07 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  Z BOREM NIE MA ŻARTÓW  
To już przedostatni mecz w tym roku! Wicelider grupy B pierwszej ligi piłki ręcznej WKS Grunwald wybiera się do SPR Bór Oborniki Śląskie. To zespół z dorobkiem czterech punktów, ale jak uczy życie nikt przed meczem nie oddaje pola.

To już przedostatni mecz w tym roku! Wicelider grupy B pierwszej ligi piłki ręcznej WKS Grunwald wybiera się do SPR Bór Oborniki Śląskie. To zespół z dorobkiem czterech punktów, ale jak uczy życie nikt przed meczem nie oddaje pola. - Na pewno czeka nas walka, a nie spacer ? mówi trener Rafał Walczak. W tej lidze każdy rywal jest groźny i na pewno w Obornikach musimy się nabiegać. Tym bardziej, że w ekipie Boru jest kilku bardzo doświadczonych zawodników, którzy zawieszą nam wysoko poprzeczkę...
Przeglądając klasyfikację strzelców łatwo zauważyć, bo na trzecim i czwartym miejscu są bardzo dobrze rzucający gracze z Obornik: Kamil Ramiączek 73 bramki i Artur Szabat 72.
Gospodarze zapraszają do kibicowania w hali sportowej przy ul. Kownackiego 4 w Obornikach Śląskich. Najzagorzalsi sympatycy Grunwaldu wybierają się na spotkanie.
Kto nie będzie mógł przybyć na mecz, może znaleźć czas na transmisję FB Telewizja Wzgórz Trzebnickich. Start godzina 18. Bądźcie z Nami, by wspólnie uczestniczyć w sportowych emocjach!
Jerzy Raube

07 Grudzień 2019 - Z BOREM NIE MA ŻARTÓW 
 
 05 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  AUDYCJA W RADIO POZNAŃ POWIEDZIELI O...  
To nasi przedstawiciele podczas nagrywania audycji @radiopoznansa podczas SportowaArena. Ciekawi o co byli pytani w studio nasi przedstawiciele? Zapraszamy do odsłuchania audycji https://radiopoznan.

To nasi przedstawiciele podczas nagrywania audycji @radiopoznansa podczas SportowaArena.
Ciekawi o co byli pytani w studio nasi przedstawiciele?
Zapraszamy do odsłuchania audycji

https://radiopoznan.fm/audycja/sportowa-arena/sportowa-arena-2-12-2019?fbclid=IwAR3h5SMU_WA1QQo7qlZi27CyFZdoGveyplGvBQd99fROpe-sartoxsyJ2-0

05 Grudzień 2019 - AUDYCJA W RADIO POZNAŃ POWIEDZIELI O... 
 
 04 Grudzień 2019 
 Klub WKS Grunwald 
  PISZĄ O NASZYCH  
W prasie,w stacjach telewizyjnych i radiowych ukazują się artykuły i audycje na temat ostatnich występów hokeistów na trawie i piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Ci pierwsi rozpoczęli sezon halowy.

W prasie,w stacjach telewizyjnych i radiowych ukazują się artykuły i audycje na temat ostatnich występów hokeistów na trawie i piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Ci pierwsi rozpoczęli sezon halowy. Z kolei szczypiorniści kończą pierwszą rundę sezonu 2019/2020 I ligi. Przed nimi jeszcze 2 ważne mecze w grudniu. W najbliższą sobotę, o godz. 18 wystąpią w Obornikach Śląskich. Z kolei 14 grudnia w Gorzowie dojdzie do konfrontacji lidera grupy B Stali z wiceliderem WKS Grunwald. Aktualnie obie ekipy mają po 24 punkty.
W załączniku wczorajszy artykuł z Głosu Wielkopolskiego.
Jerzy Raube

04 Grudzień 2019 - PISZĄ O NASZYCH 
 
 03 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NAJTWARDSI W BUKU  
 Zawodnicy OLDBOY WKS Grunwald Poznań uczestniczyli w organizowanym w Buku IV Turnieju im. H. Łubińskiego w piłce ręcznej zespołów +35 o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Buk. - Dzięki zaangażowaniu Burmistrza Pawła Adama i władz Buku jak też Wicestarosty Poznańskiego Tomasza Łubińskiego turniej wypadł pod względem sportowym i organizacyjnym bardzo dobrze ? informuje Michał Bąk z Oldboy WKS Grunwald.

 Zawodnicy OLDBOY WKS Grunwald Poznań uczestniczyli w organizowanym w Buku IV Turnieju im. H. Łubińskiego w piłce ręcznej zespołów +35 o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Buk. - Dzięki zaangażowaniu Burmistrza Pawła Adama i władz Buku jak też Wicestarosty Poznańskiego Tomasza Łubińskiego turniej wypadł pod względem sportowym i organizacyjnym bardzo dobrze ? informuje Michał Bąk z Oldboy WKS Grunwald. Poznaniacy zajęli czwarte miejsce. Pierwsze miejsce w tym roku zdobył zespół Krzysztofa Nowaczyka Start Konin.
W turnieju uczestniczyli ponadto Nielba Wągrowiec, Spartakus Buk, Start Konin, Oborniki Śląskie, Koronowo i gospodarz Oldboy WKS Grunwald. Zawodnicy chcą podziękować wspierającym nasz zespół, firmom: BUDCHEM z Poznania i TG SECURITY Polska.
JR
 

03 Grudzień 2019 - NAJTWARDSI W BUKU 
 
 02 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  UCZESTNICZYMY W AUDYCJI RADIA POZNAŃ  
W sporcie bardzo ważne jest, aby po porażce umieć się podnieść. Wszystko wskazuje na to, że tak dzieje się w przypadku piłkarzy ręcznych pierwszoligowego Grunwaldu Poznań. Po marniutkim poprzednim sezonie w bieżącym - wojskowi mkną przez krajowe parkiety.

W sporcie bardzo ważne jest, aby po porażce umieć się podnieść.
Wszystko wskazuje na to, że tak dzieje się w przypadku piłkarzy ręcznych
pierwszoligowego Grunwaldu Poznań. Po marniutkim poprzednim sezonie w
bieżącym - wojskowi mkną przez krajowe parkiety. O tym i o szansach na
duży ligowy handball w stolicy Wielkopolski porozmawiamy w kolejnym
wydaniu audycji Sportowa Arena na antenie Radia Poznań.
W poniedziałek 2 grudnia od godziny 21.05 naszymi gośćmi w studiu
będą: trener szczypiornistów Grunwaldu-Rafał Walczak, kierownik
ekipy-Krzysztof Brzeziński oraz rozgrywający-Mikołaj Przybylski. Do
rozmów ze Słuchaczami będzie czynny nasz telefon 618 654 654. Polecamy i
zapraszamy!
Przedstawicieli Naszego Klubu zaprasza Krzysztof Ratajczak
Kierownik Zespołu Redakcyjnego Sportu, Polskie Radio Poznań.
Red. Jerzy Raube

02 Grudzień 2019 - UCZESTNICZYMY W AUDYCJI RADIA POZNAŃ 
 
 01 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  KILER-ÓW 2-ÓCH  
Na meczach piłkarzy ręcznych WKS Grunwald jest jak u Hitchcocka. Najpierw jest trzęsienie ziemi, a później emocje rosną. Tak też było w sobotę w spotkaniu z MKS Wieluń. Zaczęło się miło i przyjemnie od powitania gości, oklasków licznie przybyłych kibiców, szybkich akcji i prowadzenia 7:3, 11:7.

Na meczach piłkarzy ręcznych WKS Grunwald jest jak u Hitchcocka. Najpierw jest trzęsienie ziemi, a później emocje rosną. Tak też było w sobotę w spotkaniu z MKS Wieluń. Zaczęło się miło i przyjemnie od powitania gości, oklasków licznie przybyłych kibiców, szybkich akcji i prowadzenia 7:3, 11:7. I się zaczęło (zacięło?). Na tablicy wynik zaczął oscylować w stronę remisu. Małe trzęsienie nastrojów. Emocje wzrosły na tyle mocno, że przed przerwą wyświetlono na tblicy wynik 13 do 12.
Kibice wychodzili przed halę przy ul. Newtona aby ochłonąć w rześkim powietrzu. Przeważały opinie, że wygramy, ale rywal jest naprawdę bardzo mocny, poukładany i wie na czym polega nowoczesny szcypiorniak.
Po zmianie stron to już była inna bajka. Tak dosłownie to Damian Bajka rozdawał karty w sytuacjach pod bramką Wielunia. On trzymał wynik. Z aplauzem kibice powitali na parkiecie obrotowego Patryka Piechowiaka, który powrócił do gry po poważnej kontuzji nogi. Nie tylko zaliczył swoją obecność, ale zaliczył 2 ważne trafienia. W bramce mieliśmy Filipa Tarko, który zadziwił chyba wszystkich. Naszym skromnym zdaniem zagrał jeden z najlepszych meczów w karierze. Zatrzymał 7 a może nawet 8 ataków rywali! A wynik cały czas oscylował blisko remsu (było 18:18, 20:18, 22:20, 24:22). W samej końcówce dramat przeradzał się w horror. 59 minuta i na tablicy pojawia się 24:23. 59 min. 32 sek. Po rzucie Mikołaja Przybylskiego 25:23! A 9 sekund później: tylko 25:24. I Grunwald traci piłkę! Atak rywali i jeden z naszych bohaterów Filip Tarko broni atak rywali. Czas dla kolegów, którzy wpadają na parkiet, są uściski i emocje. Kilerów w tym spotkaniu było dwóch - Filip i Mikołaj, ale pozostali zawodnicy też walczyli jak lwy. Grunwald nadal stara się o mistrzostwo grupy B. Jest w grze o pełną pulę!

WKS Grunwald Poznań - MKS Wieluń 25:24 (13:12)
WKS Grunwald: Wenta, Tarko, Kulczyński, Bartłomiejczyk 4, Fogler, Westwal 2, Martyński 1, Piechowiak 2, Bajka 5, Nieradko 3, Przybylski 5, Tórz 2, Czerwiński 1, Wiśniewski, Nowicki, Stachowiak.

Jerzy Raube

01 Grudzień 2019 - KILER-ÓW 2-ÓCH 01 Grudzień 2019 - KILER-ÓW 2-ÓCH 01 Grudzień 2019 - KILER-ÓW 2-ÓCH 01 Grudzień 2019 - KILER-ÓW 2-ÓCH 01 Grudzień 2019 - KILER-ÓW 2-ÓCH 
 
 01 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NASI W RADIU POZNAŃ  
SZCZYPIORNIAK I GRUNWALD W SPORTOWEJ ARENIE!!! ========================= W sporcie bardzo ważne jest, aby po porażce umieć się podnieść. Wszystko wskazuje na to, że tak dzieje się w przypadku piłkarzy ręcznych pierwszoligowego Grunwaldu Poznań.

SZCZYPIORNIAK I GRUNWALD
W SPORTOWEJ ARENIE!!!
=========================
W sporcie bardzo ważne jest, aby po porażce umieć się podnieść.
Wszystko wskazuje na to, że tak dzieje się w przypadku piłkarzy ręcznych
pierwszoligowego Grunwaldu Poznań. Po marniutkim poprzednim sezonie w
bieżącym - wojskowi mkną przez krajowe parkiety. O tym i o szansach na
duży ligowy handball w stolicy Wielkopolski porozmawiamy w kolejnym
wydaniu audycji Sportowa Arena na antenie Radia Poznań.
W poniedziałek 2 grudnia od godziny 21.05 naszymi gośćmi w studiu
będą: trener szczypiornistów Grunwaldu-Rafał Walczak, kierownik
ekipy-Krzysztof Brzeziński oraz rozgrywający-Mikołaj Przybylski. Do
rozmów ze Słuchaczami będzie czynny nasz telefon 618 654 654. Polecamy i
zapraszamy!
Przedstawicieli Naszego Klubu zaprasza Krzysztof Ratajczak
Kierownik Zespołu Redakcyjnego Sportu, Polskie Radio Poznań.
Red. Jerzy Raube

01 Grudzień 2019 - NASI W RADIU POZNAŃ 
 
 29 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  WSZYSCY NA NEWTONA!  
To już ostatni mecz w tym roku! Nie może Ciebie zabraknąć! Dodajmy ostatni w tym roku na swoim boisku. Zatem koniecznie wszyscy w sobotę podążamy do hali przy ul. Newtona 2. W ubiegłą sobotę było bardzo przyjemnie.

To już ostatni mecz w tym roku! Nie może Ciebie zabraknąć! Dodajmy ostatni w tym roku na swoim boisku. Zatem koniecznie wszyscy w sobotę podążamy do hali przy ul. Newtona 2. W ubiegłą sobotę było bardzo przyjemnie. Zjawiło się rekordowo dużo kibiców, sponsorów zespołu piłki ręcznej, wreszcie zawitali honorowi goście z wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim i dyrektor wydziału sportu UM Ewą Bąk. Pani dyrektor nie szczędziła komplementów i naszym zawodnikom i organizatorom. Dziękowała za dobry występ i podkreślała atmosferę. Tę na trybunach, gdzie bardzo głośno i kulturalnie reagowała publiczność, a także za pomysł na przerwę w meczu. Była ciekawa oferta i dla dzieci, młodzieży, a także dla dorosłych. Jesteśmy pewni, że znów przedstawiciele sekcji piłki ręcznej zrobią nam sympatykom miłą niespodziankę. Najbardziej liczymy na wygraną WKS Grunwald w kolejnym spotkaniu I ligi, tym razem z MKS Wieluń. Chociaż znów nie będzie to takie proste, bo rywal należy do czołówki grupy B i w tym sezonie ma już na koncie przyzwoite osiągnięcia i 14 punktów na koncie. Ale my mamy nadzieję, że w tym spotkaniu konto punktowe powiększy wyłącznie wicelider tabeli WKS!
Szczegóły organizacyjne meczu w załączniku.
Jerzy Raube

29 Listopad 2019 - WSZYSCY NA NEWTONA! 29 Listopad 2019 - WSZYSCY NA NEWTONA! 
 
 28 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  KLIKAMY WYSYŁAMY GŁOSUJEMY!  
Przypominamy, że trener Rafał Walczak i jego zespół WKS Grunwald otrzymali nominacje do Czwartej edycja plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego" pod honorowym patronatem Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rozpoczęta.

Przypominamy, że trener Rafał Walczak i jego zespół WKS Grunwald otrzymali nominacje do Czwartej edycja plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego" pod honorowym patronatem Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rozpoczęta. Szukamy najlepszych z najlepszych - juniorów, sportowców, trenerów i drużyn.

- Największą siłą tego plebiscytu jest to, że poświęcony jest on sportowcom wszystkich dyscyplin i wszystkich szczebli - mówi Adam Pawłowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego. - Nagrodzimy w nim zarówno mistrzów Polski, jak i sportowe talenty, które dopiero rodzą się w różnych zakątkach Wielkopolski. Docenienie amatorów, zawodowców i tych, którzy ich szkolą, to świetne uzupełnienie tradycyjnych wyborów złotej dziesiątki w naszym Plebiscycie na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski. Cieszę się, że niektórzy laureaci będą mogli odebrać nagrody wśród największych czempionów na Wielkim Balu Sportowca. Listy gratulacyjne oraz specjalne okolicznościowe medale odbiorą oni też od Andrzeja Kraśnickiego.

Głosujmy na Naszych Reprezentantów z WKS Grunwald Poznań!
Przepis prowadzący do sukcesu w załączniku!

Jerzy Raube

28 Listopad 2019 - KLIKAMY WYSYŁAMY GŁOSUJEMY! 
 
 26 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  HIT DLA GRUNWALDU  
Hit dla Grunwaldu. W derby wojskowych lepszy Grunwald. Zwycięstwo po wielkiej bitwie... Takie tytuły oglądaliśmy w mediach po wygranej piłkarzy ręcznych WKS Grunwald z WKS Śląsk Forza Wrocław.

Hit dla Grunwaldu. W derby wojskowych lepszy Grunwald. Zwycięstwo po wielkiej bitwie... Takie tytuły oglądaliśmy w mediach po wygranej piłkarzy ręcznych WKS Grunwald z WKS Śląsk Forza Wrocław. W Poznaniu mamy znów modę na szczypiorniak. Świadczy o tym komplet kibiców w hali przy ul. Newtona. Głos Wielkopolski nawiązuje w artykule do historycznych już spotkań obu wojskowych klubów. To już było, a teraz rodzi się nowe.
W najbliższą sobotę, o godz. 18, Grunwald znów gra na Newtona, tym razem z MKS Wieluń. Oj, będzie się działo...
Jerzy Raube

26 Listopad 2019 - HIT DLA GRUNWALDU 
 
 25 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NASI W PLEBISCYCIE - GŁOSUJEMY!  
Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań potwierdzili to choćby w sobotę wygrywając z WKS Śląsk Forza Wrocław, że chcą nawiązać do najlepszych czasów, kiedy to Poznań był jednym z najlepszych ośrodków szczypiorniaka w kraju i zdobywał medale Mistrzostw Polski.

Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań potwierdzili to choćby w sobotę wygrywając z WKS Śląsk Forza Wrocław, że chcą nawiązać do najlepszych czasów, kiedy to Poznań był jednym z najlepszych ośrodków szczypiorniaka w kraju i zdobywał medale Mistrzostw Polski. Do grona najlepszych jeszcze co prawda daleka droga, ale póki co podopieczni Rafała Walczaka pozytywnie zaskakują i wygrywają mecz za meczem i jak do tej pory są jedynym zespołem bez porażki w bieżącym sezonie.

Miło poinformować, że trener Rafał Walczak i jego zespół WKS Grunwald otrzymali nominacje do Czwartej edycja plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego" pod honorowym patronatem Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rozpoczęta. Szukamy najlepszych z najlepszych - juniorów, sportowców, trenerów i drużyn.

- Największą siłą tego plebiscytu jest to, że poświęcony jest on sportowcom wszystkich dyscyplin i wszystkich szczebli - mówi Adam Pawłowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego. - Nagrodzimy w nim zarówno mistrzów Polski, jak i sportowe talenty, które dopiero rodzą się w różnych zakątkach Wielkopolski. Docenienie amatorów, zawodowców i tych, którzy ich szkolą, to świetne uzupełnienie tradycyjnych wyborów złotej dziesiątki w naszym Plebiscycie na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski. Cieszę się, że niektórzy laureaci będą mogli odebrać nagrody wśród największych czempionów na Wielkim Balu Sportowca. Listy gratulacyjne oraz specjalne okolicznościowe medale odbiorą oni też od Andrzeja Kraśnickiego.

Głosujmy na Naszych Reprezentantów z WKS Grunwald Poznań! Poniżej link

https://gloswielkopolski.pl/mistrzowie-sportu-2019-szukamy-najpopularniejszych-juniorow-sportowcow-trenerow-i-druzyny-zglos-kandydatow-i-glosuj/ar/c2-14481843

Klikamy i głosujemy!

Jerzy Raube

25 Listopad 2019 - NASI W PLEBISCYCIE - GŁOSUJEMY! 
 
 24 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI  
W sobotni wieczór w hali przy ul. Newtona było bardzo przyjemnie. Zjawiło się rekordowo dużo kibiców, sponsorów zespołu piłki ręcznej, wreszcie zawitali honorowi goście z wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim i dyrektor wydziału sportu UM Ewą Bąk.

W sobotni wieczór w hali przy ul. Newtona było bardzo przyjemnie. Zjawiło się rekordowo dużo kibiców, sponsorów zespołu piłki ręcznej, wreszcie zawitali honorowi goście z wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim i dyrektor wydziału sportu UM Ewą Bąk. Prezes sekcji piłki ręcznej WKS Grunwald płk pil. Grzegorz Ślusarz obdarował gości klubowymi szalikami. To był dopiero przedsmak emocji, bowiem te największe zagwarantowali zawodnicy obu zespołów. Goście z WKS Śląsk Forza Wrocław zaczęli od mocnego uderzenia przeprowadzając szybkie i co najważniejsze dla nich skuteczne ataki. Gospodarze grali momentami nerwowo i stąd kilka strat. Na szczęście najwięcej spokoju zachował rozgrywający Mikołaj Przybylski trafiając raz po raz do bramki Śląska. Jak przystało na Mikołaja to on otworzył worek z prezentami. Dość powiedzieć, że ustanowił swoisty rekord w tym sezonie, zdobywając aż 10 bramek. Czynił to dzięki udanym zagrywkom całego zespołu, przygotowanym przez trenera Rafała Walczaka. W tym sezonie oglądamy nową jakość w grze wojskowych. Niejako w odpowiedzi jest duże zainteresowanie Naszym zespołem, hala przy Netwona wypełniła się po brzegi. Było głośno, ale kulturalnie, w miłej atmosferze przyjmowano na stojąco udane akcje w ataku i wspaniałe obrony bramkarzy. Na koniec były brawa i szczere gratulacje. Pani dyrektor Ewa Bąk powiedziała nam z uśmiechem: - To był dobry mecz i super atmosfera! Oby tak dalej - dodała.
A już w najbliższą sobotę, o godz. 18, mecz z kolejnym mocnym zespołem MKS Wieluń. Musimy to zobaczyć!
Fot. sportowy-poznan, Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

24 Listopad 2019 - MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI 24 Listopad 2019 - MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI 24 Listopad 2019 - MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI 24 Listopad 2019 - MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI 24 Listopad 2019 - MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI 
 
 23 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  WALKA O SUPERLIGĘ ZE WSKAZANIEM NA GRUNWALD!  
Mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy WKS Grunwald Poznań i WKS Śląsk Forza Wrocław dostarczył ogromnych emocji. Jedna z pań kibicek powiedziała nam, że był to horror. Dodaliśmy, ale z happy enedem.

Mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy WKS Grunwald Poznań i WKS Śląsk Forza Wrocław dostarczył ogromnych emocji. Jedna z pań kibicek powiedziała nam, że był to horror. Dodaliśmy, ale z happy enedem. O tak, roześmiała się. Chłopcy byli wspaniali! To najlepsza ocena dla zespołu wojskowych. Wygrali kolejny mecz we własnej hali 25:23 (15:13).
Pisaliśmy przed meczem,że obie ekipy aspirują do awansu i pokazały, że tak jest i będzie. Od początku było nerwowo. Tylko w ciągu 12 minut gospodarze popełnili trzy straty w ataku. I nic dziwnego, że przegrywali 4:5. Na szczęście na parkiecie był jeden z liderów zespołu Mikołaj Przybylski, który kontrolował wynik. Do stanu 7:8 Mikołaj zdobył 5 bramek. Na 8:8 rzucił Michał Nieradko po wspaniałej kontrze całego zespołu. I od tego momentu Grunwald zaczął dyktować reguły gry. Trafiali do bramki rywali Daniel Bartłomiejczyk, Michał Tórz, Wojtek Jankowiak, a wynik do przerwy ustalił doświadczony Krzysztof Martyński.
Po zmianie stron grę zdominowała walka w obronie. Znakomicie też bronili bramkarze obu zespołów Filip Tarko i jego vis a vis Marcin Młoczyński. Na zwycięzcę typujemy Filipa, bo on w dużym stopniu przyczynił się do wygranej poznańskich wojskowych!
Decydujący moment meczu miał miejsce w 55 minucie, kiedy to Robert Fogler po 11 minutach przestoju gospodarzy, rzucił na 23:20! Potem dołożyli na 24:22 Trojan Stróżyński i na 25:22 Mikołaj Przybylski i było po meczu!
Brawo trener Rafał Walczak za taktyczne pomysły. Brawo TEAM za wykonanie! Walka o Superligę zmierza w dobrym kierunku.
Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube


23 Listopad 2019 - WALKA O SUPERLIGĘ ZE WSKAZANIEM NA GRUNWALD! 
 
 22 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  WALKA O SUPERLIGĘ PRETENDENTÓW W POZNANIU  
Listopadowe mecze piłkarzy ręcznych WKS Grunwald można określić jednym mianem: spotkania na szczycie. Tak się bowiem ułożył kalendarz spotkań, że poznaniacy trafiają na zespoły ścisłej czołówki.

Listopadowe mecze piłkarzy ręcznych WKS Grunwald można określić jednym mianem: spotkania na szczycie. Tak się bowiem ułożył kalendarz spotkań, że poznaniacy trafiają na zespoły ścisłej czołówki. Nie umilkły jeszcze komentarze po ostatnim wyjeździe do Legnicy, a tu już czekają kolejne emocje. W sobotę przyjeżdża, do hali przy ul. Newtona, wicelider grupy B Śląsk Forza Wrocław. To nie przypadek, bo przed sezonem wrocławianie wzmocnili skład personalny. I jak widać są tego efekty. W czołówce klasyfikacji strzelców I ligi plasują się Marcel, Ungier, Konrad Cegłowski, Piotr Burzyński, Bartosz Markiewicz, zaś ostoją bramki jest Marcin Młoczyński. Podopieczni Marcina i Marka Paliców rewelacyjnie rozpoczęli sezon 2019/2020. W ośmiu rozegranych dotychczas spotkaniach zanotowali aż sześć zwycięstw i zaznali tylko dwóch porażek (ze Stalą w Gorzowie 22:23 i z Olimpią w Piekarach Śląskich 23:24). W inauguracyjnej kolejce WKS Śląsk Forza otrzymał trzy punkty walkowerem. - Rok temu płaciliśmy frycowe beniaminka I ligi mężczyzn. Po roku gry na tym poziomie rozgrywek jesteśmy bogatsi o cały bagaż doświadczeń. Świadomi celu i tego jak powinno się grać na zapleczu PGNiG Superligi Mężczyzn, wyciągnęliśmy wnioski i na każdego przeciwnika mamy przygotowaną specjalną taktykę - mówił Marcin Palica, trener WKS Śląsk Forza Wrocław.
A jakie nastroje w ekipie Grunwaldu? - Na pewno zrobimy wszystko aby odrobić to, co straciliśmy ostatnio w Legnicy - mówił dzisiaj rano doświadczony bramkarz Patryk Kulczyński. Znamy klasę rywala, ale też wiemy, że stać nas na dobrą i skuteczną grę. W porównaniu z poprzednim sezonem tworzymy spójny kolektyw. Zapraszamy naszych sympatyków na sobotni mecz. Bądźmy razem ? dodał. Zapewniamy - będziemy jak zawsze kibicować i jesteśmy pewni emocji!
Szczegóły w załączniku.
Jerzy Raube

22 Listopad 2019 - WALKA O SUPERLIGĘ PRETENDENTÓW W POZNANIU 
 
 21 Listopad 2019 
 Klub WKS Grunwald 
  TRENER I DRUŻYNA NOMINOWANI!  
Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań chcą nawiązać do najlepszych czasów, kiedy to Poznań był jednym z najlepszych ośrodków szczypiorniaka w kraju i zdobywał medale Mistrzostw Polski. Do grona najlepszych jeszcze co prawda daleka droga ale póki co podopieczni Rafała Walczaka pozytywnie zaskakują i wygrywają mecz za meczem i jak do tej pory są jedynym zespołem bez porażki w bieżącym sezonie.

Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań chcą nawiązać do najlepszych czasów, kiedy to Poznań był jednym z najlepszych ośrodków szczypiorniaka w kraju i zdobywał medale Mistrzostw Polski. Do grona najlepszych jeszcze co prawda daleka droga ale póki co podopieczni Rafała Walczaka pozytywnie zaskakują i wygrywają mecz za meczem i jak do tej pory są jedynym zespołem bez porażki w bieżącym sezonie.

Miło poinformować, że trener Rafał Walczak i jego zespół WKS Grunwald otrzymali nominacje do
Czwartej edycja plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego" pod honorowym patronatem Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rozpoczęta. Szukamy najlepszych z najlepszych - juniorów, sportowców, trenerów i drużyn.

- Największą siłą tego plebiscytu jest to, że poświęcony jest on sportowcom wszystkich dyscyplin i wszystkich szczebli - mówi Adam Pawłowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego. - Nagrodzimy w nim zarówno mistrzów Polski, jak i sportowe talenty, które dopiero rodzą się w różnych zakątkach Wielkopolski. Docenienie amatorów, zawodowców i tych, którzy ich szkolą, to świetne uzupełnienie tradycyjnych wyborów złotej dziesiątki w naszym Plebiscycie na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski. Cieszę się, że niektórzy laureaci będą mogli odebrać nagrody wśród największych czempionów na Wielkim Balu Sportowca. Listy gratulacyjne oraz specjalne okolicznościowe medale odbiorą oni też od Andrzeja Kraśnickiego.

Głosujmy na Naszych Reprezentantów z WKS Grunwald Poznań! Poniżej link

https://gloswielkopolski.pl/mistrzowie-sportu-2019-szukamy-najpopularniejszych-juniorow-sportowcow-trenerow-i-druzyny-zglos-kandydatow-i-glosuj/ar/c2-14481843

Klikamy i głosujemy!

Tekst i fot. Jerzy Raube

21 Listopad 2019 - TRENER I DRUŻYNA NOMINOWANI! 
 
 20 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  DROGA DO SUPERLIGI  
To co zrobiły w ostatniej kolejce w meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej, Siódemka Miedź Legnica i WKS Grunwald Poznań, nie notowała historia tej dyscypliny sportu. Otóż od 2 sezonów obowiązuje przepis, aby przy remisie w regulaminowym czasie, rozstrzygać muszą rzuty karne.

To co zrobiły w ostatniej kolejce w meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej, Siódemka Miedź Legnica i WKS Grunwald Poznań, nie notowała historia tej dyscypliny sportu. Otóż od 2 sezonów obowiązuje przepis, aby przy remisie w regulaminowym czasie, rozstrzygać muszą rzuty karne. I tak też było w Legnicy, ale do wyłonienia zwycięzcy potrzeba ich było aż 40! I to jest właśnie obowiązujący w Polsce rekord. Ten wynik poszedł w świat. Odnotowały go gazety i portale sportowe. Nic lepszego na promocję, jak taki wynik!
Ale nie tylko ostatni rezultat liczy się w ocenie piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Ważna jest postawa na boisku. Wypadkowa wielu czynników pozwala piastować drugie miejsce w tabeli z dorobkiem takiej samej ilości punktów jak liderującej Stali Gorzów. To już nie chwyt marketingowy, ale rzeczywistość, że wojskowi w tym sezonie aspirują do medalowego miejsca. A sportowy układ spotkań i wyników zadecyduje, jaka to lokata będzie. Czy premiująca awansem do Superligi, a dlaczego nie...
To już nie byłaby niespodzianka, biorąc pod uwagę chociażby ostatni występ w Legnicy. W ubiegłym sezonie Miedź dość łatwo wygrała mecze z Grunwaldem. Teraz role się odwróciły, bowiem karty rozdawali goście. Oni dyktowali warunki walki, pokazali, że zrodził się zespół. Jedynie w końcówce zabrakło nieco spokoju i szczęścia. Decydowały niuanse techniczne, ale widać wyraźny progres umiejętności i założeń taktycznych. Nie ma innej drogi jak realizacja dobrze rozpoczętego planu na ten sezon. Podium! Czyli w sobotę walka w derby wojskowych ze Śląskiem Forza Wrocław! O trzy punkty!
Jerzy Raube

20 Listopad 2019 - DROGA DO SUPERLIGI 
 
 17 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  TAKIEGO MECZU JESZCZE NIE BYŁO...  
To zgodna opinia tych co oglądali na żywo mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy Siódemką Miedź Legnica i WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do awansu i pokazały, że nie żartują.

To zgodna opinia tych co oglądali na żywo mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy Siódemką Miedź Legnica i WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do awansu i pokazały, że nie żartują. Było w tym spotkaniu wszystko co kibice lubią. Mocna walka w obronie, szybkie kontry, ale też mądra gra w ataku pozycyjnym. Młodszy zespół gospodarzy naszpikowany młodzieżowymi reprezentantami Polski nie zabiegał poznaniaków. Świadczy to o dobrej formie fizycznej podopiecznych Rafała Walczaka.
Po nerwowym początku, od stanu 5:7, zespoły grały bramkę za bramkę, ale na przerwę goście schodzili z parkietu prowadząc 14:13. Po przerwie zaczęła się budować przewaga Grunwaldu, choć nie była większa niż trzema bramkami. Kapitalne akcje zespołowe kończone przez Damiana Bajkę, Daniela Bartłomiejczyka, Krzysztofa Westwala, Wojciecha Jankowiaka czy Krzysztofa Martyńskiego pozwalały snuć marzenia o trzech punktach. Tym bardziej, że w końcówce było 29:26 i 30:28. Gospodarzom niesionym głośnym dopingiem kibiców udało się wyrównać dosłownie w ostatniej sekundzie. Remis 30:30 i rzuty karne. Prawdziwa rosyjska ruletka zakończona wynikiem 20 do 19. Ogromna radość gospodarzy i gorzki smak jednego punktu gości. Ale nie punkty się liczą. Najważniejsze, że cały zespół Grunwaldu pokazał charakter, wolę walki. My, kibice dziękujemy za wspaniałe emocje. Co prawda trener podczas omówienia spotkania będzie miał swoje uwagi, ale to już jest sprawa szatni.
Takiego meczu jeszcze nie było - zagailiśmy do rozemocjonowanego kierownika sekcji Krzysztofa Brzezińskiego. Tak, i pewnie nie będzie - odpowiedział. A teraz chyba nasz najważniejszy mecz w tej rundzie - wojskowe derby ze Śląskiem Wrocław.
Do tematu powrócimy wkrótce.

Siódemka Miedź Legnica - WKS Grunwald Poznań 30:30 (13:14), 20:19 w rz. k.

WKS Grunwald: Wenta, Kulczyński, Tarko - Bartłomiejczyk 5, Fogler, Stróżyński 1, Westwal 4, Martyński 1, Nowicki 3, Jankowiak 4, Bajka 5, Nieradko, Przybylski 3, Tórz 3, Czerwiński 1, Stachowiak. Kary: 14 min.
Siódemka: Mazur, Stachurski, Dekarz - Majewski 8, Styrcz 5, Przybylak, Płaczek 1, Kowalik 2, Bogudziński 4, Piwko, Wychowaniec 5, Mosiołek 3, Paterek 2. Kary: 8 min.

Przebieg meczu: 3:3 (5 min.), 5:4 (10), 7:5 (15), 8:8 (20), 10:10 (25), 13:14 (30), 15:18 (35), 19:21 (40), 22:23 (45), 23:25 (50), 26:28 (55), 29:30, 30:30 (59).

Jerzy Raube

17 Listopad 2019 - TAKIEGO MECZU JESZCZE NIE BYŁO... 
 
 15 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  WSZYSCY KIBICUJEMY W LEGNICY  
W meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej Siódemka Miedź Legnica podejmie w sobotę WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do awansu i nie trzeba dodawać, jak gorąco jest w obu ekipach. Siódemka poległa w ostatniej kolejce u siebie ze Śląskiem Forza Wrocław ale tylko jedną bramką 25:26.

W meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej Siódemka Miedź Legnica podejmie w sobotę WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do awansu i nie trzeba dodawać, jak gorąco jest w obu ekipach. Siódemka poległa w ostatniej kolejce u siebie ze Śląskiem Forza Wrocław ale tylko jedną bramką 25:26. Mimo poważnego osłabienia kadrowego walczyła do samego końca. Mimo sytuacji w grupie B I ligi i kłopotów rywali trener wojskowych Rafał Walczak zaleca swoim zawodnikom pełną koncentrację i mobilizację. - Oni nie mają nic do stracenia, zapewne zagrają na maksa, będą nieobliczalni. My jednak musimy być zmobilizowani, kontrolować grę. Na pewno nie będzie to łatwe spotkanie, ale w tej lidze inaczej być nie może ? oceniał poznański szkoleniowiec.
Do Legnicy nie jest tak daleko i wybiera się grupa sympatyków Grunwaldu. Pozostałych zapraszamy do oglądania relacji za pośrednictwem przekazu internetowego. W sobotę zapowiada transmisję live Planeta Sportu, początek o godz. 18. Zatem wszyscy kibicujemy w Legnicy!
Jerzy Raube

15 Listopad 2019 - WSZYSCY KIBICUJEMY W LEGNICY 
 
 13 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  LEGNICA DO ZDOBYCIA  
WKS Grunwald po wygranej z UKS Olimp Grodków jest wiceliderem grupy B I ligi. A jak grali najwięksi rywale? W meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej Siódemka Miedź Legnica przegrała 25:26 ze Śląskiem Forza Wrocław.

WKS Grunwald po wygranej z UKS Olimp Grodków jest wiceliderem grupy B I ligi. A jak grali najwięksi rywale?
W meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej Siódemka Miedź Legnica przegrała 25:26 ze Śląskiem Forza Wrocław. Zespół gospodarzy do sobotnich derbów przystąpił poważnie osłabiony brakiem kilku liderów, m.in. bez Pawła Paterka i bez Mateusza Drozdalskiego. W tej sytuacji na parkiet wybiegł rekonwalescent Paweł Piwko, który ma za sobą długą przerwę w treningach i grze. Pierwsza połowa wskazywała na to, że wrocławianie bezwzględnie wykorzystają kadrowe problemy Siódemki. Śląsk szybko wypracował sobie przewagę ? po 5 min. wygrywając już 4:1. Gospodarze nie radzili sobie w defensywie, a w ataku popełniali proste błędy (9 strat w 30 minut). W efekcie na przerwę Siódemka schodziła przegrywając 8:14.
Jeśli ktoś jednak wówczas pomyślał, że jest po meczu, to się bardzo pomylił. Trener Wita zmienił system obrony na 5:1, jego podopieczni poprawili grę w ataku i rozpoczął się szaleńczy pościg. W 36 min. goście wygrywali jeszcze 16:11, ale w 40 min. po rzutach Kamila Mosiołka, Kacpra Majewskiego i Wojciecha Styrcza, już tylko 16:15.
W 44 min. Mosiołek doprowadził do remisu (18:18), ale wrocławianie zdołali znów odskoczyć na dystans trzech bramek (18:21 w 49 min.). Do grupy ciągnącej legnicką ofensywę dołączył wówczas Mateusz Wychowaniec i w 52 min. Siódemka ponownie wyrównała (21:21). Do końcowej syreny toczyła się zacięta walka ? bramka za bramkę. W 57 min. kontrę na gola zamienił świetnie grający w końcowej fazie spotkania Wojciech Styrcz i Siódemka po raz pierwszy wygrywała (23:22).
Gospodarze wygrywali jeszcze 24:23 (po rzucie Majewskiego), ale goście błyskawicznie trafili dwa razy z rzędu i w 59 min. to oni byli bliżej zwycięstwa. Na 50 sekund przed końcem wyrównał Kacper Bogudziński i w hali zapachniało konkursem rzutów karnych. Ale na 8 sekund przed syreną celną petardę odpalił wychowanek Miedzi Bartłomiej Koprowski. Siódemka zdążyła jeszcze wyprowadzić akcję, ale nie udało się jej zamienić na bramkę.
Punkty pojechały do Wrocławia, który potwierdził, że w tym sezonie jest naprawdę mocny i będzie się liczył w walce o awans. Ale słowa uznania należą się również pokonanym. Przetrzebiony personalnie zespół trenera Pawła Wity pokazał bowiem wielki charakter. Tyle relacji z tego spotkania. Wniosek jest jeden, nie ma co liczyć na kłopoty kadrowe Miedzi. Bo rezerwowi też mają charakter i wolę walki. Na szczęście WKS Grunwald w tym sezonie potrafi pokazać pazury. A to zapowiada tylko kolejny mecz walki. Już w sobotę, o godz. 18 w Legnicy!
Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

13 Listopad 2019 - LEGNICA DO ZDOBYCIA 
 
 11 Listopad 2019 
 Klub WKS Grunwald 
   SPORTOWCY WOJSKA POLSKIEGO W BIEGACH NIEPODLEGŁOŚCI  
Dzisiaj obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Warszawski Bieg Niepodległości to jeden z największych biegów ulicznych w Polsce. Zawodnicy ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach - w koszulce białej i czerwonej, tworząc najdłuższą flagę Polski.

Dzisiaj obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Warszawski Bieg Niepodległości to jeden z największych biegów ulicznych w Polsce. Zawodnicy ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach - w koszulce białej i czerwonej, tworząc najdłuższą flagę Polski. Tegoroczny limit 22 tys. zawodników został osiągnięty. W każdym Biegu Niepodległości startowali też sportowcy w mundurach. W Luboniu odbyły się mistrzostwa 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Bieg Niepodległości w Warszawie wygrał Arkadiusz Gardzielewski (Sztab Generalny WP). Drugi był Kamil Jastrzębski (Kraśnik) i trzeci Kamil Karbowiak i czwarty Błażej Brzeziński (obaj Sztab Generalny WP).

Jerzy Raube

11 Listopad 2019 - SPORTOWCY WOJSKA POLSKIEGO W BIEGACH NIEPODLEGŁOŚCI 
 
 10 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  DNI RADOŚCI  
17 punktów w 6 meczach to wynik marzeń zespołu piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Sobotnie spotkanie przyniosło kolejną wygraną 29:25 i cały wachlarz emocji. A to kibice lubią najbardziej. Zaczęło się od dwóch bramek Michałów - Nieradko i Tórza.

17 punktów w 6 meczach to wynik marzeń zespołu piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Sobotnie spotkanie przyniosło kolejną wygraną 29:25 i cały wachlarz emocji. A to kibice lubią najbardziej.
Zaczęło się od dwóch bramek Michałów - Nieradko i Tórza. 2:0 na otwarcie, a w 8 minucie po kolejnym trafieniu Tórza już 5:2. Ale goście to nie nowicjusze, powalczyli mocniej w obronie, przeprowadzili kontry i był remis 5:5. Na szczęście wojskowi też odpowiedzieli po męsku. W trzy minuty zdobyli 3 bramki i w 16 minucie na tablicy wyświetlono 8:5. Już do końca pierwszej części utrzymywała się przewaga 2-3 bramek. A w samej końcówce trzy kolejne trafienia Daniela Bartłomiejczyka (najskuteczniejszy w Grunwaldzie z 8 bramkami), ustaliły wynik do przerwy 14:11.
Podczas przerwy, przed halą na Newtona, w rozmowach kibiców przewijał się wątek: Jest dobrze, ale nie będzie łatwo, bo goście na pewno się nie poddadzą bez walki... I tak też było. Już po 10 minutach UKS Grodków doprowadził do remisu 17:17. I tak w niepewności żyliśmy do 55 minuty. Wtedy nastąpiło przełamanie. Najpierw na 25:23 trafił młody Wojciech Jankowiak, za kilka minut rzut karny obronił Piotr Wenta i poszło. Kibice odetchnęli tak na dobre po bramce jednego z liderów drużyny Krzysztofa Martyńskiego. Wygrana czterema bramkami oznacza, że tygodniowa Operacja Olimp zakończyła się sukcesem. A teraz na horyzoncie Legnica. Ale o tym we wtorek.
Teraz przez dwa świąteczne dni cieszmy się szóstą wygraną Naszej Drużyny. Bierzmy też udział w obchodach Święta Niepodległości. Redakcja tradycyjnie wybiera się na uroczystości organizowane na Starym Żegrzu. Zapraszamy zawodników, szkoleniowców, działaczy, kibiców do udziału. Imprezy są otwarte.

WKS Grunwald Poznań - UKS Olimp Grodków 29:25 (14:11)
Szczegóły w załączniku.

Fot. Gazeta Ratajska

Jerzy Raube

10 Listopad 2019 - DNI RADOŚCI 10 Listopad 2019 - DNI RADOŚCI 10 Listopad 2019 - DNI RADOŚCI 10 Listopad 2019 - DNI RADOŚCI 10 Listopad 2019 - DNI RADOŚCI 
 
 09 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  ZAPROSZENIE NA MECZ, PRZY KAWIE...  
Jak obiecali tak zrobili! Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań częstowali kawą i herbatą poznaniaków oraz zapraszali na swój sobotni mecz. Można było ich spotkać przy placu Adama Mickiewicza oraz w okolicach Ronda Rataje.

Jak obiecali tak zrobili! Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań częstowali kawą i herbatą poznaniaków oraz zapraszali na swój sobotni mecz. Można było ich spotkać przy placu Adama Mickiewicza oraz w okolicach Ronda Rataje. Pomysł bardzo dobry, bo w nawale ofert sportowych i kulturalnych w Poznaniu warto się przypomnieć. To bardzo sympatycznie, że Nasi Szczypiorniści dotarli na Rataje, bo wśród mieszkańców tej dzielnicy mają wielu sympatyków. Ale nie tylko tam, bowiem zespół Grunwaldu stał się wizytówką stolicy Wielkopolski. Znajduje się w ścisłej czołówce I ligi. Dzisiaj, 9 listopada, może zrobić kolejny krok w stronę Superligi. Wojskowi grają bowiem z UKS Grodków i spodziewamy się kolejnego udanego występu. Wczoraj obiecali kawę kibicom i tak było. Podczas rozmów z kibicami obiecali walkę, dzisiaj w hali na Newtona i tak będzie. Spotkajmy się o godzinie 18. Emocje gwarantowane!
Jerzy Raube

09 Listopad 2019 - ZAPROSZENIE NA MECZ, PRZY KAWIE... 09 Listopad 2019 - ZAPROSZENIE NA MECZ, PRZY KAWIE... 09 Listopad 2019 - ZAPROSZENIE NA MECZ, PRZY KAWIE... 09 Listopad 2019 - ZAPROSZENIE NA MECZ, PRZY KAWIE... 
 
 07 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  KAWA HERBATA MECZ!  
W piątek częstujemy kawą i herbatą zapraszamy! Szukajcie nas na Placu A. Mickiewicza oraz Rondzie Rataje ! Szczegóły na plakacie JR

W piątek częstujemy kawą i herbatą zapraszamy! Szukajcie nas na Placu A. Mickiewicza oraz Rondzie Rataje !

Szczegóły na plakacie
JR

07 Listopad 2019 - KAWA HERBATA MECZ! 
 
 06 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  UWAGA NA KOLANKO...  
W tym sezonie pod względem sportowym widać zdecydowany postęp. Piłkarze ręczni WKS Grunwald tylko raz stracili punkt w I lidze, ale i tak wygrali z Ostrovią po karnych. Aktualnie zajmują trzecie miejsce, bo WKS Śląsk Forza Wrocław i MSPR Siódemka Miedź Legnica mają na koncie po jednym meczu więcej.

W tym sezonie pod względem sportowym widać zdecydowany postęp. Piłkarze ręczni WKS Grunwald tylko raz stracili punkt w I lidze, ale i tak wygrali z Ostrovią po karnych. Aktualnie zajmują trzecie miejsce, bo WKS Śląsk Forza Wrocław i MSPR Siódemka Miedź Legnica mają na koncie po jednym meczu więcej. Śląsk zdobył 15 pkt., Miedź i Grunwald po 14. Najlepszym strzelcem wojskowych jest młody obiecujący gracz Mikołaj Przybylski (w 5 meczach ma 27 bramek). W czołówce snajperów są ponadto Michał Nieradko (5 meczów - 18), Daniel Bartłomiejczyk (4 ? 17), Damian Bajka (5 ? 12), Krzysztof Westwal (4 ? 12).
W sobotę w meczu z UKS Olimp Grodków będzie okazja poprawić bilans, ale tutaj potrzebna jest mądra gra zespołowa. Tak jak to było w ostatnich meczach. Ale nie można liczyć na taryfę ulgową, bo pozycja w tabeli rywali jest złudna. Potwierdza choćby naszą opinię ostatni ich występ przeciwko mocnej Miedzi. Faworyzowany lider grupy B po morderczej walce (10 minut kar gospodarzy) osiągnął remis w Grodkowie. Zatem szykują się w Poznaniu wielkie emocje. Wymienialiśmy naszych czołowych snajperów. Warto zauważyć, że w Olimpie wyraźnym liderem jest Sebastian Kolanko, który w 6 meczach zdobył 30 bramek. Takiego gracza muszą mieć pod specjalnym nadzorem obrońcy Grunwaldu. W czołówce snajperów I ligi jest też Kamil Rogaczewski (6 ? 25) i Krzysztof Juros (6 -13).
Zapraszamy do hali na Newtona o godz. 18. Będzie się działo!

Jerzy Raube

06 Listopad 2019 - UWAGA NA KOLANKO... 
 
 05 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NIEPOKONANI I NIECH TAK ZOSTANIE  
Jak to ładnie brzmi na łamach społecznościowych: Niepokonani jak do tej pory szczypiorniści Grunwaldu Poznań podejmować będą zespół UKS Olimp Grodków, który w miniony weekend urwał punkt aspirującej do awansu Siódemce Miedź Legnica.

Jak to ładnie brzmi na łamach społecznościowych: Niepokonani jak do tej pory szczypiorniści Grunwaldu Poznań podejmować będą zespół UKS Olimp Grodków, który w miniony weekend urwał punkt aspirującej do awansu Siódemce Miedź Legnica. Dodajmy, że po mocnej walce z liderem. Zawodnicy Olimpu od początku nadawali ton grze, po pierwszej połowie prowadzili nawet trzema bramkami. Po zmianie stron goście co prawda odrobili straty, ale Grodków nie poddał swojej twierdzy. Remis w normalnym czasie gry i dopiero rzuty karne roztrzygnęły o wyniku korzystnym dla Legnicy.
Pikanterii sobotniemu spotkaniu na Newtona dodaje fakt, że to ma być rewanż za poprzedni sezon.
UKS Olimp dwukrotnie pokonał wojskowych. Czy trzeba coś dodawać, szczególnie motywować graczy. No nie, co znaczy, że emocji nie zabraknie. Na spotkanie zapraszamy sympatyków piłki ręcznej.
Jerzy Raube

05 Listopad 2019 - NIEPOKONANI I NIECH TAK ZOSTANIE 
 
 04 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  OPERACJA OLIMP  
To ma być rewanż za poprzedni sezon. Do Poznania w najbliższą sobotę, 9 listopada, przyjeżdża UKS Olimp Grodków. Rywal bardzo trudny dla poznaniaków, bowiem w ubiegłym sezonie wygrał obydwa spotkania.

To ma być rewanż za poprzedni sezon. Do Poznania w najbliższą sobotę, 9 listopada, przyjeżdża UKS Olimp Grodków. Rywal bardzo trudny dla poznaniaków, bowiem w ubiegłym sezonie wygrał obydwa spotkania. - Tak się ułożyło, że oddaliśmy im punkty, szczególnie w meczu na wyjeździe - wspomina trener Rafał Walczak. - Ale to już historia i teraz czas na rewanż. Nie ukrywamy, że mierzymy wysoko, bo w tej grupie zespołów z każdym można zdobyć punkty. Poziom jest bardzo wyrównany i trzeba to wykorzystywać. Początek sezonu mamy udany i chcemy podtrzymać passę. Wiemy jednak, że w sobotę rywale nie będą ułatwiać nam zadania. Wręcz przeciwnie, będzie mocna walka - dodał.
W ostatnią sobotę, 2 listopada, UKS Olimp postawił się mocno pretendentowi do mistrzostwa MSPR Siódemka Miedź Legnica remisując 23:23 (15:12), 3:4 karne. Potwierdza to tylko opinie, że Olimp nie pęka przed faworytami. Ale my wierzymy w Nasz zespół. Finał operacji Olimp w sobotę, o godz. 18, w hali przy ul. Newtona 2.
Jerzy Raube

04 Listopad 2019 - OPERACJA OLIMP 
 
 01 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  BITWA W GORZOWIE W GRUDNIU  
Mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy pretendentami do awansu WKS Grunwald i KS Stal Gorzów został ostatecznie przełożony na 14 grudnia. Mecz odbędzie się w sobotę, o godz. 16 w Gorzowie.

Mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy pretendentami do awansu WKS Grunwald i KS Stal Gorzów został ostatecznie przełożony na 14 grudnia. Mecz odbędzie się w sobotę, o godz. 16 w Gorzowie. - Wierzę, że czas będzie pracował na naszą korzyść i przygotujemy się do walki o czołową lokatę w I rundzie tego ciekawego dla Grunwaldu sezonu - skomentował Rafał Walczak, trener woskowych.
Jerzy Raube

01 Listopad 2019 - BITWA W GORZOWIE W GRUDNIU 
 
 31 Październik 2019 
 Klub WKS Grunwald 
  WOJSKO POLSKIE NA 5!  
W VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych zorganizowanych w Chinach przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM) znakomicie spisywali się reprezentanci Polski, w tym pokaźna ekipa Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań i WKS Grunwald.

W VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych zorganizowanych w Chinach przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM) znakomicie spisywali się reprezentanci Polski, w tym pokaźna ekipa Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań i WKS Grunwald. Nasi reprezentanci do ostatniego dnia Igrzysk walczyli ze światowymi potęgami o czołowe lokaty. Trwała zacięta walka o medale i miejsca w klasyfikacji medalowej. Biało-Czerwoni przywieźli do Polski 60 medali: 11 złotych, 15 srebrnych i 34 brązowe. Ostatecznie zajęli 5 miejsce w klasyfikacji medalowej.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział wraz z ministrem sportu i turystyki Witoldem Bańką w uroczystości powitania w 1.Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu, 204 wojskowych sportowców, którzy wzięli udział w VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych.
- Serdecznie Wam gratuluję. 60 medali to wielki sukces. To efekty waszej pracowitości i determinacji, a to są cechy wspólne sportowców i żołnierzy Wojska Polskiego ? mówił minister Mariusz Błaszczak do zawodniczek i zawodników. Polska reprezentacja zdobyła na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe.
W Wuhan walczyło 66 reprezentacji narodowych, a klasyfikację medalową wygrali reprezentanci gospodarzy. Drugie miejsce przypadło Rosji, a na najniższym stopniu podium znaleźli się Brazylijczycy. 4 miejsce zajęli Francuzi.
(na zdjęciu 1: ministrowie ze złotą drużyną maratończyków)
Red. Jerzy Raube

31 Październik 2019 - WOJSKO POLSKIE NA 5! 31 Październik 2019 - WOJSKO POLSKIE NA 5! 
 
 31 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  APETYT NA AWANS  
Apetyt na PGNiG Superligę. Grunwald Poznań celuje w awans. Po pięciu kolejkach I ligi szczypiornistów Grunwald Poznań prowadzi w tabeli grupy B bez porażki na koncie. Trener Rafał Walczak nie ukrywa, że klub celuje w PGNiG Superligę.

Apetyt na PGNiG Superligę. Grunwald Poznań celuje w awans.
Po pięciu kolejkach I ligi szczypiornistów Grunwald Poznań prowadzi w tabeli grupy B bez porażki na koncie. Trener Rafał Walczak nie ukrywa, że klub celuje w PGNiG Superligę. Piszą o tym sportowe fakty.


Zawodnicy z doświadczeniem w PGNiG Superlidze, szeroka kadra i stabilizacja finansowa. W Poznaniu ma się ku lepszemu i dobre występy nie dziwią. Po latach WKS Grunwald wyszedł z ligowej szarzyzny. Do tej pory, od powrotu do I ligi w 2016 roku, zespół był typowym średniakiem, zdolnym do okazjonalnego sprawienia niespodzianki. Ten sezon ma być zupełnie inny. 
- Co prawda zakładaliśmy, że zaatakujemy awans w przyszłym roku, ale skoro jesteśmy w czołówce, to czemu nie spróbować w tym roku? Mam nadzieję, że w razie pierwszej lokaty wspomoże nas miasto - komentuje trener Rafał Walczak.
Z ratusza popłynęły akurat całkiem spore środki. Grunwald znalazł się w grupie dotacji razem z Wartą i KS AP, kluby łącznie zainkasowały 0,95 mln złotych. W porównaniu do wymagań Superligi (2 mln złotych budżetu minimalnego) to kropla w morzu potrzeb, ale Grunwald coraz chętniej wspierają też sponsorzy.

Pod względem sportowym też widać zdecydowany postęp. Wojskowi tylko raz stracili punkty w I lidze, ale i tak wygrali z Ostrovią po karnych. Aktualnie są na drugiej pozycji, bo Śląsk Forza Wrocław wygrała rozegrany awansem mecz z Realem Astromalem Leszno. Najlepszym strzelcem jest utalentowany 20-letni Mikołaj Przybylski. Skład to zresztą mieszkanka młodości z doświadczeniem. Sporo sezonów w Superlidze spędził Michał Tórz niedawno z Energi MKS-u Kalisz przyszedł lewoskrzydłowy Michał Czerwiński od dawna w I lidze występują Krzysztof Westwal czy Krzysztof Martyński. Do tego trzeba dodać wielu graczy urodzonych w drugiej połowie lat 90., m.in. wspomnianego Przybylskiego.
a razie do awansu daleka droga, trzeba zwyciężyć w grupie B I ligi i okazać się lepszym od pozostałych dwóch mistrzów, ale w poznańskiej piłce ręcznej coś się ruszyło. Młodsi kibice zdążyli już zapomnieć, że Grunwald (w składzie m.in. z Henrykiem Rozmiarkiem w 1971 roku był mistrzem Polski, 20 lat później sięgnął po srebro. Był to ostatni duży sukces kluby, który w latach 90. popadł w przeciętność i balansował na granicy spadku z ekstraklasy. Z najwyższą klasą rozgrywkową na dobre pożegnał się w 1998 roku...
Nasz komentarz. Bardzo dobre wejście w sezon piłkarzy ręcznych WKS Grunwald rozbudziło nadzieje sympatyków tej dyscypliny sportu w Poznaniu. Jest wsparcie mediów stęsknionych za ekstraklasą w sportach halowych. Piłka ręczna miała i nadal ma wielu zwolenników. To wiedzą i czują zawodnicy i trener Rafał Walczak. Warto ich wspierać, a być może zrobią niespodziankę jeszcze w tym sezonie...
Red. Jerzy Raube

31 Październik 2019 - APETYT NA AWANS 
 
 23 Październik 2019 
 Klub WKS Grunwald 
  NASZE ZŁOTO W WUHAN!  
- Wasz wysiłek wkładany w treningi oraz udział w zawodach sportowych jest powodem do dumy dla wszystkich kibiców. Jestem przekonany, że dostarczycie nam również wiele radości swoimi występami podczas igrzysk w Wuhan.

- Wasz wysiłek wkładany w treningi oraz udział w zawodach sportowych jest powodem do dumy dla wszystkich kibiców. Jestem przekonany, że dostarczycie nam również wiele radości swoimi występami podczas igrzysk w Wuhan. Cała wojskowa rodzina będzie Wam kibicować w walce o najwyższe miejsca na podium. Dążenie do osiągania coraz lepszych wyników oraz pokonywanie własnych słabości, które pokazujecie zarówno podczas treningów, jak i służby, inspirują do pracy nad sobą i rozwoju - napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do żołnierzy - sportowców, którzy wezmą udział w VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Chinach.
W reprezentacji Wojska Polskiego jest też mocna ekipa Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań i WKS Grunwald. Już na początku na najwyższym stopniu podium stanął w chińskim Wuhan strzelec szer. Jaromir Wojtasiewicz (WZS Poznań). Szeregowy J. Wojtasiewicz (na zdjęciu na 1 stopniu) zwyciężył w strzelaniu do rzutków, w konkurencji trap. W finale pokonał Rosjanina Aleksieja Alipova. Polak uzyskując wynik 43 punktów ustanowił nowy rekord CISM (Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego).
Tego samego dnia zapaśnicy zdobyli pierwsze dwa medale w Wuhan. Brąz w rywalizacji w stylu wolnym w kategorii 125 kg zdobył szer. Robert Baran. Trzecie miejsce wywalczyła również w kategorii 57 kg st. szer. Katarzyna Krawczyk (oboje WZS Poznań).
Gratulujemy!
Jerzy Raube

23 Październik 2019 - NASZE ZŁOTO W WUHAN! 23 Październik 2019 - NASZE ZŁOTO W WUHAN! 23 Październik 2019 - NASZE ZŁOTO W WUHAN! 
 
 22 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  KTO LIDEREM JEST...  
Nikt nie ma wątpliwości, oczywiście, że WKS! Tak też pisze cała prasa, a dowód mamy w załączniku. - Marzenia się spełniają, po zwycięstwie nad Anilaną Łódź objęliśmy prowadzenie w pierwszoligowych rozgrywkach - cieszył się kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński.

Nikt nie ma wątpliwości, oczywiście, że WKS! Tak też pisze cała prasa, a dowód mamy w załączniku.
- Marzenia się spełniają, po zwycięstwie nad Anilaną Łódź objęliśmy prowadzenie w pierwszoligowych rozgrywkach - cieszył się kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński. - Sam mecz dostarczył kompletowi publiczności sporo emocji. Miejsce Anilany w tabeli rozgrywek kompletnie nie odzwierciedla jej potencjału. Ale to ich problem. My mamy powody do zadowolenia, bo wreszcie gramy na miarę oczekiwań. Teraz przygotowujemy się do spotkania, za blisko 2 tygodnie ze Stalą w Gorzowie.
Jerzy Raube

22 Październik 2019 - KTO LIDEREM JEST... 
 
 20 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
   WOJSKO NIE ŻARTUJE  
Zapowiedzi przedmeczowe piłkarzy ręcznych WKS Grunwald z Anilaną Łódź potwierdziły się na boisku. Goście mają potencjał i przez całe spotkanie stawiali opór wojskowym. Ale w tym sezonie poznaniacy nie pozwalają rywalom na wiele.

Zapowiedzi przedmeczowe piłkarzy ręcznych WKS Grunwald z Anilaną Łódź potwierdziły się na boisku. Goście mają potencjał i przez całe spotkanie stawiali opór wojskowym. Ale w tym sezonie poznaniacy nie pozwalają rywalom na wiele. Po chwilowym początkowym przestoju, który trwał zaledwie 5 minut (było 0:2, 2:3), od stanu 4:4 nastąpiło pierwsze mocniejsze uderzenie i po bramkach Mikołaja Przybylskiego, Michała Czerwińskiego, Krzysztofa Westwala mieliśmy 7:4. Kibice zacierali ręce licząc na dobre widowisko. I tak też było, bo goście nie mieli zamiaru odpuścić. Gra toczyła się pod nasze dyktando, ale wypracowana przewaga była minimalna.
W drugiej części spotkania łodzianie doprowadzili do remisu 21:21. W tej sytuacji broniącego do tej pory Filipa Tarko zastąpił Piotr Wenta, który wybronił kolejno cztery rzuty rywali. Z kolei w ataku, w samej końcówce spotkania, dwie bardzo ważne bramki zdobył junior Viggo Wiśniewski, a ostatnie trafiania zaliczyli Daniel Bartłomiejczyk i Krzysztof Westwal.
Jak pokazał ten mecz, wojskowi w tym sezonie nie żartują. Trener Rafał Walczak ma zbilansowany zespół. Bardzo dobrze wypełniają swoje role zarówno doświadczeni gracze jak też zdolna i bojowa młodzież. Tylko się cieszyć i oby tak dalej. Tym bardziej, ponieważ WKS Grunwald awansował na pozycję lidera I ligi grupy B!
Teraz czas na oddech, bo czeka nas dwutygodniowa przerwa w rozgrywkach poświęcona meczom reprezentacji.
- 2 listopada czeka nas arcytrudny wyjazd do Gorzowa - już wybiega myślami kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński. - Będzie się działo - dał z uśmiechem.
Oj będzie!
WKS Grunwald Poznań - Anilana Łódź 26:22 (12:10)
Szczegóły w załączniku.
Fot. Jerzy Raube
Jerzy Raube

20 Październik 2019 - WOJSKO NIE ŻARTUJE 20 Październik 2019 - WOJSKO NIE ŻARTUJE 20 Październik 2019 - WOJSKO NIE ŻARTUJE 20 Październik 2019 - WOJSKO NIE ŻARTUJE 20 Październik 2019 - WOJSKO NIE ŻARTUJE 
 
 18 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI  
Przypominają się najlepsze lata, kiedy na meczach piłkarzy WKS Grunwald pojawiały się komplety kibiców w hali Arena. Co prawda droga do tego daleka, ale symptomy są nadto widoczne. Skojarzenia są wywoływane choćby najbliższym spotkaniem wojskowych z Anilaną Łódź w najbliższą sobotę.

Przypominają się najlepsze lata, kiedy na meczach piłkarzy WKS Grunwald pojawiały się komplety kibiców w hali Arena. Co prawda droga do tego daleka, ale symptomy są nadto widoczne. Skojarzenia są wywoływane choćby najbliższym spotkaniem wojskowych z Anilaną Łódź w najbliższą sobotę. Obydwie ekipy chcą nawiązać do klubowych tradycji. I to nie tak dawno oglądaliśmy boje (bo takie zawsze były mecze) pomiędzy tymi zespołami. W sobotę w hali przy ul. Newtona zapowiada się powrót do przeszłości. WKS Grunwald, wicelider I ligi, jest faworytem, bo gra u siebie i gra bardzo dobrze. Ale, jak poczytamy łódzką prasę, to rywal chce przełamania niemocy właśnie w Poznaniu. Oto tekst:
"Po sobotnim meczu chciałoby się rzec, że znowu zabrakło niewiele (przegrana jedną bramką z Miedzią Legnica - przyp. red.). I taka też jest prawda. Zawodnicy Anilany nawiązali równą walkę z każdym ze swoich dotychczasowych rywali. Finalnie jednak wciąż czegoś brakuje, a łodzianie nie doznali jeszcze smaku zwycięstwa. Szansa na pierwsze zwycięstwo w sezonie przyjdzie już w sobotę, kiedy to łodzianie zmierzą się na wyjeździe z WKS Grunwald Poznań."
Tyle łodzianie. My wierni sympatycy WUKAES liczymy na piąty sukces. Wojskowi! Będziemy z Wami!
Jerzy Raube

18 Październik 2019 - POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI 18 Październik 2019 - POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI 
 
 17 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MOCNA EKIPA NA NEWTONA  
Ten sezon rozpoczął się znakomicie dla piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Cztery mecze i 11 punktów, co daje drugie miejsce w tabeli grupy B I ligi. Pierwsze zajmuje mocna ekipa MSPR Siódemka Miedź Legnica (12 pkt.

Ten sezon rozpoczął się znakomicie dla piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Cztery mecze i 11 punktów, co daje drugie miejsce w tabeli grupy B I ligi. Pierwsze zajmuje mocna ekipa MSPR Siódemka Miedź Legnica (12 pkt.). Trzecie MKS Wieluń z 9 pkt. Niespodzianka? I tak i nie, bo wojskowi budują zespół metodycznie od kilku lat. Rok temu były zakusy ataku na podium, ale nie do końca wyszło personalnie. Teraz jest skład i co najważniejsze "chemia" w zespole. Przykłady mamy w poprzednich naszych relacjach - ambitna gra całej drużyny, walka i przebłyski znakomitej postawy indywidualności. Choćby Patryka Kulczyńskiego (5 na 5 karnych obronionych), jego kolegów bramkarzy w ostatnim spotkaniu w Ostrowie. Dalej seria bramek Mikołaja Przybylskiego, udane występy juniorów wchodzących śmiało na parkiet pierwszoligowy i mądrość doświadczonych graczy. Trener Rafał Walczak, czasami zbyt mocno krytykowany przez (..........) pokazał, że to jego właściwe miejsce w tym całym ligowym towarzystwie.
W sobotę, 19 października, kolejny egzamin z Anilaną Łódź. Mamy porachunki i czas je wyrównać. Widzimy się o godz. 18. Miejsce jak zwykle to samo - hala przy ul. Newtona.
Jerzy Raube

17 Październik 2019 - MOCNA EKIPA NA NEWTONA 
 
 16 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  Z WKS MŁODZIEŻ JEST  
Zespół Juniorów WKS Grunwald Poznań tworzy czternastu zawodników, którzy swoją przygodę z piłką ręczną rozpoczynali na osiedlowych boiskach, w szkołach podstawowych i kontynuowali w gimnazjum.

Zespół Juniorów WKS Grunwald Poznań tworzy czternastu zawodników, którzy swoją przygodę z piłką ręczną rozpoczynali na osiedlowych boiskach, w szkołach podstawowych i kontynuowali w gimnazjum. Z piłką ręczną, już od najmłodszych klas, łatwo zetknąć się w Szkole Podstawowej nr 51 na osiedlu Lecha. Od lat odbywają się tam zajęcia dla najmłodszych prowadzone przez instruktora piłki ręcznej, znanego w środowisku, mieszkańca Rataj Krzysztofa Brzezińskiego. Takie działania zaowocowały wykształceniem wychowanka Jakuba Domaszewskiego, który obecnie jest zawodnikiem kadry Wielkopolski, a swoją przygodę z piłką ręczną zaczynał w SP 51 i kontynuował w Gimnazjum nr 5.
Duży wkład w kształcenie zawodników ma także program szkoleniowy prowadzony w Szkole Podstawowej nr 46. Wychowankami tej placówki są: Mateusz Pawłowski i Wojciech Jankowiak, którzy tworzyli trzon zespołu Juniorów, a obecnie są w podstawowej ekipie Seniorów, a nie tylko dopełnieniem zespołu I ligi. Wychowankiem Jakub Bartnicki, który aktualnie kontynuuje naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. Warto wspomnieć też o Viggo Wiśniewskim, który mimo młodego wieku (17 lat), bierze czynny udział w meczach rozgrywanych przez Seniorów WKS Grunwald w I lidze.

Kilkadziesiąt lat temu rozpoczęła się współpraca dwóch poznańskich klubów piłki ręcznej. I trzeba jasno powiedzieć, że nie byłoby sukcesów i szansy na rozwój szczypiorniaka, gdyby nie prężnie działające poznańskie kluby KS Posnania i WKS Grunwald. To właśnie w nich zrzeszeni są trenerzy, bez których sukcesy Juniorów i Seniorów nie byłyby tak znaczące. Juniorów prowadzi nieprzerwanie od 6 lat licencjonowany trener klasy B Łukasz Rutkowski. Natomiast za szkolenie Seniorów odpowiedzialny jest trener z licencją A Rafał Walczak. Niewątpliwie wpływ na coraz większą popularność tej dyscypliny mają nie tylko spektakularne sukcesy PGE Vive Kielce czy Wisły Płock, ale także działania oddolne podejmowane w środowisku lokalnym. Organizowane są cykliczne turnieje dla dzieci i młodzieży i systematyczne szkolenie najmłodszych pod patronatem WKS Grunwald. Odbywają się dni sportu czy też coroczny Turniej im. Leona Nosili organizowane przez klub KS Posnania.
Wszelkie tego typu działania zaowocowały tym, iż w sezonie 2018/19 Juniorzy Młodsi reprezentujący KS Posnania wywalczyli awans do 1/16 Mistrzostw Polski. Natomiast w sezonie 2019/20 występują w barwach klubu WKS Grunwald Poznań.
W ostatnim meczu ligowym, 10 października, zespół juniorów wygrał mecz w Lesznie z tamtejszym Real Astromal 28:25. W rozgrywkach o Mistrzostwo Wielkopolski dzieci, WKS Grunwald zgłosił do rozgrywek dwa zespoły na bazie SP 46. Trenerami zespołów są Piotr Kawałek i Mateusz Stefaniak. Koordynatorem wszystkich grup młodzieżowych jest Krzysztof Brzeziński, kierownik sekcji środowiskowego WKS Grunwald.

Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Brzeziński, Oliwier Gaweł, Piotr Jankiewicz, Paweł Pawlak (31), Wojciech Berliński, Adrian Gulczyński (15), Igor Iżycki, Dawid Gall (22), Wojciech Filipowski (18), Oskar Ralcewicz, Mateusz Wygoda (45), Łukasz Rutkowski


Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

16 Październik 2019 - Z WKS MŁODZIEŻ JEST 
 
 13 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  DRAMAT W TRZECH AKTACH  
Wynik w Ostrowie marzenie. Dwa punkty po mocnej walce, to sukces. Przypomnijmy, WKS Grunwald pokonał po rzutach karnych KPR Ostrovia 6:5. Ale zanim to nastąpiło... Po pierwszej połowie było 19 do 14 dla gospodarzy.

Wynik w Ostrowie marzenie. Dwa punkty po mocnej walce, to sukces. Przypomnijmy, WKS Grunwald pokonał po rzutach karnych KPR Ostrovia 6:5. Ale zanim to nastąpiło...
Po pierwszej połowie było 19 do 14 dla gospodarzy. - Graliśmy bardzo źle w obronie - komentował trener Rafał Walczak. - Proste błędy były konsekwencją utraty aż 19 bramek do przerwy. Ale w drugiej połowie wróciliśmy do gry.
Po przerwie Grunwald postawił się w defensywie. Poskutkowało to odbiciem się z pozycji zagrożonej i powolnym odrabianiu strat. Sygnał do walki dał Krzysztof Martyński. Dwa razy trafił Michał Tórz, trzy bramki zdobył Daniel Bartłomiejczy, dołożyli swoje Michał Nieradko, Damian Bajka, Mikołaj Przybylski i w 45 minucie był remis 23:23.
Niestety, znów po kilku stratach i błędach zrobiło się 28:24 dla gospodarzy. Na szczęście goście nie poddali się. Skutecznie włączył się Mikołaj Przybylski, który w ciągu czterech minut zdobył trzy bramki (28:27). Odpowiedział Michał Bałwas na 29:27, ale nie był dłużny wychowanek Grunwaldu, młody Wojciech Jankowiak doprowadzając w 59 minucie do kontaktu na 29:28. Atak Ostrovii został zatrzymany i wynik w regulaminowym czasie ustalił niezawodny egzekutor Mikołaj Przybylski. Remis i o wszystkim miała rozstrzygnąć seria rzutów karnych. Przy stanie 4:4 rzucał zawodnik gospodarzy, ale bramkarz wojskowych Filip Tarko popisał się dobrą akcją obronną! Za chwilę, przy stanie 5:5, kapitalnie obronił nasz drugi golkiper Piotr Wenta (w piłce ręcznej takie nazwisko zobowiązuje). Wreszcie w decydującym momencie trafił, niedawny junior Wojtek Jankowiak i ustanowił wynik 6 do 5! Grunwald zdobył tym samym kolejne dwa punkty! Ma ich teraz 11 i zajmuje drugie miejsce w tabeli I ligi. Był to dramat w trzech aktach, ale z happy endem...
KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. - WKS Grunwald Poznań 29:29 (19:14) rzuty karne 5:6. Szczegóły w załączniku.
Brawo! Za tydzień mecz z Anilaną Łódź w Poznaniu. Będzie się działo!
Jerzy Raube

13 Październik 2019 - DRAMAT W TRZECH AKTACH 

ZAŁĄCZNIK 1 (PDF)
 
 12 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  GRUNWALD MISTRZEM WIELKOPOLSKI!  
Informacja na gorąco prosto z Ostrowa. Piłkarze ręczni WKS Grunwald pokonali miejscowy KPR Ostrovia 6:5 w rzutach karnych, 29:29 (14:19). Tym samym to drugie zwycięstwo wojskowych w regionalnych derby sezonu 2019/2020.

Informacja na gorąco prosto z Ostrowa. Piłkarze ręczni WKS Grunwald pokonali miejscowy KPR Ostrovia 6:5 w rzutach karnych, 29:29 (14:19). Tym samym to drugie zwycięstwo wojskowych w regionalnych derby sezonu 2019/2020. Znaczy to tyle i aż tyle, że WKS Grunwald jest mistrzem Wielkopolski.
Szczegóły z dzisiejszego spotkania przekażemy wkrótce.
Jerzy Raube

12 Październik 2019 - GRUNWALD MISTRZEM WIELKOPOLSKI! 
 
 11 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  EGZEKUTOR WIERZY  
Prasa regionalna głośno zapowiada derby Wielkopolski w piłce ręcznej: KPR Ostrovia - WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do czołowych pozycji w I lidze grupy B. Grunwald jest wiceliderem, z kolei gospodarz sobotniego meczu jest w środku tabeli.

Prasa regionalna głośno zapowiada derby Wielkopolski w piłce ręcznej: KPR Ostrovia - WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do czołowych pozycji w I lidze grupy B. Grunwald jest wiceliderem, z kolei gospodarz sobotniego meczu jest w środku tabeli. Głos Wielkopolski liczy na duże emocje, cytujemy "Ponieważ wysoką formę od początku sezonu prezentuje także Ostrovia, bardzo interesująco zapowiadają się kolejne derby regionu, do których dojdzie już w sobotę. KPR Ostrovia o godz. 18 podejmować będzie WKS Grunwald. Tradycyjnie będzie dużo walki i równe spotkanie".
A co o tym sądzi były zawodnik Ostrovii, obecnie czołowy egzekutor wojskowych Mikołaj Przybylski ( dotychczas zdobył 19 bramek i jest w ścisłej czołówce klasyfikacji strzelców, na zdjęciu z nr 31). Po spotkaniu zwycięskim z Olimpią Piekary Śląskie mówił m.in. - Teraz jedziemy do Ostrowa. Będziemy na pewno walczyć, choć trafiamy na mocnego przeciwnika. Wierzę jednak w naszą wygraną...
Dodajmy, że dojdzie do ciekawej konfrontacji, bowiem w Ostrovii występuje brat Mikołaja, o rok młodszy Jakub.
Jak się dowiadujemy, do Ostrowa wybiera się grupa wiernych kibiców poznaniaków.
Jerzy Raube

11 Październik 2019 - EGZEKUTOR WIERZY 
 
 11 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  METEOR KIERO I ZIELONY LAS  
Radio Meteor - trzymamy rękę na pulsie akademickiego Poznania. Informacje z tego co najważniejsze na uczelni i w mieście! Daj nam znać co się dzieje w okolicy... I WKS Grunwald jest otwarty na takie zaproszenie.

Radio Meteor - trzymamy rękę na pulsie akademickiego Poznania. Informacje z tego co najważniejsze na uczelni i w mieście! Daj nam znać co się dzieje w okolicy...
I WKS Grunwald jest otwarty na takie zaproszenie. Akademickie radio jest bardzo dynamiczne, współpracuje z naszymi sekcjami. W piątek do sportowej audycji "Godzina z piłką ręczną" zaproszony został Krzysztof Brzeziński, kierownik zespołu. Przeszło połowę życia związany z WUKAESEM. A ponieważ jego życie było i jest bardzo bogate w doświadczenia, zatem rozmowa przyniosła słuchaczom wiele ciekawych refleksji. "Kiero" jak czasem o nim mówią pieszczotliwie zawodnicy grał w zespole seniorów Grunwaldu, trenuje młodzieżowy narybek i zajmuje się logistyką i organizacją sekcji oraz zabezpieczeniem imprez. Krzysztof Brzeziński słynie też z dobrego humoru i dowcipu. Z lubością intonuje po zwycięskich spotkaniach zaśpiew na środku boiska : Szły mróweczki przez zielony las i śpiewały cichuteńko tak - Kto Mistrzem jest WKS!.
Oczywiście, że WKS! Ale do tych 9 zdobytych punktów musimy szukać kolejnych. Czy w Ostrowie też! Wszędzie!
Jerzy Raube

11 Październik 2019 - METEOR KIERO I ZIELONY LAS 
 
 09 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MEDIA ZACHWYCONE  
Jest wynik są znakomite recenzje. "Świetnie rozpoczęli sezon piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań, którzy po trzech spotkaniach mają na koncie komplet zwycięstw i są wiceliderami grupy B." Tak pisze Głos Wielkopolski.

Jest wynik są znakomite recenzje. "Świetnie rozpoczęli sezon piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań, którzy po trzech spotkaniach mają na koncie komplet zwycięstw i są wiceliderami grupy B." Tak pisze Głos Wielkopolski. W internecie same pochwały i nic dziwnego, bo 9 pkt. z mocnymi zespołami to dobre otwarcie sezonu. W Głosie jest też zapowiedź sobotnich derby Wielkopolski w Ostrowie. "Ponieważ wysoką formę od początku sezonu prezentuje także Ostrovia (nie zmienia tej opinii wyjazdowa porażka z liderem w Legnicy), bardzo interesująco zapowiadają się kolejne derby regionu, do których dojdzie już w sobotę. KPR Ostrovia o godz. 18 podejmować będzie WKS Grunwald Poznań".
Media zachwycone, kibice szczęśliwi i z optymizmem mogą jechać do Ostrowa!
Jerzy Raube

09 Październik 2019 - MEDIA ZACHWYCONE 
 
 09 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  THE OLD GRUNWALD  
Z całym szacunkiem do najstarszej ekipy piłkarzy ręcznych występujących pod szyldem Grunwaldu Poznań. Gdzie nie grają, tam odnoszą dobre wyniki. Podczas ostatniego weekendu brali udział w VII Międzynarodowym Turnieju w Piłce Ręcznej o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew.

Z całym szacunkiem do najstarszej ekipy piłkarzy ręcznych występujących pod szyldem Grunwaldu Poznań. Gdzie nie grają, tam odnoszą dobre wyniki. Podczas ostatniego weekendu brali udział w VII Międzynarodowym Turnieju w Piłce Ręcznej o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew. Zajęli tam co prawda czwarte miejsce, ale nie przegrali żadnego spotkania.
W turnieju uczestniczyło 9 zespołów. Wygrała drużyna z Brześcia w składzie około 16 zawodników. Kolejne miejsca zajęli: 2. START Konin, 3. Pogoń Zabrze, 4. WKS Oldboy GRUNWALD Poznań , 5. Korona Koronowo, 6. Oborniki Śląskie, 7. Prosna Kalisz, 8. CHKS Łódź, 9. Górnik Złotoryja. Najlepszym zawodnikiem został Marek Salzman (Start Konin). Najlepszy strzelec (16 bramek) Dimitri Babichev (Brześć), a najlepszym bramkarzem Arkadiusz Krywult (Pogoń Zabrze). Międzynarodowy Turniej w Kleczewie stał na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym jak i sportowym co może świadczy, że nasza drużyna nie przegrywając żadnego meczy zajęła tylko IV miejsce- opowiadał zawodnik i kierownik ekipy Michał Bąk. - Jest to mały niedosyt sportowy, ale i też satysfakcja z faktu, że w tak ograniczonym składzie 9 osobowym zajęliśmy czwarte miejsce okupione zmęczeniem, potem i drobnymi kontuzjami.
W turnieju wystąpili: Jarek Nowicki, Michał Bąk, Krzysztof Kreczmer, Marek Górczyński , Rafał Rozynek, Sławek Borowiak, Tomasz Skarbiński, Robert Wawrzyniak i Paweł Kowalewski. Starsi wiekiem, ale młodzi duchem. Brawo!
Po tak wyczerpujących turniejach, mając chwile oddechu ruszamy z kolejnymi treningami. Rozpoczynamy też przygotowania do turnieju organizowanego przez nasz zespół w Buku, 16 listopada od godziny 10:00. Na turniej serdecznie zapraszamy.
Będziemy gorąco zagrzewać do boju.
Jerzy Raube

09 Październik 2019 - THE OLD GRUNWALD 09 Październik 2019 - THE OLD GRUNWALD 09 Październik 2019 - THE OLD GRUNWALD 09 Październik 2019 - THE OLD GRUNWALD 
 
 08 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
   ZAWODNICY GRUNWALDU W TVP  
Sensacyjne wyniki procentują. Po trzeciej wygranej piłkarzy ręcznych WKS Grunwald, tym razem nad mistrzem z poprzedniego sezonu Olimpią Medex Piekary Śląskie (27:19), zespół znalazł się na czołówkach wielkopolskich mediów.

Sensacyjne wyniki procentują. Po trzeciej wygranej piłkarzy ręcznych WKS Grunwald, tym razem nad mistrzem z poprzedniego sezonu Olimpią Medex Piekary Śląskie (27:19), zespół znalazł się na czołówkach wielkopolskich mediów. Z zaproszenia TVP 3 Poznań skorzystali czołowi gracze Michał Tórz i Mikołaj Przybylski. Obaj, przepytywani na temat dotychczasowych występów w bieżącym sezonie, mówili o poprawie zespołowego grania przede wszystkim w obronie. Przypomnijmy sobie kapitalną grę w spotkaniu z Realem Astromal w Lesznie, gdzie wojskowi stracili zaledwie 19 bramek i zdobyli 3 pkt. Przy okazji wspomnieli o serii obrony rzutów karnych (5 przyp. red.) przez Patryka Kulczyńskiego. Świetnie też bronił jego kolega Filip Tarko. Zawodnicy powiedzieli też głośno, że wierzą w system gry proponowany przez trenera Rafała Walczaka. Jego formę przygotowania do sezonu i taktykę na poszczególne mecze. - Mamy już ustabilizowany skład, którego przebudowa zaczęła siE rok temu. Teraz mamy tego efekty, dodajmy po małych korektach tego lata...
Było też o perspektywach i walce o awans. Ale o tym w następnym odcinku.

Tekst i fot. Jerzy Raube

08 Październik 2019 - ZAWODNICY GRUNWALDU W TVP 08 Październik 2019 - ZAWODNICY GRUNWALDU W TVP 08 Październik 2019 - ZAWODNICY GRUNWALDU W TVP 
 
 06 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  HICIOR NA NEWTONA!  
Pisaliśmy w zapowiedzi 3. kolejki I ligi piłki ręcznej, że meczem hitowym będzie konfrontacja seniorów WKS Grunwald Poznań z pretendentem do awansu do Superligi Olimpią Medex Piekary Śląskie.

Pisaliśmy w zapowiedzi 3. kolejki I ligi piłki ręcznej, że meczem hitowym będzie konfrontacja seniorów WKS Grunwald Poznań z pretendentem do awansu do Superligi Olimpią Medex Piekary Śląskie. I był hicior! Już po pierwszej połowie w kuluarach hali przy ul. Newtona słychać było uradowane głosy kibiców. - Ale grają, to się chce oglądać! Trzecia kolejka i trzecia wygrana za trzy punkty! Rewelacja!
WKS Grunwald Poznań wygrał zdecydowanie z mistrzem z ubiegłego sezonu 27:19 (16:9). - Wszyscy zawodnicy zasłużyli na ogromne brawa - komentował uradowany kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński. Znakomitą grą w obronie, popartą solidną postawą w bramce Filipa Tarko odnieśliśmy bardzo cenny sukces. W porównaniu do dwóch poprzednich meczów nie popełnialiśmy prostych błędów w ataku pozycyjnym. Cichym bohaterem meczu został bramkarz Patryk Kulczyński, który będąc zmiennikiem Filipa Tarko, obronił pod rząd pięć rzutów karnych w bardzo ważnych dla przebiegu meczu momentach. Bardzo dobre zawody Krzysztofa Westwala - zdobywcy 5 bramek oraz środkowego rozgrywającego Mikołaja Przybylskiego - zdobywcy 8 bramek, pewnego egzekutora rzutów karnych (dodajmy - 4, jeden z nich na zdjęciu). Szczegóły przebiegu walki w załączniku.
Komentarze po tym pięknym meczu wkrótce.
WKS Grunwald Poznań - Olimpia Medex Piekary Śląskie 27:19 (16:9).
Za tydzień wojskowi wybierają się na mecz do Ostrowa Wielkopolskiego. Rezerwujemy czas!
Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

06 Październik 2019 - HICIOR NA NEWTONA! 06 Październik 2019 - HICIOR NA NEWTONA! 06 Październik 2019 - HICIOR NA NEWTONA! 06 Październik 2019 - HICIOR NA NEWTONA! 06 Październik 2019 - HICIOR NA NEWTONA! 
 
 06 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NASI W RADIO POZNAŃ I TVP 3  
Nasi piłkarze ręczni cieszą się wspólnie z kibicami trzecią wygraną w sezonie 2019/2020. Tak dobrze w I lidze jeszcze nie było i oby te chwile trwały i trwały. Do Klubu napłynęło zaproszenie, aby przedstawiciele sekcji WKS Grunwald wystąpili w niedzielę, o godz.

Nasi piłkarze ręczni cieszą się wspólnie z kibicami trzecią wygraną w sezonie 2019/2020. Tak dobrze w I lidze jeszcze nie było i oby te chwile trwały i trwały. Do Klubu napłynęło zaproszenie, aby przedstawiciele sekcji WKS Grunwald wystąpili w niedzielę, o godz. 19.30, w studio TVP 3 Poznań - w audycji Sportowy weekend.
Także Radio Poznań, też w niedzielę zaprasza o godz. 18 do wysłuchania audycji sportowej od 18:10 - 18:55, W sportowym rytmie. Gośćmi będą nasi szczypiorniści. Zapraszamy do odbiorników.
Jerzy Raube

06 Październik 2019 - NASI W RADIO POZNAŃ I TVP 3 
 
 05 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  LEPSI OD MISTRZA  
Piłkarze ręczni WKS Grunwald zdecydowanie pokonali mistrza ubiegłorocznego sezonu I ligi Olimpię Medex Piekary Śląskie 27:19 (16:9). Gratulacje dla zespołu i trenera Rafała Walczaka. Wkrótce więcej informacji.

Piłkarze ręczni WKS Grunwald zdecydowanie pokonali mistrza ubiegłorocznego sezonu I ligi Olimpię Medex Piekary Śląskie 27:19 (16:9). Gratulacje dla zespołu i trenera Rafała Walczaka. Wkrótce więcej informacji.

05 Październik 2019 - LEPSI OD MISTRZA 
 
 04 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  GRUNWALD NA TRZECH FRONTACH  
W sobotę zagrają trzy drużyny Grunwaldu. Meczem hitowym jest oczywiście konfrontacja seniorów WKS Grunwald Poznań z pretendentem do awansu do Superligi Olimpią Medex Piekary Śląskie. Kibice już zacierają ręce i szykują się na wielkie widowisko i jedno jest pewne - emocji nie zabraknie.

W sobotę zagrają trzy drużyny Grunwaldu. Meczem hitowym jest oczywiście konfrontacja seniorów WKS Grunwald Poznań z pretendentem do awansu do Superligi Olimpią Medex Piekary Śląskie. Kibice już zacierają ręce i szykują się na wielkie widowisko i jedno jest pewne - emocji nie zabraknie. Początek spotkania o godz. 18.
Ale my już wcześniej wybieramy się do hali przy ul. Newtona, bowiem o godz. 16 juniorzy prowadzeni przez trenera Łukasza Rutkowskiego rozegrają swój drugi mecz w Wielkopolskiej Lidze Juniorów, tym razem z Tęczą Kościan.
Dodajmy, że aktywni są także Oldboys Grunwald. W ten weekend wezmą udział w turnieju w Kleczewie koło Konina.
W mediach społecznościowych pojawił się taki oto wpis: Miejmy nadzieję, że na wszystkich frontach odniesiemy sukcesy!
Jesteśmy ZA!!!!
Jerzy Raube

04 Październik 2019 - GRUNWALD NA TRZECH FRONTACH 
 
 02 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  PREZYDENT NA MECZU!  
W sobotę mecz faworytów w Poznaniu: WKS Grunwald spotka się z MKS Olimpia Medex Piekary Śląskie. W 3. kolejce też nie będzie łatwo, bo przyjeżdża jeden z pretendentów do awansu, a przypomnijmy, że Olimpia wygrała poprzednie rozgrywki.

W sobotę mecz faworytów w Poznaniu: WKS Grunwald spotka się z MKS Olimpia Medex Piekary Śląskie. W 3. kolejce też nie będzie łatwo, bo przyjeżdża jeden z pretendentów do awansu, a przypomnijmy, że Olimpia wygrała poprzednie rozgrywki. Zapraszamy do hali na Newtona. Bądźmy razem!
Warto poświęcić kilka zdań zespołowi z Piekar. Mają oni mocnego sponsora. Medex to autoryzowany sprzedawca węgla. I nic dziwnego, że zespół ma cieplarniane warunki do uprawiania sportu. W hali na ostatnim meczu z Miedzią Legnica był komplet widzów. i co ciekawe, jak pisze miejscowy dziennikarz: "Z trybun, naszych zawodników, wspierali m.in. Pani Prezydent Sława Umińska-Duraj wraz z I zastępcą K. Turzańskim, radny Ł. Ściebiorowski oraz Sponsorzy i Sympatycy piekarskiej Olimpii." Co prawda Miedź popsuła gospodarzom sobotni wieczór wygrywając 30:25, ale nikt nie dramatyzuje. Wprost przeciwnie, w Piekarach liczą na niespodziankę w Poznaniu. My też. Wierzymy, że wojskowi zatrzymają pretendenta i podtrzymają passę.
Jerzy Raube

02 Październik 2019 - PREZYDENT NA MECZU! 
 
 01 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  WOJOWNICY CHWALENI  
WKS Grunwald wygrał w drugiej kolejce spotkań I ligi piłki ręcznej w Lesznie z Real Astromal 20:19! Dzięki zdobyciu już 6 punktów poznaniacy plasują się w najlepszej trójce pierwszoligowców.

WKS Grunwald wygrał w drugiej kolejce spotkań I ligi piłki ręcznej w Lesznie z Real Astromal 20:19! Dzięki zdobyciu już 6 punktów poznaniacy plasują się w najlepszej trójce pierwszoligowców. 5 września, o godz. 18, Grunwald podejmie w hali przy ul. Newtona 2 jednego z faworytów do awansu Olimpię Medex Piekary Śląskie. Kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński, zaprasza miłośników szczypiorniaka na mecze. - Emocje gwarantowane. Mamy waleczny zespół, który nie pęka przed żadnym rywalem. Teraz też nie będzie łatwo, bo przyjeżdża do Poznania jeden z faworytów ligi, a przypomnijmy, że Olimpia wygrała poprzednie rozgrywki. Zapraszamy do hali na Newtona. Bądźmy razem!
Na mecz zaprasza też Głos Wielkopolski, który chwali Grunwald w tekście powyżej. Powtarzamy jak mantrę: sukces jest najlepszym marketingiem.
My też mocno kibicujemy naszym Wojownikom! A czy może być inaczej...
Jerzy Raube

01 Październik 2019 - WOJOWNICY CHWALENI 
 
 29 Wrzesień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  JEST MOC!  
I jak nie wierzyć naszym piłkarzom ręcznym. - Mamy nadzieję, że przywieziemy trzy punkty z Leszna. Jesteśmy przygotowani i zmobilizowani na walkę w sobotę - powtarzali. I stało się. Od początku na boisku rządzili zawodnicy WKS Grunwald.

I jak nie wierzyć naszym piłkarzom ręcznym. - Mamy nadzieję, że przywieziemy trzy punkty z Leszna. Jesteśmy przygotowani i zmobilizowani na walkę w sobotę - powtarzali. I stało się. Od początku na boisku rządzili zawodnicy WKS Grunwald. Oto zapis pierwszej połowy (goście na drugim miejscu): 1:4, 2:6, 3:7, 6:8 i w 25 minucie 9:10. Do przerwy 10:11.
W drugiej części Real Astromal zaczął odrabiać straty i w 35 minucie było 13:12. Ale wojskowi nie odpuszczali i w 45 minucie to oni prowadzili 16:14. Decydujące było, podobnie jak tydzień temu, ostatnie 10 minut spotkania. W 51 minucie był remis 17:17, ale 5 minut później 19 do 17 dla gospodarzy. I od tego momentu trafiali wyłącznie poznaniacy, kolejno Eryk Napieralski, Krzysztof Westwal i Damian Bajka. W ostatnich 3 minutach nie padła już ani jedna bramka, bo kapitalnie spisywała się obrona Grunwaldu.
Jest MOC! - Jeeeeest - dodał z radością trener wojskowych Rafał Walczak.
Real Astromal Leszno - WKS Grunwald Poznań 19:20 (10:11)
Jerzy Raube

29 Wrzesień 2019 - JEST MOC! 
 
 28 Wrzesień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  REAL CZEKA NA GRUNWALD  
W sobotę piłkarze ręczni WKS Grunwald rozegrają kolejny, bardzo ważny, dla układu tabeli I ligi, mecz z MKS Real Astromal w Lesznie. Stawką jest utrzymanie na podium sezonu 2019/2020. Taka szansa rodzi się, bowiem na inaugurację wojskowi zdobyli 3 punkty po wygranej 27:26 z PKM Zachód AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W sobotę piłkarze ręczni WKS Grunwald rozegrają kolejny, bardzo ważny, dla układu tabeli I ligi, mecz z MKS Real Astromal w Lesznie. Stawką jest utrzymanie na podium sezonu 2019/2020. Taka szansa rodzi się, bowiem na inaugurację wojskowi zdobyli 3 punkty po wygranej 27:26 z PKM Zachód AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ogóle I liga jest bardzo wyrównana i każdy mecz to walka. Podobnie będzie w sobotę w derby Wielkopolski. - Zawsze w Lesznie toczyliśmy zacięte boje i wyniki oscylowały wokół remisu - mówi kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński. - Wiadomo, że gospodarze zrobili duże zmiany w składzie zespołu. Na ile im to pomoże przekonamy się wkrótce. U nas raczej nie zagra rozgrywający Michał Tórz oraz kołowy Patryk Piechowiak, którzy leczą kontuzje. Pozostali zawodnicy są gotowi do gry. Jedziemy bojowo nastawieni.
Potwierdza to także bramkarz Patryk Kulczyński, który trafnie wytypował wynik pierwszego meczu w tym sezonie. - Mam nadzieję, że przywieziemy trzy punkty z Leszna. Zrobimy wszystko, aby nie popełnić tylu błędów ile przydarzyło się nam w spotkaniu z Zieloną Górą. Tak to bywa w pierwszych spotkaniach nowego sezonu. Jesteśmy przygotowani i zmobilizowani na walkę w sobotę - dodał.
A co słychać w obozie rywali? Jak pisze Leszczyński Sport: Podopieczni Macieja Wieruckiego chociaż triumfu nie święcili, to pokazali się z dobrej strony w starciu wyjazdowym z Siódemką Miedzią Legnica. Pomimo licznych osłabień, wynik przez długi czas był na styku. Ostatecznie, rywal okazał się lepszy, zwyciężając 30:25.
I o meczu derbowym:
Nie da się ukryć, że obu ekipom będzie zależało na udowodnieniu swojej wyższości w tak wyjątkowej konfrontacji. Zapowiada się niezwykle interesujące widowisko, a my serdecznie na nie zapraszamy. Początek zawodów w hali Trzynastka o godzinie 18:00.
Będzie się działo...
Jerzy Raube

28 Wrzesień 2019 - REAL CZEKA NA GRUNWALD 28 Wrzesień 2019 - REAL CZEKA NA GRUNWALD 
 
 07 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  Z BOREM NIE MA ŻARTÓW  
To już przedostatni mecz w tym roku! Wicelider grupy B pierwszej ligi piłki ręcznej WKS Grunwald wybiera się do SPR Bór Oborniki Śląskie. To zespół z dorobkiem czterech punktów, ale jak uczy życie nikt przed meczem nie oddaje pola.

To już przedostatni mecz w tym roku! Wicelider grupy B pierwszej ligi piłki ręcznej WKS Grunwald wybiera się do SPR Bór Oborniki Śląskie. To zespół z dorobkiem czterech punktów, ale jak uczy życie nikt przed meczem nie oddaje pola. - Na pewno czeka nas walka, a nie spacer ? mówi trener Rafał Walczak. W tej lidze każdy rywal jest groźny i na pewno w Obornikach musimy się nabiegać. Tym bardziej, że w ekipie Boru jest kilku bardzo doświadczonych zawodników, którzy zawieszą nam wysoko poprzeczkę...
Przeglądając klasyfikację strzelców łatwo zauważyć, bo na trzecim i czwartym miejscu są bardzo dobrze rzucający gracze z Obornik: Kamil Ramiączek 73 bramki i Artur Szabat 72.
Gospodarze zapraszają do kibicowania w hali sportowej przy ul. Kownackiego 4 w Obornikach Śląskich. Najzagorzalsi sympatycy Grunwaldu wybierają się na spotkanie.
Kto nie będzie mógł przybyć na mecz, może znaleźć czas na transmisję FB Telewizja Wzgórz Trzebnickich. Start godzina 18. Bądźcie z Nami, by wspólnie uczestniczyć w sportowych emocjach!
Jerzy Raube

07 Grudzień 2019 - Z BOREM NIE MA ŻARTÓW 
 
 05 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  AUDYCJA W RADIO POZNAŃ POWIEDZIELI O...  
To nasi przedstawiciele podczas nagrywania audycji @radiopoznansa podczas SportowaArena. Ciekawi o co byli pytani w studio nasi przedstawiciele? Zapraszamy do odsłuchania audycji https://radiopoznan.

To nasi przedstawiciele podczas nagrywania audycji @radiopoznansa podczas SportowaArena.
Ciekawi o co byli pytani w studio nasi przedstawiciele?
Zapraszamy do odsłuchania audycji

https://radiopoznan.fm/audycja/sportowa-arena/sportowa-arena-2-12-2019?fbclid=IwAR3h5SMU_WA1QQo7qlZi27CyFZdoGveyplGvBQd99fROpe-sartoxsyJ2-0

05 Grudzień 2019 - AUDYCJA W RADIO POZNAŃ POWIEDZIELI O... 
 
 04 Grudzień 2019 
 Klub WKS Grunwald 
  PISZĄ O NASZYCH  
W prasie,w stacjach telewizyjnych i radiowych ukazują się artykuły i audycje na temat ostatnich występów hokeistów na trawie i piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Ci pierwsi rozpoczęli sezon halowy.

W prasie,w stacjach telewizyjnych i radiowych ukazują się artykuły i audycje na temat ostatnich występów hokeistów na trawie i piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Ci pierwsi rozpoczęli sezon halowy. Z kolei szczypiorniści kończą pierwszą rundę sezonu 2019/2020 I ligi. Przed nimi jeszcze 2 ważne mecze w grudniu. W najbliższą sobotę, o godz. 18 wystąpią w Obornikach Śląskich. Z kolei 14 grudnia w Gorzowie dojdzie do konfrontacji lidera grupy B Stali z wiceliderem WKS Grunwald. Aktualnie obie ekipy mają po 24 punkty.
W załączniku wczorajszy artykuł z Głosu Wielkopolskiego.
Jerzy Raube

04 Grudzień 2019 - PISZĄ O NASZYCH 
 
 03 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NAJTWARDSI W BUKU  
 Zawodnicy OLDBOY WKS Grunwald Poznań uczestniczyli w organizowanym w Buku IV Turnieju im. H. Łubińskiego w piłce ręcznej zespołów +35 o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Buk. - Dzięki zaangażowaniu Burmistrza Pawła Adama i władz Buku jak też Wicestarosty Poznańskiego Tomasza Łubińskiego turniej wypadł pod względem sportowym i organizacyjnym bardzo dobrze ? informuje Michał Bąk z Oldboy WKS Grunwald.

 Zawodnicy OLDBOY WKS Grunwald Poznań uczestniczyli w organizowanym w Buku IV Turnieju im. H. Łubińskiego w piłce ręcznej zespołów +35 o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Buk. - Dzięki zaangażowaniu Burmistrza Pawła Adama i władz Buku jak też Wicestarosty Poznańskiego Tomasza Łubińskiego turniej wypadł pod względem sportowym i organizacyjnym bardzo dobrze ? informuje Michał Bąk z Oldboy WKS Grunwald. Poznaniacy zajęli czwarte miejsce. Pierwsze miejsce w tym roku zdobył zespół Krzysztofa Nowaczyka Start Konin.
W turnieju uczestniczyli ponadto Nielba Wągrowiec, Spartakus Buk, Start Konin, Oborniki Śląskie, Koronowo i gospodarz Oldboy WKS Grunwald. Zawodnicy chcą podziękować wspierającym nasz zespół, firmom: BUDCHEM z Poznania i TG SECURITY Polska.
JR
 

03 Grudzień 2019 - NAJTWARDSI W BUKU 
 
 02 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  UCZESTNICZYMY W AUDYCJI RADIA POZNAŃ  
W sporcie bardzo ważne jest, aby po porażce umieć się podnieść. Wszystko wskazuje na to, że tak dzieje się w przypadku piłkarzy ręcznych pierwszoligowego Grunwaldu Poznań. Po marniutkim poprzednim sezonie w bieżącym - wojskowi mkną przez krajowe parkiety.

W sporcie bardzo ważne jest, aby po porażce umieć się podnieść.
Wszystko wskazuje na to, że tak dzieje się w przypadku piłkarzy ręcznych
pierwszoligowego Grunwaldu Poznań. Po marniutkim poprzednim sezonie w
bieżącym - wojskowi mkną przez krajowe parkiety. O tym i o szansach na
duży ligowy handball w stolicy Wielkopolski porozmawiamy w kolejnym
wydaniu audycji Sportowa Arena na antenie Radia Poznań.
W poniedziałek 2 grudnia od godziny 21.05 naszymi gośćmi w studiu
będą: trener szczypiornistów Grunwaldu-Rafał Walczak, kierownik
ekipy-Krzysztof Brzeziński oraz rozgrywający-Mikołaj Przybylski. Do
rozmów ze Słuchaczami będzie czynny nasz telefon 618 654 654. Polecamy i
zapraszamy!
Przedstawicieli Naszego Klubu zaprasza Krzysztof Ratajczak
Kierownik Zespołu Redakcyjnego Sportu, Polskie Radio Poznań.
Red. Jerzy Raube

02 Grudzień 2019 - UCZESTNICZYMY W AUDYCJI RADIA POZNAŃ 
 
 01 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  KILER-ÓW 2-ÓCH  
Na meczach piłkarzy ręcznych WKS Grunwald jest jak u Hitchcocka. Najpierw jest trzęsienie ziemi, a później emocje rosną. Tak też było w sobotę w spotkaniu z MKS Wieluń. Zaczęło się miło i przyjemnie od powitania gości, oklasków licznie przybyłych kibiców, szybkich akcji i prowadzenia 7:3, 11:7.

Na meczach piłkarzy ręcznych WKS Grunwald jest jak u Hitchcocka. Najpierw jest trzęsienie ziemi, a później emocje rosną. Tak też było w sobotę w spotkaniu z MKS Wieluń. Zaczęło się miło i przyjemnie od powitania gości, oklasków licznie przybyłych kibiców, szybkich akcji i prowadzenia 7:3, 11:7. I się zaczęło (zacięło?). Na tablicy wynik zaczął oscylować w stronę remisu. Małe trzęsienie nastrojów. Emocje wzrosły na tyle mocno, że przed przerwą wyświetlono na tblicy wynik 13 do 12.
Kibice wychodzili przed halę przy ul. Newtona aby ochłonąć w rześkim powietrzu. Przeważały opinie, że wygramy, ale rywal jest naprawdę bardzo mocny, poukładany i wie na czym polega nowoczesny szcypiorniak.
Po zmianie stron to już była inna bajka. Tak dosłownie to Damian Bajka rozdawał karty w sytuacjach pod bramką Wielunia. On trzymał wynik. Z aplauzem kibice powitali na parkiecie obrotowego Patryka Piechowiaka, który powrócił do gry po poważnej kontuzji nogi. Nie tylko zaliczył swoją obecność, ale zaliczył 2 ważne trafienia. W bramce mieliśmy Filipa Tarko, który zadziwił chyba wszystkich. Naszym skromnym zdaniem zagrał jeden z najlepszych meczów w karierze. Zatrzymał 7 a może nawet 8 ataków rywali! A wynik cały czas oscylował blisko remsu (było 18:18, 20:18, 22:20, 24:22). W samej końcówce dramat przeradzał się w horror. 59 minuta i na tablicy pojawia się 24:23. 59 min. 32 sek. Po rzucie Mikołaja Przybylskiego 25:23! A 9 sekund później: tylko 25:24. I Grunwald traci piłkę! Atak rywali i jeden z naszych bohaterów Filip Tarko broni atak rywali. Czas dla kolegów, którzy wpadają na parkiet, są uściski i emocje. Kilerów w tym spotkaniu było dwóch - Filip i Mikołaj, ale pozostali zawodnicy też walczyli jak lwy. Grunwald nadal stara się o mistrzostwo grupy B. Jest w grze o pełną pulę!

WKS Grunwald Poznań - MKS Wieluń 25:24 (13:12)
WKS Grunwald: Wenta, Tarko, Kulczyński, Bartłomiejczyk 4, Fogler, Westwal 2, Martyński 1, Piechowiak 2, Bajka 5, Nieradko 3, Przybylski 5, Tórz 2, Czerwiński 1, Wiśniewski, Nowicki, Stachowiak.

Jerzy Raube

01 Grudzień 2019 - KILER-ÓW 2-ÓCH 01 Grudzień 2019 - KILER-ÓW 2-ÓCH 01 Grudzień 2019 - KILER-ÓW 2-ÓCH 01 Grudzień 2019 - KILER-ÓW 2-ÓCH 01 Grudzień 2019 - KILER-ÓW 2-ÓCH 
 
 01 Grudzień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NASI W RADIU POZNAŃ  
SZCZYPIORNIAK I GRUNWALD W SPORTOWEJ ARENIE!!! ========================= W sporcie bardzo ważne jest, aby po porażce umieć się podnieść. Wszystko wskazuje na to, że tak dzieje się w przypadku piłkarzy ręcznych pierwszoligowego Grunwaldu Poznań.

SZCZYPIORNIAK I GRUNWALD
W SPORTOWEJ ARENIE!!!
=========================
W sporcie bardzo ważne jest, aby po porażce umieć się podnieść.
Wszystko wskazuje na to, że tak dzieje się w przypadku piłkarzy ręcznych
pierwszoligowego Grunwaldu Poznań. Po marniutkim poprzednim sezonie w
bieżącym - wojskowi mkną przez krajowe parkiety. O tym i o szansach na
duży ligowy handball w stolicy Wielkopolski porozmawiamy w kolejnym
wydaniu audycji Sportowa Arena na antenie Radia Poznań.
W poniedziałek 2 grudnia od godziny 21.05 naszymi gośćmi w studiu
będą: trener szczypiornistów Grunwaldu-Rafał Walczak, kierownik
ekipy-Krzysztof Brzeziński oraz rozgrywający-Mikołaj Przybylski. Do
rozmów ze Słuchaczami będzie czynny nasz telefon 618 654 654. Polecamy i
zapraszamy!
Przedstawicieli Naszego Klubu zaprasza Krzysztof Ratajczak
Kierownik Zespołu Redakcyjnego Sportu, Polskie Radio Poznań.
Red. Jerzy Raube

01 Grudzień 2019 - NASI W RADIU POZNAŃ 
 
 29 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  WSZYSCY NA NEWTONA!  
To już ostatni mecz w tym roku! Nie może Ciebie zabraknąć! Dodajmy ostatni w tym roku na swoim boisku. Zatem koniecznie wszyscy w sobotę podążamy do hali przy ul. Newtona 2. W ubiegłą sobotę było bardzo przyjemnie.

To już ostatni mecz w tym roku! Nie może Ciebie zabraknąć! Dodajmy ostatni w tym roku na swoim boisku. Zatem koniecznie wszyscy w sobotę podążamy do hali przy ul. Newtona 2. W ubiegłą sobotę było bardzo przyjemnie. Zjawiło się rekordowo dużo kibiców, sponsorów zespołu piłki ręcznej, wreszcie zawitali honorowi goście z wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim i dyrektor wydziału sportu UM Ewą Bąk. Pani dyrektor nie szczędziła komplementów i naszym zawodnikom i organizatorom. Dziękowała za dobry występ i podkreślała atmosferę. Tę na trybunach, gdzie bardzo głośno i kulturalnie reagowała publiczność, a także za pomysł na przerwę w meczu. Była ciekawa oferta i dla dzieci, młodzieży, a także dla dorosłych. Jesteśmy pewni, że znów przedstawiciele sekcji piłki ręcznej zrobią nam sympatykom miłą niespodziankę. Najbardziej liczymy na wygraną WKS Grunwald w kolejnym spotkaniu I ligi, tym razem z MKS Wieluń. Chociaż znów nie będzie to takie proste, bo rywal należy do czołówki grupy B i w tym sezonie ma już na koncie przyzwoite osiągnięcia i 14 punktów na koncie. Ale my mamy nadzieję, że w tym spotkaniu konto punktowe powiększy wyłącznie wicelider tabeli WKS!
Szczegóły organizacyjne meczu w załączniku.
Jerzy Raube

29 Listopad 2019 - WSZYSCY NA NEWTONA! 29 Listopad 2019 - WSZYSCY NA NEWTONA! 
 
 28 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  KLIKAMY WYSYŁAMY GŁOSUJEMY!  
Przypominamy, że trener Rafał Walczak i jego zespół WKS Grunwald otrzymali nominacje do Czwartej edycja plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego" pod honorowym patronatem Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rozpoczęta.

Przypominamy, że trener Rafał Walczak i jego zespół WKS Grunwald otrzymali nominacje do Czwartej edycja plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego" pod honorowym patronatem Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rozpoczęta. Szukamy najlepszych z najlepszych - juniorów, sportowców, trenerów i drużyn.

- Największą siłą tego plebiscytu jest to, że poświęcony jest on sportowcom wszystkich dyscyplin i wszystkich szczebli - mówi Adam Pawłowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego. - Nagrodzimy w nim zarówno mistrzów Polski, jak i sportowe talenty, które dopiero rodzą się w różnych zakątkach Wielkopolski. Docenienie amatorów, zawodowców i tych, którzy ich szkolą, to świetne uzupełnienie tradycyjnych wyborów złotej dziesiątki w naszym Plebiscycie na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski. Cieszę się, że niektórzy laureaci będą mogli odebrać nagrody wśród największych czempionów na Wielkim Balu Sportowca. Listy gratulacyjne oraz specjalne okolicznościowe medale odbiorą oni też od Andrzeja Kraśnickiego.

Głosujmy na Naszych Reprezentantów z WKS Grunwald Poznań!
Przepis prowadzący do sukcesu w załączniku!

Jerzy Raube

28 Listopad 2019 - KLIKAMY WYSYŁAMY GŁOSUJEMY! 
 
 26 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  HIT DLA GRUNWALDU  
Hit dla Grunwaldu. W derby wojskowych lepszy Grunwald. Zwycięstwo po wielkiej bitwie... Takie tytuły oglądaliśmy w mediach po wygranej piłkarzy ręcznych WKS Grunwald z WKS Śląsk Forza Wrocław.

Hit dla Grunwaldu. W derby wojskowych lepszy Grunwald. Zwycięstwo po wielkiej bitwie... Takie tytuły oglądaliśmy w mediach po wygranej piłkarzy ręcznych WKS Grunwald z WKS Śląsk Forza Wrocław. W Poznaniu mamy znów modę na szczypiorniak. Świadczy o tym komplet kibiców w hali przy ul. Newtona. Głos Wielkopolski nawiązuje w artykule do historycznych już spotkań obu wojskowych klubów. To już było, a teraz rodzi się nowe.
W najbliższą sobotę, o godz. 18, Grunwald znów gra na Newtona, tym razem z MKS Wieluń. Oj, będzie się działo...
Jerzy Raube

26 Listopad 2019 - HIT DLA GRUNWALDU 
 
 25 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NASI W PLEBISCYCIE - GŁOSUJEMY!  
Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań potwierdzili to choćby w sobotę wygrywając z WKS Śląsk Forza Wrocław, że chcą nawiązać do najlepszych czasów, kiedy to Poznań był jednym z najlepszych ośrodków szczypiorniaka w kraju i zdobywał medale Mistrzostw Polski.

Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań potwierdzili to choćby w sobotę wygrywając z WKS Śląsk Forza Wrocław, że chcą nawiązać do najlepszych czasów, kiedy to Poznań był jednym z najlepszych ośrodków szczypiorniaka w kraju i zdobywał medale Mistrzostw Polski. Do grona najlepszych jeszcze co prawda daleka droga, ale póki co podopieczni Rafała Walczaka pozytywnie zaskakują i wygrywają mecz za meczem i jak do tej pory są jedynym zespołem bez porażki w bieżącym sezonie.

Miło poinformować, że trener Rafał Walczak i jego zespół WKS Grunwald otrzymali nominacje do Czwartej edycja plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego" pod honorowym patronatem Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rozpoczęta. Szukamy najlepszych z najlepszych - juniorów, sportowców, trenerów i drużyn.

- Największą siłą tego plebiscytu jest to, że poświęcony jest on sportowcom wszystkich dyscyplin i wszystkich szczebli - mówi Adam Pawłowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego. - Nagrodzimy w nim zarówno mistrzów Polski, jak i sportowe talenty, które dopiero rodzą się w różnych zakątkach Wielkopolski. Docenienie amatorów, zawodowców i tych, którzy ich szkolą, to świetne uzupełnienie tradycyjnych wyborów złotej dziesiątki w naszym Plebiscycie na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski. Cieszę się, że niektórzy laureaci będą mogli odebrać nagrody wśród największych czempionów na Wielkim Balu Sportowca. Listy gratulacyjne oraz specjalne okolicznościowe medale odbiorą oni też od Andrzeja Kraśnickiego.

Głosujmy na Naszych Reprezentantów z WKS Grunwald Poznań! Poniżej link

https://gloswielkopolski.pl/mistrzowie-sportu-2019-szukamy-najpopularniejszych-juniorow-sportowcow-trenerow-i-druzyny-zglos-kandydatow-i-glosuj/ar/c2-14481843

Klikamy i głosujemy!

Jerzy Raube

25 Listopad 2019 - NASI W PLEBISCYCIE - GŁOSUJEMY! 
 
 24 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI  
W sobotni wieczór w hali przy ul. Newtona było bardzo przyjemnie. Zjawiło się rekordowo dużo kibiców, sponsorów zespołu piłki ręcznej, wreszcie zawitali honorowi goście z wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim i dyrektor wydziału sportu UM Ewą Bąk.

W sobotni wieczór w hali przy ul. Newtona było bardzo przyjemnie. Zjawiło się rekordowo dużo kibiców, sponsorów zespołu piłki ręcznej, wreszcie zawitali honorowi goście z wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim i dyrektor wydziału sportu UM Ewą Bąk. Prezes sekcji piłki ręcznej WKS Grunwald płk pil. Grzegorz Ślusarz obdarował gości klubowymi szalikami. To był dopiero przedsmak emocji, bowiem te największe zagwarantowali zawodnicy obu zespołów. Goście z WKS Śląsk Forza Wrocław zaczęli od mocnego uderzenia przeprowadzając szybkie i co najważniejsze dla nich skuteczne ataki. Gospodarze grali momentami nerwowo i stąd kilka strat. Na szczęście najwięcej spokoju zachował rozgrywający Mikołaj Przybylski trafiając raz po raz do bramki Śląska. Jak przystało na Mikołaja to on otworzył worek z prezentami. Dość powiedzieć, że ustanowił swoisty rekord w tym sezonie, zdobywając aż 10 bramek. Czynił to dzięki udanym zagrywkom całego zespołu, przygotowanym przez trenera Rafała Walczaka. W tym sezonie oglądamy nową jakość w grze wojskowych. Niejako w odpowiedzi jest duże zainteresowanie Naszym zespołem, hala przy Netwona wypełniła się po brzegi. Było głośno, ale kulturalnie, w miłej atmosferze przyjmowano na stojąco udane akcje w ataku i wspaniałe obrony bramkarzy. Na koniec były brawa i szczere gratulacje. Pani dyrektor Ewa Bąk powiedziała nam z uśmiechem: - To był dobry mecz i super atmosfera! Oby tak dalej - dodała.
A już w najbliższą sobotę, o godz. 18, mecz z kolejnym mocnym zespołem MKS Wieluń. Musimy to zobaczyć!
Fot. sportowy-poznan, Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

24 Listopad 2019 - MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI 24 Listopad 2019 - MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI 24 Listopad 2019 - MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI 24 Listopad 2019 - MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI 24 Listopad 2019 - MIKOŁAJ(E) Z PREZENTAMI 
 
 23 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  WALKA O SUPERLIGĘ ZE WSKAZANIEM NA GRUNWALD!  
Mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy WKS Grunwald Poznań i WKS Śląsk Forza Wrocław dostarczył ogromnych emocji. Jedna z pań kibicek powiedziała nam, że był to horror. Dodaliśmy, ale z happy enedem.

Mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy WKS Grunwald Poznań i WKS Śląsk Forza Wrocław dostarczył ogromnych emocji. Jedna z pań kibicek powiedziała nam, że był to horror. Dodaliśmy, ale z happy enedem. O tak, roześmiała się. Chłopcy byli wspaniali! To najlepsza ocena dla zespołu wojskowych. Wygrali kolejny mecz we własnej hali 25:23 (15:13).
Pisaliśmy przed meczem,że obie ekipy aspirują do awansu i pokazały, że tak jest i będzie. Od początku było nerwowo. Tylko w ciągu 12 minut gospodarze popełnili trzy straty w ataku. I nic dziwnego, że przegrywali 4:5. Na szczęście na parkiecie był jeden z liderów zespołu Mikołaj Przybylski, który kontrolował wynik. Do stanu 7:8 Mikołaj zdobył 5 bramek. Na 8:8 rzucił Michał Nieradko po wspaniałej kontrze całego zespołu. I od tego momentu Grunwald zaczął dyktować reguły gry. Trafiali do bramki rywali Daniel Bartłomiejczyk, Michał Tórz, Wojtek Jankowiak, a wynik do przerwy ustalił doświadczony Krzysztof Martyński.
Po zmianie stron grę zdominowała walka w obronie. Znakomicie też bronili bramkarze obu zespołów Filip Tarko i jego vis a vis Marcin Młoczyński. Na zwycięzcę typujemy Filipa, bo on w dużym stopniu przyczynił się do wygranej poznańskich wojskowych!
Decydujący moment meczu miał miejsce w 55 minucie, kiedy to Robert Fogler po 11 minutach przestoju gospodarzy, rzucił na 23:20! Potem dołożyli na 24:22 Trojan Stróżyński i na 25:22 Mikołaj Przybylski i było po meczu!
Brawo trener Rafał Walczak za taktyczne pomysły. Brawo TEAM za wykonanie! Walka o Superligę zmierza w dobrym kierunku.
Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube


23 Listopad 2019 - WALKA O SUPERLIGĘ ZE WSKAZANIEM NA GRUNWALD! 
 
 22 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  WALKA O SUPERLIGĘ PRETENDENTÓW W POZNANIU  
Listopadowe mecze piłkarzy ręcznych WKS Grunwald można określić jednym mianem: spotkania na szczycie. Tak się bowiem ułożył kalendarz spotkań, że poznaniacy trafiają na zespoły ścisłej czołówki.

Listopadowe mecze piłkarzy ręcznych WKS Grunwald można określić jednym mianem: spotkania na szczycie. Tak się bowiem ułożył kalendarz spotkań, że poznaniacy trafiają na zespoły ścisłej czołówki. Nie umilkły jeszcze komentarze po ostatnim wyjeździe do Legnicy, a tu już czekają kolejne emocje. W sobotę przyjeżdża, do hali przy ul. Newtona, wicelider grupy B Śląsk Forza Wrocław. To nie przypadek, bo przed sezonem wrocławianie wzmocnili skład personalny. I jak widać są tego efekty. W czołówce klasyfikacji strzelców I ligi plasują się Marcel, Ungier, Konrad Cegłowski, Piotr Burzyński, Bartosz Markiewicz, zaś ostoją bramki jest Marcin Młoczyński. Podopieczni Marcina i Marka Paliców rewelacyjnie rozpoczęli sezon 2019/2020. W ośmiu rozegranych dotychczas spotkaniach zanotowali aż sześć zwycięstw i zaznali tylko dwóch porażek (ze Stalą w Gorzowie 22:23 i z Olimpią w Piekarach Śląskich 23:24). W inauguracyjnej kolejce WKS Śląsk Forza otrzymał trzy punkty walkowerem. - Rok temu płaciliśmy frycowe beniaminka I ligi mężczyzn. Po roku gry na tym poziomie rozgrywek jesteśmy bogatsi o cały bagaż doświadczeń. Świadomi celu i tego jak powinno się grać na zapleczu PGNiG Superligi Mężczyzn, wyciągnęliśmy wnioski i na każdego przeciwnika mamy przygotowaną specjalną taktykę - mówił Marcin Palica, trener WKS Śląsk Forza Wrocław.
A jakie nastroje w ekipie Grunwaldu? - Na pewno zrobimy wszystko aby odrobić to, co straciliśmy ostatnio w Legnicy - mówił dzisiaj rano doświadczony bramkarz Patryk Kulczyński. Znamy klasę rywala, ale też wiemy, że stać nas na dobrą i skuteczną grę. W porównaniu z poprzednim sezonem tworzymy spójny kolektyw. Zapraszamy naszych sympatyków na sobotni mecz. Bądźmy razem ? dodał. Zapewniamy - będziemy jak zawsze kibicować i jesteśmy pewni emocji!
Szczegóły w załączniku.
Jerzy Raube

22 Listopad 2019 - WALKA O SUPERLIGĘ PRETENDENTÓW W POZNANIU 
 
 21 Listopad 2019 
 Klub WKS Grunwald 
  TRENER I DRUŻYNA NOMINOWANI!  
Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań chcą nawiązać do najlepszych czasów, kiedy to Poznań był jednym z najlepszych ośrodków szczypiorniaka w kraju i zdobywał medale Mistrzostw Polski. Do grona najlepszych jeszcze co prawda daleka droga ale póki co podopieczni Rafała Walczaka pozytywnie zaskakują i wygrywają mecz za meczem i jak do tej pory są jedynym zespołem bez porażki w bieżącym sezonie.

Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań chcą nawiązać do najlepszych czasów, kiedy to Poznań był jednym z najlepszych ośrodków szczypiorniaka w kraju i zdobywał medale Mistrzostw Polski. Do grona najlepszych jeszcze co prawda daleka droga ale póki co podopieczni Rafała Walczaka pozytywnie zaskakują i wygrywają mecz za meczem i jak do tej pory są jedynym zespołem bez porażki w bieżącym sezonie.

Miło poinformować, że trener Rafał Walczak i jego zespół WKS Grunwald otrzymali nominacje do
Czwartej edycja plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego" pod honorowym patronatem Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rozpoczęta. Szukamy najlepszych z najlepszych - juniorów, sportowców, trenerów i drużyn.

- Największą siłą tego plebiscytu jest to, że poświęcony jest on sportowcom wszystkich dyscyplin i wszystkich szczebli - mówi Adam Pawłowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego. - Nagrodzimy w nim zarówno mistrzów Polski, jak i sportowe talenty, które dopiero rodzą się w różnych zakątkach Wielkopolski. Docenienie amatorów, zawodowców i tych, którzy ich szkolą, to świetne uzupełnienie tradycyjnych wyborów złotej dziesiątki w naszym Plebiscycie na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski. Cieszę się, że niektórzy laureaci będą mogli odebrać nagrody wśród największych czempionów na Wielkim Balu Sportowca. Listy gratulacyjne oraz specjalne okolicznościowe medale odbiorą oni też od Andrzeja Kraśnickiego.

Głosujmy na Naszych Reprezentantów z WKS Grunwald Poznań! Poniżej link

https://gloswielkopolski.pl/mistrzowie-sportu-2019-szukamy-najpopularniejszych-juniorow-sportowcow-trenerow-i-druzyny-zglos-kandydatow-i-glosuj/ar/c2-14481843

Klikamy i głosujemy!

Tekst i fot. Jerzy Raube

21 Listopad 2019 - TRENER I DRUŻYNA NOMINOWANI! 
 
 20 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  DROGA DO SUPERLIGI  
To co zrobiły w ostatniej kolejce w meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej, Siódemka Miedź Legnica i WKS Grunwald Poznań, nie notowała historia tej dyscypliny sportu. Otóż od 2 sezonów obowiązuje przepis, aby przy remisie w regulaminowym czasie, rozstrzygać muszą rzuty karne.

To co zrobiły w ostatniej kolejce w meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej, Siódemka Miedź Legnica i WKS Grunwald Poznań, nie notowała historia tej dyscypliny sportu. Otóż od 2 sezonów obowiązuje przepis, aby przy remisie w regulaminowym czasie, rozstrzygać muszą rzuty karne. I tak też było w Legnicy, ale do wyłonienia zwycięzcy potrzeba ich było aż 40! I to jest właśnie obowiązujący w Polsce rekord. Ten wynik poszedł w świat. Odnotowały go gazety i portale sportowe. Nic lepszego na promocję, jak taki wynik!
Ale nie tylko ostatni rezultat liczy się w ocenie piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Ważna jest postawa na boisku. Wypadkowa wielu czynników pozwala piastować drugie miejsce w tabeli z dorobkiem takiej samej ilości punktów jak liderującej Stali Gorzów. To już nie chwyt marketingowy, ale rzeczywistość, że wojskowi w tym sezonie aspirują do medalowego miejsca. A sportowy układ spotkań i wyników zadecyduje, jaka to lokata będzie. Czy premiująca awansem do Superligi, a dlaczego nie...
To już nie byłaby niespodzianka, biorąc pod uwagę chociażby ostatni występ w Legnicy. W ubiegłym sezonie Miedź dość łatwo wygrała mecze z Grunwaldem. Teraz role się odwróciły, bowiem karty rozdawali goście. Oni dyktowali warunki walki, pokazali, że zrodził się zespół. Jedynie w końcówce zabrakło nieco spokoju i szczęścia. Decydowały niuanse techniczne, ale widać wyraźny progres umiejętności i założeń taktycznych. Nie ma innej drogi jak realizacja dobrze rozpoczętego planu na ten sezon. Podium! Czyli w sobotę walka w derby wojskowych ze Śląskiem Forza Wrocław! O trzy punkty!
Jerzy Raube

20 Listopad 2019 - DROGA DO SUPERLIGI 
 
 17 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  TAKIEGO MECZU JESZCZE NIE BYŁO...  
To zgodna opinia tych co oglądali na żywo mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy Siódemką Miedź Legnica i WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do awansu i pokazały, że nie żartują.

To zgodna opinia tych co oglądali na żywo mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy Siódemką Miedź Legnica i WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do awansu i pokazały, że nie żartują. Było w tym spotkaniu wszystko co kibice lubią. Mocna walka w obronie, szybkie kontry, ale też mądra gra w ataku pozycyjnym. Młodszy zespół gospodarzy naszpikowany młodzieżowymi reprezentantami Polski nie zabiegał poznaniaków. Świadczy to o dobrej formie fizycznej podopiecznych Rafała Walczaka.
Po nerwowym początku, od stanu 5:7, zespoły grały bramkę za bramkę, ale na przerwę goście schodzili z parkietu prowadząc 14:13. Po przerwie zaczęła się budować przewaga Grunwaldu, choć nie była większa niż trzema bramkami. Kapitalne akcje zespołowe kończone przez Damiana Bajkę, Daniela Bartłomiejczyka, Krzysztofa Westwala, Wojciecha Jankowiaka czy Krzysztofa Martyńskiego pozwalały snuć marzenia o trzech punktach. Tym bardziej, że w końcówce było 29:26 i 30:28. Gospodarzom niesionym głośnym dopingiem kibiców udało się wyrównać dosłownie w ostatniej sekundzie. Remis 30:30 i rzuty karne. Prawdziwa rosyjska ruletka zakończona wynikiem 20 do 19. Ogromna radość gospodarzy i gorzki smak jednego punktu gości. Ale nie punkty się liczą. Najważniejsze, że cały zespół Grunwaldu pokazał charakter, wolę walki. My, kibice dziękujemy za wspaniałe emocje. Co prawda trener podczas omówienia spotkania będzie miał swoje uwagi, ale to już jest sprawa szatni.
Takiego meczu jeszcze nie było - zagailiśmy do rozemocjonowanego kierownika sekcji Krzysztofa Brzezińskiego. Tak, i pewnie nie będzie - odpowiedział. A teraz chyba nasz najważniejszy mecz w tej rundzie - wojskowe derby ze Śląskiem Wrocław.
Do tematu powrócimy wkrótce.

Siódemka Miedź Legnica - WKS Grunwald Poznań 30:30 (13:14), 20:19 w rz. k.

WKS Grunwald: Wenta, Kulczyński, Tarko - Bartłomiejczyk 5, Fogler, Stróżyński 1, Westwal 4, Martyński 1, Nowicki 3, Jankowiak 4, Bajka 5, Nieradko, Przybylski 3, Tórz 3, Czerwiński 1, Stachowiak. Kary: 14 min.
Siódemka: Mazur, Stachurski, Dekarz - Majewski 8, Styrcz 5, Przybylak, Płaczek 1, Kowalik 2, Bogudziński 4, Piwko, Wychowaniec 5, Mosiołek 3, Paterek 2. Kary: 8 min.

Przebieg meczu: 3:3 (5 min.), 5:4 (10), 7:5 (15), 8:8 (20), 10:10 (25), 13:14 (30), 15:18 (35), 19:21 (40), 22:23 (45), 23:25 (50), 26:28 (55), 29:30, 30:30 (59).

Jerzy Raube

17 Listopad 2019 - TAKIEGO MECZU JESZCZE NIE BYŁO... 
 
 15 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  WSZYSCY KIBICUJEMY W LEGNICY  
W meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej Siódemka Miedź Legnica podejmie w sobotę WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do awansu i nie trzeba dodawać, jak gorąco jest w obu ekipach. Siódemka poległa w ostatniej kolejce u siebie ze Śląskiem Forza Wrocław ale tylko jedną bramką 25:26.

W meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej Siódemka Miedź Legnica podejmie w sobotę WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do awansu i nie trzeba dodawać, jak gorąco jest w obu ekipach. Siódemka poległa w ostatniej kolejce u siebie ze Śląskiem Forza Wrocław ale tylko jedną bramką 25:26. Mimo poważnego osłabienia kadrowego walczyła do samego końca. Mimo sytuacji w grupie B I ligi i kłopotów rywali trener wojskowych Rafał Walczak zaleca swoim zawodnikom pełną koncentrację i mobilizację. - Oni nie mają nic do stracenia, zapewne zagrają na maksa, będą nieobliczalni. My jednak musimy być zmobilizowani, kontrolować grę. Na pewno nie będzie to łatwe spotkanie, ale w tej lidze inaczej być nie może ? oceniał poznański szkoleniowiec.
Do Legnicy nie jest tak daleko i wybiera się grupa sympatyków Grunwaldu. Pozostałych zapraszamy do oglądania relacji za pośrednictwem przekazu internetowego. W sobotę zapowiada transmisję live Planeta Sportu, początek o godz. 18. Zatem wszyscy kibicujemy w Legnicy!
Jerzy Raube

15 Listopad 2019 - WSZYSCY KIBICUJEMY W LEGNICY 
 
 13 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  LEGNICA DO ZDOBYCIA  
WKS Grunwald po wygranej z UKS Olimp Grodków jest wiceliderem grupy B I ligi. A jak grali najwięksi rywale? W meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej Siódemka Miedź Legnica przegrała 25:26 ze Śląskiem Forza Wrocław.

WKS Grunwald po wygranej z UKS Olimp Grodków jest wiceliderem grupy B I ligi. A jak grali najwięksi rywale?
W meczu na szczycie I ligi piłki ręcznej Siódemka Miedź Legnica przegrała 25:26 ze Śląskiem Forza Wrocław. Zespół gospodarzy do sobotnich derbów przystąpił poważnie osłabiony brakiem kilku liderów, m.in. bez Pawła Paterka i bez Mateusza Drozdalskiego. W tej sytuacji na parkiet wybiegł rekonwalescent Paweł Piwko, który ma za sobą długą przerwę w treningach i grze. Pierwsza połowa wskazywała na to, że wrocławianie bezwzględnie wykorzystają kadrowe problemy Siódemki. Śląsk szybko wypracował sobie przewagę ? po 5 min. wygrywając już 4:1. Gospodarze nie radzili sobie w defensywie, a w ataku popełniali proste błędy (9 strat w 30 minut). W efekcie na przerwę Siódemka schodziła przegrywając 8:14.
Jeśli ktoś jednak wówczas pomyślał, że jest po meczu, to się bardzo pomylił. Trener Wita zmienił system obrony na 5:1, jego podopieczni poprawili grę w ataku i rozpoczął się szaleńczy pościg. W 36 min. goście wygrywali jeszcze 16:11, ale w 40 min. po rzutach Kamila Mosiołka, Kacpra Majewskiego i Wojciecha Styrcza, już tylko 16:15.
W 44 min. Mosiołek doprowadził do remisu (18:18), ale wrocławianie zdołali znów odskoczyć na dystans trzech bramek (18:21 w 49 min.). Do grupy ciągnącej legnicką ofensywę dołączył wówczas Mateusz Wychowaniec i w 52 min. Siódemka ponownie wyrównała (21:21). Do końcowej syreny toczyła się zacięta walka ? bramka za bramkę. W 57 min. kontrę na gola zamienił świetnie grający w końcowej fazie spotkania Wojciech Styrcz i Siódemka po raz pierwszy wygrywała (23:22).
Gospodarze wygrywali jeszcze 24:23 (po rzucie Majewskiego), ale goście błyskawicznie trafili dwa razy z rzędu i w 59 min. to oni byli bliżej zwycięstwa. Na 50 sekund przed końcem wyrównał Kacper Bogudziński i w hali zapachniało konkursem rzutów karnych. Ale na 8 sekund przed syreną celną petardę odpalił wychowanek Miedzi Bartłomiej Koprowski. Siódemka zdążyła jeszcze wyprowadzić akcję, ale nie udało się jej zamienić na bramkę.
Punkty pojechały do Wrocławia, który potwierdził, że w tym sezonie jest naprawdę mocny i będzie się liczył w walce o awans. Ale słowa uznania należą się również pokonanym. Przetrzebiony personalnie zespół trenera Pawła Wity pokazał bowiem wielki charakter. Tyle relacji z tego spotkania. Wniosek jest jeden, nie ma co liczyć na kłopoty kadrowe Miedzi. Bo rezerwowi też mają charakter i wolę walki. Na szczęście WKS Grunwald w tym sezonie potrafi pokazać pazury. A to zapowiada tylko kolejny mecz walki. Już w sobotę, o godz. 18 w Legnicy!
Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

13 Listopad 2019 - LEGNICA DO ZDOBYCIA 
 
 11 Listopad 2019 
 Klub WKS Grunwald 
   SPORTOWCY WOJSKA POLSKIEGO W BIEGACH NIEPODLEGŁOŚCI  
Dzisiaj obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Warszawski Bieg Niepodległości to jeden z największych biegów ulicznych w Polsce. Zawodnicy ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach - w koszulce białej i czerwonej, tworząc najdłuższą flagę Polski.

Dzisiaj obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Warszawski Bieg Niepodległości to jeden z największych biegów ulicznych w Polsce. Zawodnicy ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach - w koszulce białej i czerwonej, tworząc najdłuższą flagę Polski. Tegoroczny limit 22 tys. zawodników został osiągnięty. W każdym Biegu Niepodległości startowali też sportowcy w mundurach. W Luboniu odbyły się mistrzostwa 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Bieg Niepodległości w Warszawie wygrał Arkadiusz Gardzielewski (Sztab Generalny WP). Drugi był Kamil Jastrzębski (Kraśnik) i trzeci Kamil Karbowiak i czwarty Błażej Brzeziński (obaj Sztab Generalny WP).

Jerzy Raube

11 Listopad 2019 - SPORTOWCY WOJSKA POLSKIEGO W BIEGACH NIEPODLEGŁOŚCI 
 
 10 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  DNI RADOŚCI  
17 punktów w 6 meczach to wynik marzeń zespołu piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Sobotnie spotkanie przyniosło kolejną wygraną 29:25 i cały wachlarz emocji. A to kibice lubią najbardziej. Zaczęło się od dwóch bramek Michałów - Nieradko i Tórza.

17 punktów w 6 meczach to wynik marzeń zespołu piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Sobotnie spotkanie przyniosło kolejną wygraną 29:25 i cały wachlarz emocji. A to kibice lubią najbardziej.
Zaczęło się od dwóch bramek Michałów - Nieradko i Tórza. 2:0 na otwarcie, a w 8 minucie po kolejnym trafieniu Tórza już 5:2. Ale goście to nie nowicjusze, powalczyli mocniej w obronie, przeprowadzili kontry i był remis 5:5. Na szczęście wojskowi też odpowiedzieli po męsku. W trzy minuty zdobyli 3 bramki i w 16 minucie na tablicy wyświetlono 8:5. Już do końca pierwszej części utrzymywała się przewaga 2-3 bramek. A w samej końcówce trzy kolejne trafienia Daniela Bartłomiejczyka (najskuteczniejszy w Grunwaldzie z 8 bramkami), ustaliły wynik do przerwy 14:11.
Podczas przerwy, przed halą na Newtona, w rozmowach kibiców przewijał się wątek: Jest dobrze, ale nie będzie łatwo, bo goście na pewno się nie poddadzą bez walki... I tak też było. Już po 10 minutach UKS Grodków doprowadził do remisu 17:17. I tak w niepewności żyliśmy do 55 minuty. Wtedy nastąpiło przełamanie. Najpierw na 25:23 trafił młody Wojciech Jankowiak, za kilka minut rzut karny obronił Piotr Wenta i poszło. Kibice odetchnęli tak na dobre po bramce jednego z liderów drużyny Krzysztofa Martyńskiego. Wygrana czterema bramkami oznacza, że tygodniowa Operacja Olimp zakończyła się sukcesem. A teraz na horyzoncie Legnica. Ale o tym we wtorek.
Teraz przez dwa świąteczne dni cieszmy się szóstą wygraną Naszej Drużyny. Bierzmy też udział w obchodach Święta Niepodległości. Redakcja tradycyjnie wybiera się na uroczystości organizowane na Starym Żegrzu. Zapraszamy zawodników, szkoleniowców, działaczy, kibiców do udziału. Imprezy są otwarte.

WKS Grunwald Poznań - UKS Olimp Grodków 29:25 (14:11)
Szczegóły w załączniku.

Fot. Gazeta Ratajska

Jerzy Raube

10 Listopad 2019 - DNI RADOŚCI 10 Listopad 2019 - DNI RADOŚCI 10 Listopad 2019 - DNI RADOŚCI 10 Listopad 2019 - DNI RADOŚCI 10 Listopad 2019 - DNI RADOŚCI 
 
 09 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  ZAPROSZENIE NA MECZ, PRZY KAWIE...  
Jak obiecali tak zrobili! Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań częstowali kawą i herbatą poznaniaków oraz zapraszali na swój sobotni mecz. Można było ich spotkać przy placu Adama Mickiewicza oraz w okolicach Ronda Rataje.

Jak obiecali tak zrobili! Piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań częstowali kawą i herbatą poznaniaków oraz zapraszali na swój sobotni mecz. Można było ich spotkać przy placu Adama Mickiewicza oraz w okolicach Ronda Rataje. Pomysł bardzo dobry, bo w nawale ofert sportowych i kulturalnych w Poznaniu warto się przypomnieć. To bardzo sympatycznie, że Nasi Szczypiorniści dotarli na Rataje, bo wśród mieszkańców tej dzielnicy mają wielu sympatyków. Ale nie tylko tam, bowiem zespół Grunwaldu stał się wizytówką stolicy Wielkopolski. Znajduje się w ścisłej czołówce I ligi. Dzisiaj, 9 listopada, może zrobić kolejny krok w stronę Superligi. Wojskowi grają bowiem z UKS Grodków i spodziewamy się kolejnego udanego występu. Wczoraj obiecali kawę kibicom i tak było. Podczas rozmów z kibicami obiecali walkę, dzisiaj w hali na Newtona i tak będzie. Spotkajmy się o godzinie 18. Emocje gwarantowane!
Jerzy Raube

09 Listopad 2019 - ZAPROSZENIE NA MECZ, PRZY KAWIE... 09 Listopad 2019 - ZAPROSZENIE NA MECZ, PRZY KAWIE... 09 Listopad 2019 - ZAPROSZENIE NA MECZ, PRZY KAWIE... 09 Listopad 2019 - ZAPROSZENIE NA MECZ, PRZY KAWIE... 
 
 07 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  KAWA HERBATA MECZ!  
W piątek częstujemy kawą i herbatą zapraszamy! Szukajcie nas na Placu A. Mickiewicza oraz Rondzie Rataje ! Szczegóły na plakacie JR

W piątek częstujemy kawą i herbatą zapraszamy! Szukajcie nas na Placu A. Mickiewicza oraz Rondzie Rataje !

Szczegóły na plakacie
JR

07 Listopad 2019 - KAWA HERBATA MECZ! 
 
 06 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  UWAGA NA KOLANKO...  
W tym sezonie pod względem sportowym widać zdecydowany postęp. Piłkarze ręczni WKS Grunwald tylko raz stracili punkt w I lidze, ale i tak wygrali z Ostrovią po karnych. Aktualnie zajmują trzecie miejsce, bo WKS Śląsk Forza Wrocław i MSPR Siódemka Miedź Legnica mają na koncie po jednym meczu więcej.

W tym sezonie pod względem sportowym widać zdecydowany postęp. Piłkarze ręczni WKS Grunwald tylko raz stracili punkt w I lidze, ale i tak wygrali z Ostrovią po karnych. Aktualnie zajmują trzecie miejsce, bo WKS Śląsk Forza Wrocław i MSPR Siódemka Miedź Legnica mają na koncie po jednym meczu więcej. Śląsk zdobył 15 pkt., Miedź i Grunwald po 14. Najlepszym strzelcem wojskowych jest młody obiecujący gracz Mikołaj Przybylski (w 5 meczach ma 27 bramek). W czołówce snajperów są ponadto Michał Nieradko (5 meczów - 18), Daniel Bartłomiejczyk (4 ? 17), Damian Bajka (5 ? 12), Krzysztof Westwal (4 ? 12).
W sobotę w meczu z UKS Olimp Grodków będzie okazja poprawić bilans, ale tutaj potrzebna jest mądra gra zespołowa. Tak jak to było w ostatnich meczach. Ale nie można liczyć na taryfę ulgową, bo pozycja w tabeli rywali jest złudna. Potwierdza choćby naszą opinię ostatni ich występ przeciwko mocnej Miedzi. Faworyzowany lider grupy B po morderczej walce (10 minut kar gospodarzy) osiągnął remis w Grodkowie. Zatem szykują się w Poznaniu wielkie emocje. Wymienialiśmy naszych czołowych snajperów. Warto zauważyć, że w Olimpie wyraźnym liderem jest Sebastian Kolanko, który w 6 meczach zdobył 30 bramek. Takiego gracza muszą mieć pod specjalnym nadzorem obrońcy Grunwaldu. W czołówce snajperów I ligi jest też Kamil Rogaczewski (6 ? 25) i Krzysztof Juros (6 -13).
Zapraszamy do hali na Newtona o godz. 18. Będzie się działo!

Jerzy Raube

06 Listopad 2019 - UWAGA NA KOLANKO... 
 
 05 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NIEPOKONANI I NIECH TAK ZOSTANIE  
Jak to ładnie brzmi na łamach społecznościowych: Niepokonani jak do tej pory szczypiorniści Grunwaldu Poznań podejmować będą zespół UKS Olimp Grodków, który w miniony weekend urwał punkt aspirującej do awansu Siódemce Miedź Legnica.

Jak to ładnie brzmi na łamach społecznościowych: Niepokonani jak do tej pory szczypiorniści Grunwaldu Poznań podejmować będą zespół UKS Olimp Grodków, który w miniony weekend urwał punkt aspirującej do awansu Siódemce Miedź Legnica. Dodajmy, że po mocnej walce z liderem. Zawodnicy Olimpu od początku nadawali ton grze, po pierwszej połowie prowadzili nawet trzema bramkami. Po zmianie stron goście co prawda odrobili straty, ale Grodków nie poddał swojej twierdzy. Remis w normalnym czasie gry i dopiero rzuty karne roztrzygnęły o wyniku korzystnym dla Legnicy.
Pikanterii sobotniemu spotkaniu na Newtona dodaje fakt, że to ma być rewanż za poprzedni sezon.
UKS Olimp dwukrotnie pokonał wojskowych. Czy trzeba coś dodawać, szczególnie motywować graczy. No nie, co znaczy, że emocji nie zabraknie. Na spotkanie zapraszamy sympatyków piłki ręcznej.
Jerzy Raube

05 Listopad 2019 - NIEPOKONANI I NIECH TAK ZOSTANIE 
 
 04 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  OPERACJA OLIMP  
To ma być rewanż za poprzedni sezon. Do Poznania w najbliższą sobotę, 9 listopada, przyjeżdża UKS Olimp Grodków. Rywal bardzo trudny dla poznaniaków, bowiem w ubiegłym sezonie wygrał obydwa spotkania.

To ma być rewanż za poprzedni sezon. Do Poznania w najbliższą sobotę, 9 listopada, przyjeżdża UKS Olimp Grodków. Rywal bardzo trudny dla poznaniaków, bowiem w ubiegłym sezonie wygrał obydwa spotkania. - Tak się ułożyło, że oddaliśmy im punkty, szczególnie w meczu na wyjeździe - wspomina trener Rafał Walczak. - Ale to już historia i teraz czas na rewanż. Nie ukrywamy, że mierzymy wysoko, bo w tej grupie zespołów z każdym można zdobyć punkty. Poziom jest bardzo wyrównany i trzeba to wykorzystywać. Początek sezonu mamy udany i chcemy podtrzymać passę. Wiemy jednak, że w sobotę rywale nie będą ułatwiać nam zadania. Wręcz przeciwnie, będzie mocna walka - dodał.
W ostatnią sobotę, 2 listopada, UKS Olimp postawił się mocno pretendentowi do mistrzostwa MSPR Siódemka Miedź Legnica remisując 23:23 (15:12), 3:4 karne. Potwierdza to tylko opinie, że Olimp nie pęka przed faworytami. Ale my wierzymy w Nasz zespół. Finał operacji Olimp w sobotę, o godz. 18, w hali przy ul. Newtona 2.
Jerzy Raube

04 Listopad 2019 - OPERACJA OLIMP 
 
 01 Listopad 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  BITWA W GORZOWIE W GRUDNIU  
Mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy pretendentami do awansu WKS Grunwald i KS Stal Gorzów został ostatecznie przełożony na 14 grudnia. Mecz odbędzie się w sobotę, o godz. 16 w Gorzowie.

Mecz na szczycie I ligi piłki ręcznej pomiędzy pretendentami do awansu WKS Grunwald i KS Stal Gorzów został ostatecznie przełożony na 14 grudnia. Mecz odbędzie się w sobotę, o godz. 16 w Gorzowie. - Wierzę, że czas będzie pracował na naszą korzyść i przygotujemy się do walki o czołową lokatę w I rundzie tego ciekawego dla Grunwaldu sezonu - skomentował Rafał Walczak, trener woskowych.
Jerzy Raube

01 Listopad 2019 - BITWA W GORZOWIE W GRUDNIU 
 
 31 Październik 2019 
 Klub WKS Grunwald 
  WOJSKO POLSKIE NA 5!  
W VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych zorganizowanych w Chinach przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM) znakomicie spisywali się reprezentanci Polski, w tym pokaźna ekipa Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań i WKS Grunwald.

W VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych zorganizowanych w Chinach przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM) znakomicie spisywali się reprezentanci Polski, w tym pokaźna ekipa Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań i WKS Grunwald. Nasi reprezentanci do ostatniego dnia Igrzysk walczyli ze światowymi potęgami o czołowe lokaty. Trwała zacięta walka o medale i miejsca w klasyfikacji medalowej. Biało-Czerwoni przywieźli do Polski 60 medali: 11 złotych, 15 srebrnych i 34 brązowe. Ostatecznie zajęli 5 miejsce w klasyfikacji medalowej.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział wraz z ministrem sportu i turystyki Witoldem Bańką w uroczystości powitania w 1.Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu, 204 wojskowych sportowców, którzy wzięli udział w VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych.
- Serdecznie Wam gratuluję. 60 medali to wielki sukces. To efekty waszej pracowitości i determinacji, a to są cechy wspólne sportowców i żołnierzy Wojska Polskiego ? mówił minister Mariusz Błaszczak do zawodniczek i zawodników. Polska reprezentacja zdobyła na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe.
W Wuhan walczyło 66 reprezentacji narodowych, a klasyfikację medalową wygrali reprezentanci gospodarzy. Drugie miejsce przypadło Rosji, a na najniższym stopniu podium znaleźli się Brazylijczycy. 4 miejsce zajęli Francuzi.
(na zdjęciu 1: ministrowie ze złotą drużyną maratończyków)
Red. Jerzy Raube

31 Październik 2019 - WOJSKO POLSKIE NA 5! 31 Październik 2019 - WOJSKO POLSKIE NA 5! 
 
 31 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  APETYT NA AWANS  
Apetyt na PGNiG Superligę. Grunwald Poznań celuje w awans. Po pięciu kolejkach I ligi szczypiornistów Grunwald Poznań prowadzi w tabeli grupy B bez porażki na koncie. Trener Rafał Walczak nie ukrywa, że klub celuje w PGNiG Superligę.

Apetyt na PGNiG Superligę. Grunwald Poznań celuje w awans.
Po pięciu kolejkach I ligi szczypiornistów Grunwald Poznań prowadzi w tabeli grupy B bez porażki na koncie. Trener Rafał Walczak nie ukrywa, że klub celuje w PGNiG Superligę. Piszą o tym sportowe fakty.


Zawodnicy z doświadczeniem w PGNiG Superlidze, szeroka kadra i stabilizacja finansowa. W Poznaniu ma się ku lepszemu i dobre występy nie dziwią. Po latach WKS Grunwald wyszedł z ligowej szarzyzny. Do tej pory, od powrotu do I ligi w 2016 roku, zespół był typowym średniakiem, zdolnym do okazjonalnego sprawienia niespodzianki. Ten sezon ma być zupełnie inny. 
- Co prawda zakładaliśmy, że zaatakujemy awans w przyszłym roku, ale skoro jesteśmy w czołówce, to czemu nie spróbować w tym roku? Mam nadzieję, że w razie pierwszej lokaty wspomoże nas miasto - komentuje trener Rafał Walczak.
Z ratusza popłynęły akurat całkiem spore środki. Grunwald znalazł się w grupie dotacji razem z Wartą i KS AP, kluby łącznie zainkasowały 0,95 mln złotych. W porównaniu do wymagań Superligi (2 mln złotych budżetu minimalnego) to kropla w morzu potrzeb, ale Grunwald coraz chętniej wspierają też sponsorzy.

Pod względem sportowym też widać zdecydowany postęp. Wojskowi tylko raz stracili punkty w I lidze, ale i tak wygrali z Ostrovią po karnych. Aktualnie są na drugiej pozycji, bo Śląsk Forza Wrocław wygrała rozegrany awansem mecz z Realem Astromalem Leszno. Najlepszym strzelcem jest utalentowany 20-letni Mikołaj Przybylski. Skład to zresztą mieszkanka młodości z doświadczeniem. Sporo sezonów w Superlidze spędził Michał Tórz niedawno z Energi MKS-u Kalisz przyszedł lewoskrzydłowy Michał Czerwiński od dawna w I lidze występują Krzysztof Westwal czy Krzysztof Martyński. Do tego trzeba dodać wielu graczy urodzonych w drugiej połowie lat 90., m.in. wspomnianego Przybylskiego.
a razie do awansu daleka droga, trzeba zwyciężyć w grupie B I ligi i okazać się lepszym od pozostałych dwóch mistrzów, ale w poznańskiej piłce ręcznej coś się ruszyło. Młodsi kibice zdążyli już zapomnieć, że Grunwald (w składzie m.in. z Henrykiem Rozmiarkiem w 1971 roku był mistrzem Polski, 20 lat później sięgnął po srebro. Był to ostatni duży sukces kluby, który w latach 90. popadł w przeciętność i balansował na granicy spadku z ekstraklasy. Z najwyższą klasą rozgrywkową na dobre pożegnał się w 1998 roku...
Nasz komentarz. Bardzo dobre wejście w sezon piłkarzy ręcznych WKS Grunwald rozbudziło nadzieje sympatyków tej dyscypliny sportu w Poznaniu. Jest wsparcie mediów stęsknionych za ekstraklasą w sportach halowych. Piłka ręczna miała i nadal ma wielu zwolenników. To wiedzą i czują zawodnicy i trener Rafał Walczak. Warto ich wspierać, a być może zrobią niespodziankę jeszcze w tym sezonie...
Red. Jerzy Raube

31 Październik 2019 - APETYT NA AWANS 
 
 23 Październik 2019 
 Klub WKS Grunwald 
  NASZE ZŁOTO W WUHAN!  
- Wasz wysiłek wkładany w treningi oraz udział w zawodach sportowych jest powodem do dumy dla wszystkich kibiców. Jestem przekonany, że dostarczycie nam również wiele radości swoimi występami podczas igrzysk w Wuhan.

- Wasz wysiłek wkładany w treningi oraz udział w zawodach sportowych jest powodem do dumy dla wszystkich kibiców. Jestem przekonany, że dostarczycie nam również wiele radości swoimi występami podczas igrzysk w Wuhan. Cała wojskowa rodzina będzie Wam kibicować w walce o najwyższe miejsca na podium. Dążenie do osiągania coraz lepszych wyników oraz pokonywanie własnych słabości, które pokazujecie zarówno podczas treningów, jak i służby, inspirują do pracy nad sobą i rozwoju - napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do żołnierzy - sportowców, którzy wezmą udział w VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Chinach.
W reprezentacji Wojska Polskiego jest też mocna ekipa Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań i WKS Grunwald. Już na początku na najwyższym stopniu podium stanął w chińskim Wuhan strzelec szer. Jaromir Wojtasiewicz (WZS Poznań). Szeregowy J. Wojtasiewicz (na zdjęciu na 1 stopniu) zwyciężył w strzelaniu do rzutków, w konkurencji trap. W finale pokonał Rosjanina Aleksieja Alipova. Polak uzyskując wynik 43 punktów ustanowił nowy rekord CISM (Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego).
Tego samego dnia zapaśnicy zdobyli pierwsze dwa medale w Wuhan. Brąz w rywalizacji w stylu wolnym w kategorii 125 kg zdobył szer. Robert Baran. Trzecie miejsce wywalczyła również w kategorii 57 kg st. szer. Katarzyna Krawczyk (oboje WZS Poznań).
Gratulujemy!
Jerzy Raube

23 Październik 2019 - NASZE ZŁOTO W WUHAN! 23 Październik 2019 - NASZE ZŁOTO W WUHAN! 23 Październik 2019 - NASZE ZŁOTO W WUHAN! 
 
 22 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  KTO LIDEREM JEST...  
Nikt nie ma wątpliwości, oczywiście, że WKS! Tak też pisze cała prasa, a dowód mamy w załączniku. - Marzenia się spełniają, po zwycięstwie nad Anilaną Łódź objęliśmy prowadzenie w pierwszoligowych rozgrywkach - cieszył się kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński.

Nikt nie ma wątpliwości, oczywiście, że WKS! Tak też pisze cała prasa, a dowód mamy w załączniku.
- Marzenia się spełniają, po zwycięstwie nad Anilaną Łódź objęliśmy prowadzenie w pierwszoligowych rozgrywkach - cieszył się kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński. - Sam mecz dostarczył kompletowi publiczności sporo emocji. Miejsce Anilany w tabeli rozgrywek kompletnie nie odzwierciedla jej potencjału. Ale to ich problem. My mamy powody do zadowolenia, bo wreszcie gramy na miarę oczekiwań. Teraz przygotowujemy się do spotkania, za blisko 2 tygodnie ze Stalą w Gorzowie.
Jerzy Raube

22 Październik 2019 - KTO LIDEREM JEST... 
 
 20 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
   WOJSKO NIE ŻARTUJE  
Zapowiedzi przedmeczowe piłkarzy ręcznych WKS Grunwald z Anilaną Łódź potwierdziły się na boisku. Goście mają potencjał i przez całe spotkanie stawiali opór wojskowym. Ale w tym sezonie poznaniacy nie pozwalają rywalom na wiele.

Zapowiedzi przedmeczowe piłkarzy ręcznych WKS Grunwald z Anilaną Łódź potwierdziły się na boisku. Goście mają potencjał i przez całe spotkanie stawiali opór wojskowym. Ale w tym sezonie poznaniacy nie pozwalają rywalom na wiele. Po chwilowym początkowym przestoju, który trwał zaledwie 5 minut (było 0:2, 2:3), od stanu 4:4 nastąpiło pierwsze mocniejsze uderzenie i po bramkach Mikołaja Przybylskiego, Michała Czerwińskiego, Krzysztofa Westwala mieliśmy 7:4. Kibice zacierali ręce licząc na dobre widowisko. I tak też było, bo goście nie mieli zamiaru odpuścić. Gra toczyła się pod nasze dyktando, ale wypracowana przewaga była minimalna.
W drugiej części spotkania łodzianie doprowadzili do remisu 21:21. W tej sytuacji broniącego do tej pory Filipa Tarko zastąpił Piotr Wenta, który wybronił kolejno cztery rzuty rywali. Z kolei w ataku, w samej końcówce spotkania, dwie bardzo ważne bramki zdobył junior Viggo Wiśniewski, a ostatnie trafiania zaliczyli Daniel Bartłomiejczyk i Krzysztof Westwal.
Jak pokazał ten mecz, wojskowi w tym sezonie nie żartują. Trener Rafał Walczak ma zbilansowany zespół. Bardzo dobrze wypełniają swoje role zarówno doświadczeni gracze jak też zdolna i bojowa młodzież. Tylko się cieszyć i oby tak dalej. Tym bardziej, ponieważ WKS Grunwald awansował na pozycję lidera I ligi grupy B!
Teraz czas na oddech, bo czeka nas dwutygodniowa przerwa w rozgrywkach poświęcona meczom reprezentacji.
- 2 listopada czeka nas arcytrudny wyjazd do Gorzowa - już wybiega myślami kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński. - Będzie się działo - dał z uśmiechem.
Oj będzie!
WKS Grunwald Poznań - Anilana Łódź 26:22 (12:10)
Szczegóły w załączniku.
Fot. Jerzy Raube
Jerzy Raube

20 Październik 2019 - WOJSKO NIE ŻARTUJE 20 Październik 2019 - WOJSKO NIE ŻARTUJE 20 Październik 2019 - WOJSKO NIE ŻARTUJE 20 Październik 2019 - WOJSKO NIE ŻARTUJE 20 Październik 2019 - WOJSKO NIE ŻARTUJE 
 
 18 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI  
Przypominają się najlepsze lata, kiedy na meczach piłkarzy WKS Grunwald pojawiały się komplety kibiców w hali Arena. Co prawda droga do tego daleka, ale symptomy są nadto widoczne. Skojarzenia są wywoływane choćby najbliższym spotkaniem wojskowych z Anilaną Łódź w najbliższą sobotę.

Przypominają się najlepsze lata, kiedy na meczach piłkarzy WKS Grunwald pojawiały się komplety kibiców w hali Arena. Co prawda droga do tego daleka, ale symptomy są nadto widoczne. Skojarzenia są wywoływane choćby najbliższym spotkaniem wojskowych z Anilaną Łódź w najbliższą sobotę. Obydwie ekipy chcą nawiązać do klubowych tradycji. I to nie tak dawno oglądaliśmy boje (bo takie zawsze były mecze) pomiędzy tymi zespołami. W sobotę w hali przy ul. Newtona zapowiada się powrót do przeszłości. WKS Grunwald, wicelider I ligi, jest faworytem, bo gra u siebie i gra bardzo dobrze. Ale, jak poczytamy łódzką prasę, to rywal chce przełamania niemocy właśnie w Poznaniu. Oto tekst:
"Po sobotnim meczu chciałoby się rzec, że znowu zabrakło niewiele (przegrana jedną bramką z Miedzią Legnica - przyp. red.). I taka też jest prawda. Zawodnicy Anilany nawiązali równą walkę z każdym ze swoich dotychczasowych rywali. Finalnie jednak wciąż czegoś brakuje, a łodzianie nie doznali jeszcze smaku zwycięstwa. Szansa na pierwsze zwycięstwo w sezonie przyjdzie już w sobotę, kiedy to łodzianie zmierzą się na wyjeździe z WKS Grunwald Poznań."
Tyle łodzianie. My wierni sympatycy WUKAES liczymy na piąty sukces. Wojskowi! Będziemy z Wami!
Jerzy Raube

18 Październik 2019 - POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI 18 Październik 2019 - POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI 
 
 17 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MOCNA EKIPA NA NEWTONA  
Ten sezon rozpoczął się znakomicie dla piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Cztery mecze i 11 punktów, co daje drugie miejsce w tabeli grupy B I ligi. Pierwsze zajmuje mocna ekipa MSPR Siódemka Miedź Legnica (12 pkt.

Ten sezon rozpoczął się znakomicie dla piłkarzy ręcznych WKS Grunwald. Cztery mecze i 11 punktów, co daje drugie miejsce w tabeli grupy B I ligi. Pierwsze zajmuje mocna ekipa MSPR Siódemka Miedź Legnica (12 pkt.). Trzecie MKS Wieluń z 9 pkt. Niespodzianka? I tak i nie, bo wojskowi budują zespół metodycznie od kilku lat. Rok temu były zakusy ataku na podium, ale nie do końca wyszło personalnie. Teraz jest skład i co najważniejsze "chemia" w zespole. Przykłady mamy w poprzednich naszych relacjach - ambitna gra całej drużyny, walka i przebłyski znakomitej postawy indywidualności. Choćby Patryka Kulczyńskiego (5 na 5 karnych obronionych), jego kolegów bramkarzy w ostatnim spotkaniu w Ostrowie. Dalej seria bramek Mikołaja Przybylskiego, udane występy juniorów wchodzących śmiało na parkiet pierwszoligowy i mądrość doświadczonych graczy. Trener Rafał Walczak, czasami zbyt mocno krytykowany przez (..........) pokazał, że to jego właściwe miejsce w tym całym ligowym towarzystwie.
W sobotę, 19 października, kolejny egzamin z Anilaną Łódź. Mamy porachunki i czas je wyrównać. Widzimy się o godz. 18. Miejsce jak zwykle to samo - hala przy ul. Newtona.
Jerzy Raube

17 Październik 2019 - MOCNA EKIPA NA NEWTONA 
 
 16 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  Z WKS MŁODZIEŻ JEST  
Zespół Juniorów WKS Grunwald Poznań tworzy czternastu zawodników, którzy swoją przygodę z piłką ręczną rozpoczynali na osiedlowych boiskach, w szkołach podstawowych i kontynuowali w gimnazjum.

Zespół Juniorów WKS Grunwald Poznań tworzy czternastu zawodników, którzy swoją przygodę z piłką ręczną rozpoczynali na osiedlowych boiskach, w szkołach podstawowych i kontynuowali w gimnazjum. Z piłką ręczną, już od najmłodszych klas, łatwo zetknąć się w Szkole Podstawowej nr 51 na osiedlu Lecha. Od lat odbywają się tam zajęcia dla najmłodszych prowadzone przez instruktora piłki ręcznej, znanego w środowisku, mieszkańca Rataj Krzysztofa Brzezińskiego. Takie działania zaowocowały wykształceniem wychowanka Jakuba Domaszewskiego, który obecnie jest zawodnikiem kadry Wielkopolski, a swoją przygodę z piłką ręczną zaczynał w SP 51 i kontynuował w Gimnazjum nr 5.
Duży wkład w kształcenie zawodników ma także program szkoleniowy prowadzony w Szkole Podstawowej nr 46. Wychowankami tej placówki są: Mateusz Pawłowski i Wojciech Jankowiak, którzy tworzyli trzon zespołu Juniorów, a obecnie są w podstawowej ekipie Seniorów, a nie tylko dopełnieniem zespołu I ligi. Wychowankiem Jakub Bartnicki, który aktualnie kontynuuje naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. Warto wspomnieć też o Viggo Wiśniewskim, który mimo młodego wieku (17 lat), bierze czynny udział w meczach rozgrywanych przez Seniorów WKS Grunwald w I lidze.

Kilkadziesiąt lat temu rozpoczęła się współpraca dwóch poznańskich klubów piłki ręcznej. I trzeba jasno powiedzieć, że nie byłoby sukcesów i szansy na rozwój szczypiorniaka, gdyby nie prężnie działające poznańskie kluby KS Posnania i WKS Grunwald. To właśnie w nich zrzeszeni są trenerzy, bez których sukcesy Juniorów i Seniorów nie byłyby tak znaczące. Juniorów prowadzi nieprzerwanie od 6 lat licencjonowany trener klasy B Łukasz Rutkowski. Natomiast za szkolenie Seniorów odpowiedzialny jest trener z licencją A Rafał Walczak. Niewątpliwie wpływ na coraz większą popularność tej dyscypliny mają nie tylko spektakularne sukcesy PGE Vive Kielce czy Wisły Płock, ale także działania oddolne podejmowane w środowisku lokalnym. Organizowane są cykliczne turnieje dla dzieci i młodzieży i systematyczne szkolenie najmłodszych pod patronatem WKS Grunwald. Odbywają się dni sportu czy też coroczny Turniej im. Leona Nosili organizowane przez klub KS Posnania.
Wszelkie tego typu działania zaowocowały tym, iż w sezonie 2018/19 Juniorzy Młodsi reprezentujący KS Posnania wywalczyli awans do 1/16 Mistrzostw Polski. Natomiast w sezonie 2019/20 występują w barwach klubu WKS Grunwald Poznań.
W ostatnim meczu ligowym, 10 października, zespół juniorów wygrał mecz w Lesznie z tamtejszym Real Astromal 28:25. W rozgrywkach o Mistrzostwo Wielkopolski dzieci, WKS Grunwald zgłosił do rozgrywek dwa zespoły na bazie SP 46. Trenerami zespołów są Piotr Kawałek i Mateusz Stefaniak. Koordynatorem wszystkich grup młodzieżowych jest Krzysztof Brzeziński, kierownik sekcji środowiskowego WKS Grunwald.

Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Brzeziński, Oliwier Gaweł, Piotr Jankiewicz, Paweł Pawlak (31), Wojciech Berliński, Adrian Gulczyński (15), Igor Iżycki, Dawid Gall (22), Wojciech Filipowski (18), Oskar Ralcewicz, Mateusz Wygoda (45), Łukasz Rutkowski


Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

16 Październik 2019 - Z WKS MŁODZIEŻ JEST 
 
 13 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  DRAMAT W TRZECH AKTACH  
Wynik w Ostrowie marzenie. Dwa punkty po mocnej walce, to sukces. Przypomnijmy, WKS Grunwald pokonał po rzutach karnych KPR Ostrovia 6:5. Ale zanim to nastąpiło... Po pierwszej połowie było 19 do 14 dla gospodarzy.

Wynik w Ostrowie marzenie. Dwa punkty po mocnej walce, to sukces. Przypomnijmy, WKS Grunwald pokonał po rzutach karnych KPR Ostrovia 6:5. Ale zanim to nastąpiło...
Po pierwszej połowie było 19 do 14 dla gospodarzy. - Graliśmy bardzo źle w obronie - komentował trener Rafał Walczak. - Proste błędy były konsekwencją utraty aż 19 bramek do przerwy. Ale w drugiej połowie wróciliśmy do gry.
Po przerwie Grunwald postawił się w defensywie. Poskutkowało to odbiciem się z pozycji zagrożonej i powolnym odrabianiu strat. Sygnał do walki dał Krzysztof Martyński. Dwa razy trafił Michał Tórz, trzy bramki zdobył Daniel Bartłomiejczy, dołożyli swoje Michał Nieradko, Damian Bajka, Mikołaj Przybylski i w 45 minucie był remis 23:23.
Niestety, znów po kilku stratach i błędach zrobiło się 28:24 dla gospodarzy. Na szczęście goście nie poddali się. Skutecznie włączył się Mikołaj Przybylski, który w ciągu czterech minut zdobył trzy bramki (28:27). Odpowiedział Michał Bałwas na 29:27, ale nie był dłużny wychowanek Grunwaldu, młody Wojciech Jankowiak doprowadzając w 59 minucie do kontaktu na 29:28. Atak Ostrovii został zatrzymany i wynik w regulaminowym czasie ustalił niezawodny egzekutor Mikołaj Przybylski. Remis i o wszystkim miała rozstrzygnąć seria rzutów karnych. Przy stanie 4:4 rzucał zawodnik gospodarzy, ale bramkarz wojskowych Filip Tarko popisał się dobrą akcją obronną! Za chwilę, przy stanie 5:5, kapitalnie obronił nasz drugi golkiper Piotr Wenta (w piłce ręcznej takie nazwisko zobowiązuje). Wreszcie w decydującym momencie trafił, niedawny junior Wojtek Jankowiak i ustanowił wynik 6 do 5! Grunwald zdobył tym samym kolejne dwa punkty! Ma ich teraz 11 i zajmuje drugie miejsce w tabeli I ligi. Był to dramat w trzech aktach, ale z happy endem...
KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. - WKS Grunwald Poznań 29:29 (19:14) rzuty karne 5:6. Szczegóły w załączniku.
Brawo! Za tydzień mecz z Anilaną Łódź w Poznaniu. Będzie się działo!
Jerzy Raube

13 Październik 2019 - DRAMAT W TRZECH AKTACH 

ZAŁĄCZNIK 1 (PDF)
 
 12 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  GRUNWALD MISTRZEM WIELKOPOLSKI!  
Informacja na gorąco prosto z Ostrowa. Piłkarze ręczni WKS Grunwald pokonali miejscowy KPR Ostrovia 6:5 w rzutach karnych, 29:29 (14:19). Tym samym to drugie zwycięstwo wojskowych w regionalnych derby sezonu 2019/2020.

Informacja na gorąco prosto z Ostrowa. Piłkarze ręczni WKS Grunwald pokonali miejscowy KPR Ostrovia 6:5 w rzutach karnych, 29:29 (14:19). Tym samym to drugie zwycięstwo wojskowych w regionalnych derby sezonu 2019/2020. Znaczy to tyle i aż tyle, że WKS Grunwald jest mistrzem Wielkopolski.
Szczegóły z dzisiejszego spotkania przekażemy wkrótce.
Jerzy Raube

12 Październik 2019 - GRUNWALD MISTRZEM WIELKOPOLSKI! 
 
 11 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  EGZEKUTOR WIERZY  
Prasa regionalna głośno zapowiada derby Wielkopolski w piłce ręcznej: KPR Ostrovia - WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do czołowych pozycji w I lidze grupy B. Grunwald jest wiceliderem, z kolei gospodarz sobotniego meczu jest w środku tabeli.

Prasa regionalna głośno zapowiada derby Wielkopolski w piłce ręcznej: KPR Ostrovia - WKS Grunwald Poznań. Obie ekipy aspirują do czołowych pozycji w I lidze grupy B. Grunwald jest wiceliderem, z kolei gospodarz sobotniego meczu jest w środku tabeli. Głos Wielkopolski liczy na duże emocje, cytujemy "Ponieważ wysoką formę od początku sezonu prezentuje także Ostrovia, bardzo interesująco zapowiadają się kolejne derby regionu, do których dojdzie już w sobotę. KPR Ostrovia o godz. 18 podejmować będzie WKS Grunwald. Tradycyjnie będzie dużo walki i równe spotkanie".
A co o tym sądzi były zawodnik Ostrovii, obecnie czołowy egzekutor wojskowych Mikołaj Przybylski ( dotychczas zdobył 19 bramek i jest w ścisłej czołówce klasyfikacji strzelców, na zdjęciu z nr 31). Po spotkaniu zwycięskim z Olimpią Piekary Śląskie mówił m.in. - Teraz jedziemy do Ostrowa. Będziemy na pewno walczyć, choć trafiamy na mocnego przeciwnika. Wierzę jednak w naszą wygraną...
Dodajmy, że dojdzie do ciekawej konfrontacji, bowiem w Ostrovii występuje brat Mikołaja, o rok młodszy Jakub.
Jak się dowiadujemy, do Ostrowa wybiera się grupa wiernych kibiców poznaniaków.
Jerzy Raube

11 Październik 2019 - EGZEKUTOR WIERZY 
 
 11 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  METEOR KIERO I ZIELONY LAS  
Radio Meteor - trzymamy rękę na pulsie akademickiego Poznania. Informacje z tego co najważniejsze na uczelni i w mieście! Daj nam znać co się dzieje w okolicy... I WKS Grunwald jest otwarty na takie zaproszenie.

Radio Meteor - trzymamy rękę na pulsie akademickiego Poznania. Informacje z tego co najważniejsze na uczelni i w mieście! Daj nam znać co się dzieje w okolicy...
I WKS Grunwald jest otwarty na takie zaproszenie. Akademickie radio jest bardzo dynamiczne, współpracuje z naszymi sekcjami. W piątek do sportowej audycji "Godzina z piłką ręczną" zaproszony został Krzysztof Brzeziński, kierownik zespołu. Przeszło połowę życia związany z WUKAESEM. A ponieważ jego życie było i jest bardzo bogate w doświadczenia, zatem rozmowa przyniosła słuchaczom wiele ciekawych refleksji. "Kiero" jak czasem o nim mówią pieszczotliwie zawodnicy grał w zespole seniorów Grunwaldu, trenuje młodzieżowy narybek i zajmuje się logistyką i organizacją sekcji oraz zabezpieczeniem imprez. Krzysztof Brzeziński słynie też z dobrego humoru i dowcipu. Z lubością intonuje po zwycięskich spotkaniach zaśpiew na środku boiska : Szły mróweczki przez zielony las i śpiewały cichuteńko tak - Kto Mistrzem jest WKS!.
Oczywiście, że WKS! Ale do tych 9 zdobytych punktów musimy szukać kolejnych. Czy w Ostrowie też! Wszędzie!
Jerzy Raube

11 Październik 2019 - METEOR KIERO I ZIELONY LAS 
 
 09 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  MEDIA ZACHWYCONE  
Jest wynik są znakomite recenzje. "Świetnie rozpoczęli sezon piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań, którzy po trzech spotkaniach mają na koncie komplet zwycięstw i są wiceliderami grupy B." Tak pisze Głos Wielkopolski.

Jest wynik są znakomite recenzje. "Świetnie rozpoczęli sezon piłkarze ręczni WKS Grunwald Poznań, którzy po trzech spotkaniach mają na koncie komplet zwycięstw i są wiceliderami grupy B." Tak pisze Głos Wielkopolski. W internecie same pochwały i nic dziwnego, bo 9 pkt. z mocnymi zespołami to dobre otwarcie sezonu. W Głosie jest też zapowiedź sobotnich derby Wielkopolski w Ostrowie. "Ponieważ wysoką formę od początku sezonu prezentuje także Ostrovia (nie zmienia tej opinii wyjazdowa porażka z liderem w Legnicy), bardzo interesująco zapowiadają się kolejne derby regionu, do których dojdzie już w sobotę. KPR Ostrovia o godz. 18 podejmować będzie WKS Grunwald Poznań".
Media zachwycone, kibice szczęśliwi i z optymizmem mogą jechać do Ostrowa!
Jerzy Raube

09 Październik 2019 - MEDIA ZACHWYCONE 
 
 09 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  THE OLD GRUNWALD  
Z całym szacunkiem do najstarszej ekipy piłkarzy ręcznych występujących pod szyldem Grunwaldu Poznań. Gdzie nie grają, tam odnoszą dobre wyniki. Podczas ostatniego weekendu brali udział w VII Międzynarodowym Turnieju w Piłce Ręcznej o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew.

Z całym szacunkiem do najstarszej ekipy piłkarzy ręcznych występujących pod szyldem Grunwaldu Poznań. Gdzie nie grają, tam odnoszą dobre wyniki. Podczas ostatniego weekendu brali udział w VII Międzynarodowym Turnieju w Piłce Ręcznej o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew. Zajęli tam co prawda czwarte miejsce, ale nie przegrali żadnego spotkania.
W turnieju uczestniczyło 9 zespołów. Wygrała drużyna z Brześcia w składzie około 16 zawodników. Kolejne miejsca zajęli: 2. START Konin, 3. Pogoń Zabrze, 4. WKS Oldboy GRUNWALD Poznań , 5. Korona Koronowo, 6. Oborniki Śląskie, 7. Prosna Kalisz, 8. CHKS Łódź, 9. Górnik Złotoryja. Najlepszym zawodnikiem został Marek Salzman (Start Konin). Najlepszy strzelec (16 bramek) Dimitri Babichev (Brześć), a najlepszym bramkarzem Arkadiusz Krywult (Pogoń Zabrze). Międzynarodowy Turniej w Kleczewie stał na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym jak i sportowym co może świadczy, że nasza drużyna nie przegrywając żadnego meczy zajęła tylko IV miejsce- opowiadał zawodnik i kierownik ekipy Michał Bąk. - Jest to mały niedosyt sportowy, ale i też satysfakcja z faktu, że w tak ograniczonym składzie 9 osobowym zajęliśmy czwarte miejsce okupione zmęczeniem, potem i drobnymi kontuzjami.
W turnieju wystąpili: Jarek Nowicki, Michał Bąk, Krzysztof Kreczmer, Marek Górczyński , Rafał Rozynek, Sławek Borowiak, Tomasz Skarbiński, Robert Wawrzyniak i Paweł Kowalewski. Starsi wiekiem, ale młodzi duchem. Brawo!
Po tak wyczerpujących turniejach, mając chwile oddechu ruszamy z kolejnymi treningami. Rozpoczynamy też przygotowania do turnieju organizowanego przez nasz zespół w Buku, 16 listopada od godziny 10:00. Na turniej serdecznie zapraszamy.
Będziemy gorąco zagrzewać do boju.
Jerzy Raube

09 Październik 2019 - THE OLD GRUNWALD 09 Październik 2019 - THE OLD GRUNWALD 09 Październik 2019 - THE OLD GRUNWALD 09 Październik 2019 - THE OLD GRUNWALD 
 
 08 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
   ZAWODNICY GRUNWALDU W TVP  
Sensacyjne wyniki procentują. Po trzeciej wygranej piłkarzy ręcznych WKS Grunwald, tym razem nad mistrzem z poprzedniego sezonu Olimpią Medex Piekary Śląskie (27:19), zespół znalazł się na czołówkach wielkopolskich mediów.

Sensacyjne wyniki procentują. Po trzeciej wygranej piłkarzy ręcznych WKS Grunwald, tym razem nad mistrzem z poprzedniego sezonu Olimpią Medex Piekary Śląskie (27:19), zespół znalazł się na czołówkach wielkopolskich mediów. Z zaproszenia TVP 3 Poznań skorzystali czołowi gracze Michał Tórz i Mikołaj Przybylski. Obaj, przepytywani na temat dotychczasowych występów w bieżącym sezonie, mówili o poprawie zespołowego grania przede wszystkim w obronie. Przypomnijmy sobie kapitalną grę w spotkaniu z Realem Astromal w Lesznie, gdzie wojskowi stracili zaledwie 19 bramek i zdobyli 3 pkt. Przy okazji wspomnieli o serii obrony rzutów karnych (5 przyp. red.) przez Patryka Kulczyńskiego. Świetnie też bronił jego kolega Filip Tarko. Zawodnicy powiedzieli też głośno, że wierzą w system gry proponowany przez trenera Rafała Walczaka. Jego formę przygotowania do sezonu i taktykę na poszczególne mecze. - Mamy już ustabilizowany skład, którego przebudowa zaczęła siE rok temu. Teraz mamy tego efekty, dodajmy po małych korektach tego lata...
Było też o perspektywach i walce o awans. Ale o tym w następnym odcinku.

Tekst i fot. Jerzy Raube

08 Październik 2019 - ZAWODNICY GRUNWALDU W TVP 08 Październik 2019 - ZAWODNICY GRUNWALDU W TVP 08 Październik 2019 - ZAWODNICY GRUNWALDU W TVP 
 
 06 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  HICIOR NA NEWTONA!  
Pisaliśmy w zapowiedzi 3. kolejki I ligi piłki ręcznej, że meczem hitowym będzie konfrontacja seniorów WKS Grunwald Poznań z pretendentem do awansu do Superligi Olimpią Medex Piekary Śląskie.

Pisaliśmy w zapowiedzi 3. kolejki I ligi piłki ręcznej, że meczem hitowym będzie konfrontacja seniorów WKS Grunwald Poznań z pretendentem do awansu do Superligi Olimpią Medex Piekary Śląskie. I był hicior! Już po pierwszej połowie w kuluarach hali przy ul. Newtona słychać było uradowane głosy kibiców. - Ale grają, to się chce oglądać! Trzecia kolejka i trzecia wygrana za trzy punkty! Rewelacja!
WKS Grunwald Poznań wygrał zdecydowanie z mistrzem z ubiegłego sezonu 27:19 (16:9). - Wszyscy zawodnicy zasłużyli na ogromne brawa - komentował uradowany kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński. Znakomitą grą w obronie, popartą solidną postawą w bramce Filipa Tarko odnieśliśmy bardzo cenny sukces. W porównaniu do dwóch poprzednich meczów nie popełnialiśmy prostych błędów w ataku pozycyjnym. Cichym bohaterem meczu został bramkarz Patryk Kulczyński, który będąc zmiennikiem Filipa Tarko, obronił pod rząd pięć rzutów karnych w bardzo ważnych dla przebiegu meczu momentach. Bardzo dobre zawody Krzysztofa Westwala - zdobywcy 5 bramek oraz środkowego rozgrywającego Mikołaja Przybylskiego - zdobywcy 8 bramek, pewnego egzekutora rzutów karnych (dodajmy - 4, jeden z nich na zdjęciu). Szczegóły przebiegu walki w załączniku.
Komentarze po tym pięknym meczu wkrótce.
WKS Grunwald Poznań - Olimpia Medex Piekary Śląskie 27:19 (16:9).
Za tydzień wojskowi wybierają się na mecz do Ostrowa Wielkopolskiego. Rezerwujemy czas!
Fot. Gazeta Ratajska
Jerzy Raube

06 Październik 2019 - HICIOR NA NEWTONA! 06 Październik 2019 - HICIOR NA NEWTONA! 06 Październik 2019 - HICIOR NA NEWTONA! 06 Październik 2019 - HICIOR NA NEWTONA! 06 Październik 2019 - HICIOR NA NEWTONA! 
 
 06 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  NASI W RADIO POZNAŃ I TVP 3  
Nasi piłkarze ręczni cieszą się wspólnie z kibicami trzecią wygraną w sezonie 2019/2020. Tak dobrze w I lidze jeszcze nie było i oby te chwile trwały i trwały. Do Klubu napłynęło zaproszenie, aby przedstawiciele sekcji WKS Grunwald wystąpili w niedzielę, o godz.

Nasi piłkarze ręczni cieszą się wspólnie z kibicami trzecią wygraną w sezonie 2019/2020. Tak dobrze w I lidze jeszcze nie było i oby te chwile trwały i trwały. Do Klubu napłynęło zaproszenie, aby przedstawiciele sekcji WKS Grunwald wystąpili w niedzielę, o godz. 19.30, w studio TVP 3 Poznań - w audycji Sportowy weekend.
Także Radio Poznań, też w niedzielę zaprasza o godz. 18 do wysłuchania audycji sportowej od 18:10 - 18:55, W sportowym rytmie. Gośćmi będą nasi szczypiorniści. Zapraszamy do odbiorników.
Jerzy Raube

06 Październik 2019 - NASI W RADIO POZNAŃ I TVP 3 
 
 05 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  LEPSI OD MISTRZA  
Piłkarze ręczni WKS Grunwald zdecydowanie pokonali mistrza ubiegłorocznego sezonu I ligi Olimpię Medex Piekary Śląskie 27:19 (16:9). Gratulacje dla zespołu i trenera Rafała Walczaka. Wkrótce więcej informacji.

Piłkarze ręczni WKS Grunwald zdecydowanie pokonali mistrza ubiegłorocznego sezonu I ligi Olimpię Medex Piekary Śląskie 27:19 (16:9). Gratulacje dla zespołu i trenera Rafała Walczaka. Wkrótce więcej informacji.

05 Październik 2019 - LEPSI OD MISTRZA 
 
 04 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  GRUNWALD NA TRZECH FRONTACH  
W sobotę zagrają trzy drużyny Grunwaldu. Meczem hitowym jest oczywiście konfrontacja seniorów WKS Grunwald Poznań z pretendentem do awansu do Superligi Olimpią Medex Piekary Śląskie. Kibice już zacierają ręce i szykują się na wielkie widowisko i jedno jest pewne - emocji nie zabraknie.

W sobotę zagrają trzy drużyny Grunwaldu. Meczem hitowym jest oczywiście konfrontacja seniorów WKS Grunwald Poznań z pretendentem do awansu do Superligi Olimpią Medex Piekary Śląskie. Kibice już zacierają ręce i szykują się na wielkie widowisko i jedno jest pewne - emocji nie zabraknie. Początek spotkania o godz. 18.
Ale my już wcześniej wybieramy się do hali przy ul. Newtona, bowiem o godz. 16 juniorzy prowadzeni przez trenera Łukasza Rutkowskiego rozegrają swój drugi mecz w Wielkopolskiej Lidze Juniorów, tym razem z Tęczą Kościan.
Dodajmy, że aktywni są także Oldboys Grunwald. W ten weekend wezmą udział w turnieju w Kleczewie koło Konina.
W mediach społecznościowych pojawił się taki oto wpis: Miejmy nadzieję, że na wszystkich frontach odniesiemy sukcesy!
Jesteśmy ZA!!!!
Jerzy Raube

04 Październik 2019 - GRUNWALD NA TRZECH FRONTACH 
 
 02 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  PREZYDENT NA MECZU!  
W sobotę mecz faworytów w Poznaniu: WKS Grunwald spotka się z MKS Olimpia Medex Piekary Śląskie. W 3. kolejce też nie będzie łatwo, bo przyjeżdża jeden z pretendentów do awansu, a przypomnijmy, że Olimpia wygrała poprzednie rozgrywki.

W sobotę mecz faworytów w Poznaniu: WKS Grunwald spotka się z MKS Olimpia Medex Piekary Śląskie. W 3. kolejce też nie będzie łatwo, bo przyjeżdża jeden z pretendentów do awansu, a przypomnijmy, że Olimpia wygrała poprzednie rozgrywki. Zapraszamy do hali na Newtona. Bądźmy razem!
Warto poświęcić kilka zdań zespołowi z Piekar. Mają oni mocnego sponsora. Medex to autoryzowany sprzedawca węgla. I nic dziwnego, że zespół ma cieplarniane warunki do uprawiania sportu. W hali na ostatnim meczu z Miedzią Legnica był komplet widzów. i co ciekawe, jak pisze miejscowy dziennikarz: "Z trybun, naszych zawodników, wspierali m.in. Pani Prezydent Sława Umińska-Duraj wraz z I zastępcą K. Turzańskim, radny Ł. Ściebiorowski oraz Sponsorzy i Sympatycy piekarskiej Olimpii." Co prawda Miedź popsuła gospodarzom sobotni wieczór wygrywając 30:25, ale nikt nie dramatyzuje. Wprost przeciwnie, w Piekarach liczą na niespodziankę w Poznaniu. My też. Wierzymy, że wojskowi zatrzymają pretendenta i podtrzymają passę.
Jerzy Raube

02 Październik 2019 - PREZYDENT NA MECZU! 
 
 01 Październik 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  WOJOWNICY CHWALENI  
WKS Grunwald wygrał w drugiej kolejce spotkań I ligi piłki ręcznej w Lesznie z Real Astromal 20:19! Dzięki zdobyciu już 6 punktów poznaniacy plasują się w najlepszej trójce pierwszoligowców.

WKS Grunwald wygrał w drugiej kolejce spotkań I ligi piłki ręcznej w Lesznie z Real Astromal 20:19! Dzięki zdobyciu już 6 punktów poznaniacy plasują się w najlepszej trójce pierwszoligowców. 5 września, o godz. 18, Grunwald podejmie w hali przy ul. Newtona 2 jednego z faworytów do awansu Olimpię Medex Piekary Śląskie. Kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński, zaprasza miłośników szczypiorniaka na mecze. - Emocje gwarantowane. Mamy waleczny zespół, który nie pęka przed żadnym rywalem. Teraz też nie będzie łatwo, bo przyjeżdża do Poznania jeden z faworytów ligi, a przypomnijmy, że Olimpia wygrała poprzednie rozgrywki. Zapraszamy do hali na Newtona. Bądźmy razem!
Na mecz zaprasza też Głos Wielkopolski, który chwali Grunwald w tekście powyżej. Powtarzamy jak mantrę: sukces jest najlepszym marketingiem.
My też mocno kibicujemy naszym Wojownikom! A czy może być inaczej...
Jerzy Raube

01 Październik 2019 - WOJOWNICY CHWALENI 
 
 29 Wrzesień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  JEST MOC!  
I jak nie wierzyć naszym piłkarzom ręcznym. - Mamy nadzieję, że przywieziemy trzy punkty z Leszna. Jesteśmy przygotowani i zmobilizowani na walkę w sobotę - powtarzali. I stało się. Od początku na boisku rządzili zawodnicy WKS Grunwald.

I jak nie wierzyć naszym piłkarzom ręcznym. - Mamy nadzieję, że przywieziemy trzy punkty z Leszna. Jesteśmy przygotowani i zmobilizowani na walkę w sobotę - powtarzali. I stało się. Od początku na boisku rządzili zawodnicy WKS Grunwald. Oto zapis pierwszej połowy (goście na drugim miejscu): 1:4, 2:6, 3:7, 6:8 i w 25 minucie 9:10. Do przerwy 10:11.
W drugiej części Real Astromal zaczął odrabiać straty i w 35 minucie było 13:12. Ale wojskowi nie odpuszczali i w 45 minucie to oni prowadzili 16:14. Decydujące było, podobnie jak tydzień temu, ostatnie 10 minut spotkania. W 51 minucie był remis 17:17, ale 5 minut później 19 do 17 dla gospodarzy. I od tego momentu trafiali wyłącznie poznaniacy, kolejno Eryk Napieralski, Krzysztof Westwal i Damian Bajka. W ostatnich 3 minutach nie padła już ani jedna bramka, bo kapitalnie spisywała się obrona Grunwaldu.
Jest MOC! - Jeeeeest - dodał z radością trener wojskowych Rafał Walczak.
Real Astromal Leszno - WKS Grunwald Poznań 19:20 (10:11)
Jerzy Raube

29 Wrzesień 2019 - JEST MOC! 
 
 28 Wrzesień 2019 
 Sekcja Piłki Ręcznej 
  REAL CZEKA NA GRUNWALD  
W sobotę piłkarze ręczni WKS Grunwald rozegrają kolejny, bardzo ważny, dla układu tabeli I ligi, mecz z MKS Real Astromal w Lesznie. Stawką jest utrzymanie na podium sezonu 2019/2020. Taka szansa rodzi się, bowiem na inaugurację wojskowi zdobyli 3 punkty po wygranej 27:26 z PKM Zachód AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W sobotę piłkarze ręczni WKS Grunwald rozegrają kolejny, bardzo ważny, dla układu tabeli I ligi, mecz z MKS Real Astromal w Lesznie. Stawką jest utrzymanie na podium sezonu 2019/2020. Taka szansa rodzi się, bowiem na inaugurację wojskowi zdobyli 3 punkty po wygranej 27:26 z PKM Zachód AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ogóle I liga jest bardzo wyrównana i każdy mecz to walka. Podobnie będzie w sobotę w derby Wielkopolski. - Zawsze w Lesznie toczyliśmy zacięte boje i wyniki oscylowały wokół remisu - mówi kierownik sekcji Krzysztof Brzeziński. - Wiadomo, że gospodarze zrobili duże zmiany w składzie zespołu. Na ile im to pomoże przekonamy się wkrótce. U nas raczej nie zagra rozgrywający Michał Tórz oraz kołowy Patryk Piechowiak, którzy leczą kontuzje. Pozostali zawodnicy są gotowi do gry. Jedziemy bojowo nastawieni.
Potwierdza to także bramkarz Patryk Kulczyński, który trafnie wytypował wynik pierwszego meczu w tym sezonie. - Mam nadzieję, że przywieziemy trzy punkty z Leszna. Zrobimy wszystko, aby nie popełnić tylu błędów ile przydarzyło się nam w spotkaniu z Zieloną Górą. Tak to bywa w pierwszych spotkaniach nowego sezonu. Jesteśmy przygotowani i zmobilizowani na walkę w sobotę - dodał.
A co słychać w obozie rywali? Jak pisze Leszczyński Sport: Podopieczni Macieja Wieruckiego chociaż triumfu nie święcili, to pokazali się z dobrej strony w starciu wyjazdowym z Siódemką Miedzią Legnica. Pomimo licznych osłabień, wynik przez długi czas był na styku. Ostatecznie, rywal okazał się lepszy, zwyciężając 30:25.
I o meczu derbowym:
Nie da się ukryć, że obu ekipom będzie zależało na udowodnieniu swojej wyższości w tak wyjątkowej konfrontacji. Zapowiada się niezwykle interesujące widowisko, a my serdecznie na nie zapraszamy. Początek zawodów w hali Trzynastka o godzinie 18:00.
Będzie się działo...
Jerzy Raube

28 Wrzesień 2019 - REAL CZEKA NA GRUNWALD 28 Wrzesień 2019 - REAL CZEKA NA GRUNWALD 

W 2011r. będzie obchodzone 50-lecie powstania sekcji piłki ręcznej WKS "Grunwald". Sekcja powstała 1.01.1961r. , a jej założycielami byli płk Zdzisław Talarczyk - pierwszy kierownik, Aleksander Wiecanowski - późniejszy pierwszy trener zespołu.

Największym sukcesem w kistorii było zdobycie tytułu Mistrza Polski w sezonie 1970/71. W następnym roku obok tytułu wicemistrzowskiego WKS "Grunwald" zdobył po raz pierwszy Puchar Polski. Sukces ten powtórzył jeszcze dwukrotnie w latach 1979 i 1980.

Oprócz sukcesów na terenie kraju nasi zawodnicy reprezentowali Polskę na arenach międzynarodowych. Na olimpiadzie w Monachium w 1972r. wystąpili Zbigniew Dybol i Henryk Rozmiarek. Ten ostatni na następnej olimpiadzie w Montrealu razem z drużyną zdobył brązowy medal olimpijski. Zbigniew Dybol i Henryk Rozmiarek byli również brązowymi medalistami Mistrzostw Świata w 1974r. w Niemczech.

W czerwcu 1990r. w związku z rozwiązaniem drużyny Posnanii nastąpiło przekazanie całego zespołu do WKS "Grunwald". Ku zaskoczeniu opinii sportowej całego kraju drużyna "Grunwaldu" w sezonie rozgrywkowym 1990/91 wywalczyła wicemistrzostwo Polski.

Obecnie zespół występuje w I lidze. Trenerem seniorów jest Rafał Walczak, zasłużony zawodnik WKS Grunwald. Sekcja liczy ponad 40 członków, w tym duża grupa młodzieży

Prezes sekcji piłki ręcznejpłk pil. Grzegorz Ślusarz
WiceprezesKrzysztof Pokrywka
Członkowie ZarząduRafał Walczak
Patryk Kulczyński
Kierownik sekcjiKrzysztof Brzeziński
Trener zespołu seniorówRafał Walczak
Trener zespołu juniorówŁukasz Rutkowski
Trener dzieciPiotr Kawałek
Poznaliśmy bliżej zawodników podczas uroczystej prezentacji:
 • NUMER 19 DAMIAN BAJKA - Wychowanek Polonii Środa Wielkopolska w WUKAESIE od 2018. Dodatkowe umiejętności pizzermen.
 • NUMER 2 DANIEL BARTŁOMIEJCZYK - Środkowy rozgrywający, absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego, poprzednio występował w Realu, ale tym z Leszna, drugi sezon w WKSie. Prywatnie nauczyciel wychowania fizycznego.
 • NUMER 15 WOJTEK JANKOWIAK – Rozgrywający i wychowanek Grunwaldu. Świeżo upieczony student i uwaga chłopak do wzięcia.
 • NUMER 6 KRZYSZTOF WESTWAL- Rozgrywający, wychowanek Nielby Wągrowiec, w Grunwaldzie od 2013 roku. Poza graniem w piłkę ręczną zna się również na jej sędziowaniu.
 • NUMER 7 ROBERT FOGLER - Rozgrywający, wychowanek Gorzowa, W latach 2004-2010 reprezentant kraju od juniora młodszego do młodzieżówki. Były zawodnik ekstraklasy z Gdańskiem i Gorzowem. W ekipie wojskowych od 2012 roku. Prywatnie były mister. A teraz to podobno jak trzeba to i tira z transportem załatwi.
 • NUMER 9 ERYK NAPIERALSKI – Nowy zawodnik wojskowych - Leworęczny skrzydłowy, wychowanek Tęczy Kościan. Ma zostać kolejnym po braciach Jureckich najbardziej rozpoznawalnym szczypiornistą w mieście.
 • NUMER 11 MATEUSZ PAWŁOWSKI - Leworęczny skrzydłowy, wychowanek- do Grunwaldu wszedł z zespołu juniora w zeszłym sezonie. Bardzo szybki, koledzy z szatni nazywają go Gazik.
 • NUMER 31 MIKOŁAJ PRZYBYLSKI – Środkowy rozgrywający, do Grunwaldu trafił w zeszłym roku z Ostrovii Ostrów Wlkp. DENERYS TARGERIEN z władcy pierścieni miała swoje smoki. Swojego smoka ma również Grunwald.
 • NUMER 71 FILIP STACHOWIAK – Nowy zawodnik w ekipie wojskowych , rozgrywający. Syn byłego bramkarza Grunwaldu Zbyszka Stachowiaka, do WUKASEU przyszedł z Lidera Swarzędz.
 • NUMER 13 KRZYSZTOF MARTYŃSKI - Wychowanek Chrobrego Głogów, grał i studiował w Białej Podlaskiej oraz Zielonej Górze. W Grunwaldzie od 2008r. z przerwą na roczny pobyt w Ostrowie Wielkopolskim. Legenda oraz twarz Grunwaldu.
 • NUMER 14 PIOTR NOWICKI – Kapitan Grunwaldu grający na pozycji kołowego. Wychowanek Nielby Wągrowiec. Do Poznania trafił ze Swarzędza. Człowiek od czarnej roboty w defensywie.
 • NUMER 17 MICHAŁ STATKIEWICZ – Nowy zawodnik Grunwaldu. Leworęczny rozgrywający. Wychowanek Pogoni Szczecin, do Poznania przyszedł z niemieckiego SG KONDRIGEN. Tajna broń na ligę.
 • NUMER 44 MICHAŁ TÓRZ – Rozgrywający. Z niejednego pieca chleb jadł. Przez wiele lat występował w Superlidze W WUKAESIE drugi sezon. Nasz człowiek od ubezpieczeń.
 • NUMER 18 PATRYK PIECHOWIAK - Kołowy, Wychowanek MKS Poznań, od 3 sezonów broni barw Grunwaldu. Największy motywator drużyny.
 • NUMER 22 MICHAŁ NIERADKO – Rozgrywający ze sporym doświadczeniem. W swojej karierze występował między innymi w: SMS Gdańsk, AZS AWF Gorzów WLKP, AZS UZ Zielona Góra, MKS Kalisz, Michał to nasza żyrafa z charakterem tygrysa.
 • NUMER 86 FILIP TARKO – Bramkarz. Wychowanek SKF KPR Sparta Oborniki. Następnie Grunwald Poznań, 3 sezony w Ostrovii Ostrów WLKP oraz od 2014 ponownie WKS. Gość o żelaznych….hmmmm kochones.
 • NUMER 90 PATRYK KULCZYŃSKI – Bramkarz. Wychowanek MKS Poznań, w WUKAESIE od 2009 roku. Jeden z najdłuższych staży w zespole i prawa ręka kierownika.
 • NUMER 25 PIOTR WENTA – Bramkarz. Wychowanek zespołu Cartusia Kartuzy. Absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. W Grunwaldzie od 2016 roku. I najważniejsze: o rysiach wie wszystko.
 • NUMER 10 VIGGO WIŚNIEWSKI – Skrzydłowy. Wychowanek klubu KS Posnania. Junior WKS Grunwald Poznań i najmłodszy zawodnik w zespole i taka nasza wisienka na torcie trenera.
 • NUMER 67 MICHAŁ CZERWIŃSKI – Skrzydłowy. Nowy zawodnik w ekipie wojskowych. Poprzedni klub MKS Kalisz.Michał zna smak parkietów Superligowych. Jak sam o sobie mówi "Człowiek który nigdy się nie zatrzyma".
 • RAFAŁ WALCZAK – Trener, który od ponad dekady dowodzi statkiem WKS Grunwald Poznań.
 • KRZYSZTOF BRZEZIŃSKI – Kierownik zespołu. Przeszło połowę życia związany z WUKAESEM.
 • ŁUKASZ KARBOWSKI - Fizjoterapeuta, który naprawi każdego kogo trener potrzebuje do grania. Ciekawostka - z Grunwaldem jako zawodnik wywalczył awans do I ligi.
Krzysztof BRZEZIŃSKI