubiegłorocznych 3,9 mln zł było tylko 2,6 mln zł, ale drużyny z pierwszego koszyka (koszykarki Enei AZS, siatkarki Enei Energetyka i piłkarze ręczni WKS Grunwald) za mocno nie straciły, bo otrzymają kwoty bardzo zbliżone do tych z poprzedniego sezonu. W sumie pieniądze z miejskiej dotacji trafią do 16 zespołów, a to oznacza, że rewolucji w systemie wspierania sportu kwalifikowanego tym razem nie będzie.
Plusem dla klubów może być też nowy sposób rozliczania dotacji, bo do otrzymania wsparcia z budżetu miasta wystarczy częściowe pokrycie go w środkach od sponsorów (w proporcji 60 do 40 lub nawet 70 do 30, a nie tak jak dotychczas 50 do 50 procent).
Najwyższą dotację otrzymają w tym roku ekstraklasowe koszykarki Enei AZS (725 tys. zł na sezon), drugie miejsce zajmują pierwszoligowe siatkarki Enei Energetyka (455 tys. zł), a trzecie pierwszoligowi piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań (370 tys. zł). - Cała trójka tworzy pierwszy koszyk, czyli tych najwyżej notowanych i najbardziej wspieranych drużyn. Dotacje dla tych klubów zostały okrojone, ale minimalnie, bo w stosunku do poprzedniego roku nie jest to więcej niż 9 procent. Mam nadzieję więc, że wszystkie wspomniane zespoły pod względem sportowym nie obniżą lotów, tylko spiszą się jeszcze lepiej niż w poprzednich rozgrywkach - powiedziała dyrektor Wydziału Sportu UM Ewa Bąk.
Przypomnijmy, że w sezonie 2019/2020 piłkarze ręczni Grunwaldu zanotowali bardzo wyraźny progres formy i umiejętności. Przez prawie cały sezon walczyli o najwyższe laury i w końcówce zajęli czwarte miejsce. To sukces ekipy prowadzonej przez trenera Rafała Walczaka. Doświadczeni gracze wspierani przez klubowych wychowanków nawiązują do tradycji i charakteru szczypiornistów wojskowych z Poznania. Władze samorządowe to doceniają i wspierają finansowo. Kibice mają nadzieje na nowy, równie udany sezon.
Tekst i fot. Jerzy Raube

11 Sierpień 2020 - GRUNWALD DOCENIONY 
 
 15 Lipiec 2020 
 Klub WKS Grunwald 
   ODSZEDŁ WOJCIECH WEISS  
W niedzielę wieczorem zmarł nagle w wieku 70 lat Wojciech Weiss, dyrektor Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej. To ogromna strata dla środowiska sportowego w stolicy Wielkopolski, bo W. Weiss był działaczem AZS Poznań, współpracownikiem czasopism sportowych i promotorem wielu imprez sportowych, organizowanych na terenie PP.

W niedzielę wieczorem zmarł nagle w wieku 70 lat Wojciech Weiss, dyrektor Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej. To ogromna strata dla środowiska sportowego w stolicy Wielkopolski, bo W. Weiss był działaczem AZS Poznań, współpracownikiem czasopism sportowych i promotorem wielu imprez sportowych, organizowanych na terenie PP. Współpracował z WKS Grunwald Poznań. Był cenionym działaczem w środowisku hokeja na trawie.

Absolwent poznańskiej AWF i Technikum Mechanicznego nr 1 w Poznaniu. W latach 1997-2017 był prezesem Koła i Klubu Uczelnianego AZS PP. Od pięciu lat zarządzał obiektami sportowymi na PP, a przecież w ostatnich właśnie latach baza sportowa uczelni z Piotrowa mocno się rozrosła. Przede wszystkim powstała nowa hala.

Był człowiekiem wysokiej kultury osobistej, życzliwie nastawionym do świata i ludzi. Oprócz lekkiej atletyki interesował się tenisem, koszykówką i piłką nożną. Starał się pomóc każdemu, kto sport miał w sercu, bo sam podchodził do niego z pasją i entuzjazmem.

Zarząd Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald składa najserdeczniejsze wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim.

Pogrzeb Wojciecha Weissa odbędzie się w piątek, 17 lipca, o godz. 13 na cmentarzu na Naramowicach przy ul. Jasna Rola.

Red. JR

15 Lipiec 2020 - ODSZEDŁ WOJCIECH WEISS 
 
 10 Lipiec 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  PIŁKARZE RĘCZNI ZACZYNAJĄ WE WRZEŚNIU  
Obostrzenia związane z pandemią nieco zmalały, zatem... Można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki ? ale tylko wtedy, gdy zachowany jest odpowiedni dystans społeczny.

Obostrzenia związane z pandemią nieco zmalały, zatem... Można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki ? ale tylko wtedy, gdy zachowany jest odpowiedni dystans społeczny. Do normalności, a zatem do sytuacji sprzed kilku miesięcy jeszcze nie tak blisko. Niemniej, organizatorzy zawodów sportowych planują już jesienne rozgrywki. Właśnie otrzymaliśmy planowany terminarz spotkań I ligi piłki ręcznej, w której zagra Wojskowy Klub Sportowy Grunwald Poznań. Wojskowi przed własną widownią zagrać mają 3 października. W 1. kolejce 19 września wyjeżdżają do Stali Gorzów, a w 2. kolejce pauzują. Terminarz w załączniku.
Są zatem plany rozgrywkowe i przygotowań do nowego sezonu. O tym wkrótce.
Jerzy Raube

10 Lipiec 2020 - PIŁKARZE RĘCZNI ZACZYNAJĄ WE WRZEŚNIU 

ZAŁĄCZNIK 1 (PDF)
 
 01 Lipiec 2020 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  PRASA O UDANYM SEZONIE PIŁKARZY RĘCZNYCH  
Od czasu jak Gazeta Ratajska patronuje zespołowi piłkarzy ręcznych Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald nie było tak dobrego wyniku w pierwszej lidze... - Zgadza się - mówi kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński.

Od czasu jak Gazeta Ratajska patronuje zespołowi piłkarzy ręcznych Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald nie było tak dobrego wyniku w pierwszej lidze...
- Zgadza się - mówi kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński. - Nie pomylimy się jak powiemy, że zakończony przedwcześnie sezon 2019/2020 był jednym z naszych najlepszych. Czwarte miejsce nie odzwierciedla bardzo dobrej postawy wojskowych w rozgrywkach, które zakończyły się już na początku marca. Od początku sezonu Grunwald zajmował miejsca 1-2. Dwie porażki z Ostrowem i Anilaną Łódź zepchnęły nasz zespół na miejsce poza podium. W normalnych warunkach do rozegrania pozostało sześć kolejek, które mogły teoretycznie powiększyć nasz dorobek punktowy, ale są to tylko rozważania, które w tym trudnym okresie pandemii nie mają większego znaczenia.

- Warte podkreślenia jest duże zainteresowanie kibiców, ale też wejście młodych graczy do zespołu.

- Trzon drużyny i jego oblicze stanowili doświadczeni zawodnicy, ale na uwagę zasługuje fakt , że nową jakość wnoszą nasi młodzi gracze. W ubiegłym sezonie do zespołu dołączyli juniorzy Wojciech Jankowiak i Mateusz Pawłowski, w sezonie 2019/2020 Viggo Wiśniewski, Oskar Ralcewicz, Igor Iżyński, Filip Stachowiak (pozyskany z Lidera Swarzędz, syn byłego bramkarza Grunwaldu Zbigniewa Stachowiaka). Przed nami kolejny sezon, który w obecnej sytuacji epidemiologicznej, w której znajduje się nasz kraj może być bardzo trudny nie tylko pod względem sportowym. Jak co roku odbyło się podsumowanie sezonu, na którym gościli przedstawiciele miasta Poznania, Pani dyrektor SP 72 sponsorzy oraz władze klubu i sekcji. Zawodnicy podziękowali wszystkim za współpracę jednocześnie prosząc o dalsze wsparcie sekcji piłki ręcznej. Zebrani goście bardzo pozytywnie ocenili pracę trenera Rafała Walczaka i zawodników WKS Grunwald. Pomimo oficjalnego zakończenia treningi odbywają się do końca miesiąca czerwca. Sprawdzani są młodzi zawodnicy, którzy w tym sezonie zakończyli wiek juniora. Na treningach gościliśmy młodych zawodników z Zagłębia Lubin, Brodnicy, Tarnowa i Kielc. O ich przyszłości zadecyduje czas, musimy poznać bliżej ich umiejętności sportowe i nasze możliwości ekonomiczne.

Na uwagę zasługuje fakt zwiększenia grup młodzieżowych sekcji piłki ręcznej. W sezonie 2020/2021 planuje się zgłosić cztery zespoły (dwa - dzieci oraz zespoły młodzika i juniora). Zespół juniora w tym sezonie zasilą zawodnicy z Rataj, którzy swoją przygodę sportową rozpoczynali  w SP 51 pod okiem trenera Krzysztofa Brzezińskiego. Miejmy nadzieję, że jesienią znów zabrzmi gromkie WKS! W hali przy ul. Newtona.

Jerzy Raube

01 Lipiec 2020 - PRASA O UDANYM SEZONIE PIŁKARZY RĘCZNYCH 
 
 03 Czerwiec 2020 
 Klub WKS Grunwald 
  APEL O POMOC KRZYSZTOFOWI MATRASOWI  
Dotarła do nas szokująca wiadomość. Major Krzysztof Matras, dyrektor WKS Grunwald, uległ bardzo poważnemu wypadkowi drogowemu. Obrażenia są rozległe i obecnie Nasz Przyjaciel Krzysztof walczy o życie w poznańskim szpitalu i potrzebuje krwi z grupy 0Rh-.

Dotarła do nas szokująca wiadomość. Major Krzysztof Matras, dyrektor WKS Grunwald, uległ bardzo poważnemu wypadkowi drogowemu.
Obrażenia są rozległe i obecnie Nasz Przyjaciel Krzysztof walczy o życie w poznańskim szpitalu i potrzebuje krwi z grupy 0Rh-.
Wszystkich z Państwa, którzy mogą pomóc poszkodowanemu Panu Krzysztofowi, prosimy o kontakt z oddziałem OIOM w Wojewódzkim Szpitalu w Poznaniu (Juraszów 7/19, 60-479 Poznań). Telefon kontaktowy to: 61 821 22 00.
Każda pomoc ze strony Państwa ma ogromne znaczenie. Chodzi tu o wyścig najważniejszy, o życie Człowieka.
JR

03 Czerwiec 2020 - APEL O POMOC KRZYSZTOFOWI MATRASOWI 

W 2011r. będzie obchodzone 50-lecie powstania sekcji piłki ręcznej WKS "Grunwald". Sekcja powstała 1.01.1961r. , a jej założycielami byli płk Zdzisław Talarczyk - pierwszy kierownik, Aleksander Wiecanowski - późniejszy pierwszy trener zespołu.

Największym sukcesem w kistorii było zdobycie tytułu Mistrza Polski w sezonie 1970/71. W następnym roku obok tytułu wicemistrzowskiego WKS "Grunwald" zdobył po raz pierwszy Puchar Polski. Sukces ten powtórzył jeszcze dwukrotnie w latach 1979 i 1980.

Oprócz sukcesów na terenie kraju nasi zawodnicy reprezentowali Polskę na arenach międzynarodowych. Na olimpiadzie w Monachium w 1972r. wystąpili Zbigniew Dybol i Henryk Rozmiarek. Ten ostatni na następnej olimpiadzie w Montrealu razem z drużyną zdobył brązowy medal olimpijski. Zbigniew Dybol i Henryk Rozmiarek byli również brązowymi medalistami Mistrzostw Świata w 1974r. w Niemczech.

W czerwcu 1990r. w związku z rozwiązaniem drużyny Posnanii nastąpiło przekazanie całego zespołu do WKS "Grunwald". Ku zaskoczeniu opinii sportowej całego kraju drużyna "Grunwaldu" w sezonie rozgrywkowym 1990/91 wywalczyła wicemistrzostwo Polski.

Obecnie zespół występuje w I lidze. Trenerem seniorów jest Rafał Walczak, zasłużony zawodnik WKS Grunwald. Sekcja liczy ponad 40 członków, w tym duża grupa młodzieży

Prezes sekcji piłki ręcznejpłk pil. Grzegorz Ślusarz
WiceprezesKrzysztof Pokrywka
Członkowie ZarząduRafał Walczak
Patryk Kulczyński
Kierownik sekcjiKrzysztof Brzeziński
Trener zespołu seniorówRafał Walczak
Trener zespołu juniorówŁukasz Rutkowski
Trener dzieciPiotr Kawałek
Poznaliśmy bliżej zawodników podczas uroczystej prezentacji:
 • NUMER 19 DAMIAN BAJKA - Wychowanek Polonii Środa Wielkopolska w WUKAESIE od 2018. Dodatkowe umiejętności pizzermen.
 • NUMER 2 DANIEL BARTŁOMIEJCZYK - Środkowy rozgrywający, absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego, poprzednio występował w Realu, ale tym z Leszna, drugi sezon w WKSie. Prywatnie nauczyciel wychowania fizycznego.
 • NUMER 15 WOJTEK JANKOWIAK – Rozgrywający i wychowanek Grunwaldu. Świeżo upieczony student i uwaga chłopak do wzięcia.
 • NUMER 6 KRZYSZTOF WESTWAL- Rozgrywający, wychowanek Nielby Wągrowiec, w Grunwaldzie od 2013 roku. Poza graniem w piłkę ręczną zna się również na jej sędziowaniu.
 • NUMER 7 ROBERT FOGLER - Rozgrywający, wychowanek Gorzowa, W latach 2004-2010 reprezentant kraju od juniora młodszego do młodzieżówki. Były zawodnik ekstraklasy z Gdańskiem i Gorzowem. W ekipie wojskowych od 2012 roku. Prywatnie były mister. A teraz to podobno jak trzeba to i tira z transportem załatwi.
 • NUMER 9 ERYK NAPIERALSKI – Nowy zawodnik wojskowych - Leworęczny skrzydłowy, wychowanek Tęczy Kościan. Ma zostać kolejnym po braciach Jureckich najbardziej rozpoznawalnym szczypiornistą w mieście.
 • NUMER 11 MATEUSZ PAWŁOWSKI - Leworęczny skrzydłowy, wychowanek- do Grunwaldu wszedł z zespołu juniora w zeszłym sezonie. Bardzo szybki, koledzy z szatni nazywają go Gazik.
 • NUMER 31 MIKOŁAJ PRZYBYLSKI – Środkowy rozgrywający, do Grunwaldu trafił w zeszłym roku z Ostrovii Ostrów Wlkp. DENERYS TARGERIEN z władcy pierścieni miała swoje smoki. Swojego smoka ma również Grunwald.
 • NUMER 71 FILIP STACHOWIAK – Nowy zawodnik w ekipie wojskowych , rozgrywający. Syn byłego bramkarza Grunwaldu Zbyszka Stachowiaka, do WUKASEU przyszedł z Lidera Swarzędz.
 • NUMER 13 KRZYSZTOF MARTYŃSKI - Wychowanek Chrobrego Głogów, grał i studiował w Białej Podlaskiej oraz Zielonej Górze. W Grunwaldzie od 2008r. z przerwą na roczny pobyt w Ostrowie Wielkopolskim. Legenda oraz twarz Grunwaldu.
 • NUMER 14 PIOTR NOWICKI – Kapitan Grunwaldu grający na pozycji kołowego. Wychowanek Nielby Wągrowiec. Do Poznania trafił ze Swarzędza. Człowiek od czarnej roboty w defensywie.
 • NUMER 17 MICHAŁ STATKIEWICZ – Nowy zawodnik Grunwaldu. Leworęczny rozgrywający. Wychowanek Pogoni Szczecin, do Poznania przyszedł z niemieckiego SG KONDRIGEN. Tajna broń na ligę.
 • NUMER 44 MICHAŁ TÓRZ – Rozgrywający. Z niejednego pieca chleb jadł. Przez wiele lat występował w Superlidze W WUKAESIE drugi sezon. Nasz człowiek od ubezpieczeń.
 • NUMER 18 PATRYK PIECHOWIAK - Kołowy, Wychowanek MKS Poznań, od 3 sezonów broni barw Grunwaldu. Największy motywator drużyny.
 • NUMER 22 MICHAŁ NIERADKO – Rozgrywający ze sporym doświadczeniem. W swojej karierze występował między innymi w: SMS Gdańsk, AZS AWF Gorzów WLKP, AZS UZ Zielona Góra, MKS Kalisz, Michał to nasza żyrafa z charakterem tygrysa.
 • NUMER 86 FILIP TARKO – Bramkarz. Wychowanek SKF KPR Sparta Oborniki. Następnie Grunwald Poznań, 3 sezony w Ostrovii Ostrów WLKP oraz od 2014 ponownie WKS. Gość o żelaznych….hmmmm kochones.
 • NUMER 90 PATRYK KULCZYŃSKI – Bramkarz. Wychowanek MKS Poznań, w WUKAESIE od 2009 roku. Jeden z najdłuższych staży w zespole i prawa ręka kierownika.
 • NUMER 25 PIOTR WENTA – Bramkarz. Wychowanek zespołu Cartusia Kartuzy. Absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. W Grunwaldzie od 2016 roku. I najważniejsze: o rysiach wie wszystko.
 • NUMER 10 VIGGO WIŚNIEWSKI – Skrzydłowy. Wychowanek klubu KS Posnania. Junior WKS Grunwald Poznań i najmłodszy zawodnik w zespole i taka nasza wisienka na torcie trenera.
 • NUMER 67 MICHAŁ CZERWIŃSKI – Skrzydłowy. Nowy zawodnik w ekipie wojskowych. Poprzedni klub MKS Kalisz.Michał zna smak parkietów Superligowych. Jak sam o sobie mówi "Człowiek który nigdy się nie zatrzyma".
 • RAFAŁ WALCZAK – Trener, który od ponad dekady dowodzi statkiem WKS Grunwald Poznań.
 • KRZYSZTOF BRZEZIŃSKI – Kierownik zespołu. Przeszło połowę życia związany z WUKAESEM.
 • ŁUKASZ KARBOWSKI - Fizjoterapeuta, który naprawi każdego kogo trener potrzebuje do grania. Ciekawostka - z Grunwaldem jako zawodnik wywalczył awans do I ligi.
Krzysztof BRZEZIŃSKI